avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate patrichi_stefan

Activitate patrichi_stefan

Răspuns la discuția Timbru de mediu 2013-2014
Multumesc. E nevoie sa actionez in instanta, sau trebuie doar cerere cu toate documetele la finante?
Buna ziua.
Am inmatriculat o masina in Ianuarie 2014, platind timbrul de mediu de atunci.
Imi puteti spune daca pentru varianta de timbru de mediu platita de mine in Ianuarie 2014 se dau banii inapoi, sau daca s-a castigat vreun caz in instanta?
Multumesc.
A castigat cineva in instanta pana acum restituirea timbrului de mediu?
Buna ziua. Am achizitionat la sfarsitul anului 2013 o masina euro 3 din 2006, masina care a rulat numai pe teritoriul Romaniei. A apartinut unei companii, si a fost inmatriculata de la inceput in Romania.
Eu am inmatriculat-o in ianuarie 2014, platind timbru de mediu 2100E.
Se pot recupera acesti bani? Este o decizie favorabila in acest sens?
Va multumesc.
Tocmai pt ca a executat deja mai mult decat e minimul pedepsei actuale si el a initial a primit sub minim, nu ar putea face o cerere ceva sa i se reanalizeze situatia?
dar cu micsorarea pedepselor,nu ar putea avea castig de cauza? cum ar trebui sa procedeze detinutul pentru a i se analiza dosarul? ce cerere ar trebui sa faca?
Buna ziua.
Vreau sa va intreb in cazul unei persoane condamnate pentru trafic de persoane la 5 ani detentie, fara alte antecedente, si care a ispasit deja 3 ani calendaristici din pedeapsa, aceasta persoane poate beneficia de eliberare conform noului cod penal?
Va multumesc.
si eu tot anul acesta am platit timbrul..am auzit ca undeva la teleorman s-ar fi admis o cerere cu privire la recuperare, si acum urmeaza recursul facut de finante..sper sa fie posibila totusi recuperarea
sa zicem ca inteleg oarecum, ca matematic, cu cati sunt mai putini bransati cu atat raportul tevi comune/ tevi totale este mai mare..si inteleg ca stand la bloc, e musai sa contribuim la toate cheltuielile cu incalzirea spatiilor comune. Frustrarea mea e legata de faptul ca nu se incalzeste absolut nimic...tevile le-a izolat adm tot pe banii locatarilor...si neavand repartitoare, noi cu centrale nu vom avea nici un beneficiu....poate doar ca va fi mai cald la cei care nu au centrala..dar sa ne scuteasca de fraza" incalzire subsol"...sau incalzire spatii comune, ca nu se incalzeste nimic...
@grandanat
Nu inteleg cum eu vi se pare dumneavoastra 30% un procent mic. Nu mi se pare normal nicicum sa platesc eu intr-o luna de iarna geroasa 90 de lei pt cheltuieli comune la 3 camere, si o persoana cu 2 fara centrala sa plateasca max 250 cu tot cu cheltuieli comune..
Au izolat tevile la subsol, si acuma pe prima factura scrie " incalzire subsol"...pai despre ce incalzire vorbim? nu sunt radiatoare, iar tevile sunt izolate..explicati-mi mie ce se incalzeste in situatia asta...

Va rog, explicati-mi care e procedura daca eu ma duc sa contest acei 30%. Ce inseamna ca administratorul trebuie sa ia masuri? ce masuri? ca e clar ca nu o va reduce ca vreau eu...Ce optiuni am ca sa pot reduce acel procent la incalzire? sau macar sa ma asigur ca e calculat corect, de o firma specializata, si nu de \"un program\" special asa cum spune administratorul ..