avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1918 soluții astăzi
Forum Activitate adriana81taicuta

Activitate adriana81taicuta

Buna ziua.

Va rog sa imi spuneti daca se intrerupe indemnizatia de acomodare la care am dreptul pana la 22.12.2022, conform cu deciziei de acordare avand in vedere ca in data de 14.10.2022 am incheiat contratul de munca in vedere pensionarii pe caz de boala si pe 17.10.2022 am depus actele pentru pensia de invaliditate grad accentuat,gr.2.
Nu gasesc specificat in lege obligatia de a mentine contractul de munca suspendat pana la data de primire a indemnizatiei, 22.12.2022 pentru a putea avea concediul de acomodare, respectiv indemnizatia.

De asemenea pensia probabil va fi minima, cea de 1000 ron. Avand in vedere ca am deja emis un certificat de handicap tot grad accentuat,gr.2. Nu ar trebui sa se impoziteze pensia.
Deci se va intreupe indemnizatia cu data de 14.10.2022?

Buna .
Va rog sa-mi spuneti in caz de divort sau decesul sotului ce se intampla? Raman in strada,desi am muncit la constructia casei ?
Sunt cu sotul din 08.08.1999, in 09.08.2008 ne-am casatorit fara a incheia vre-o conventie matrimoniala.
1. pe 08.03.2001 sotul a cumparat un teren pe numele lui
2. din 2005 locuim impreuna
3. in 03.2007 a fost emisa autorizatia de constructie pe numele lui
4. impreuna am ridicat casa,procesul verbal de receptie de terminare a lucrarii de constructie este pe 10.04.2016
5. din data casatoriei, 09.08.2008 am domiciliul la adresa casei desi nu exista.
6. Temelia la casa este turnata in 2010.

Avem doi copii minunati , viata este roz...dar daca......ce pot face???
Buna ziua.
Cum e posibil ca un sofer auto care a accidentat mortal o persoana ce se deplasa pe bicicleta sa aiba drept de condus?
La locul accidentului politia a scos ca vinovat decedatul dar este deschis dosar penal in instanta si se asteapta expertiza. Nu ar trebui sa aiba suspendat permisul pana la terminarea procesului?
Buna ziua,
Ma afecteaza la calculul pensiei daca am studii superioare in contabilitate si informatica de gestiune (economista) si in contractul de munca mi-au trecut operator calculator cod cor 413201 cu salariul minim economie studii medii?
Munca prestata e contabilitate primara (Deconturi de cheltuieli pentru cursele externe soferi,introducere facturilor de venituri si cheltuieli,inregistrarea in contabilitate a extraselor bancare, intocmire rapoarte: recuperare accize internsi extern , recuperare TVA etc.)
Multumesc anticipat,
Multumesc frumos.
O zi placuta!
Nu era angajat,Era coasigurat la mine. In acea perioada eu eram in somaj. Deci trebuie sa plateasca el?
Buna.
Sotul meu a castigat o masina la un concurs organizat de Skol Romania in 2013.
Imi puteti spune de am primit de la ANAF obligatie de plata CASS pentru venituri din activitati independente daca noi i-am
intrebat pe reprezentantii Skol daca avem ceva de plata si ne-au asigurat ca NU!?
Ma puteti lamuri?
Multumesc!Am sa intreb medicul.
Buna !
Am citit in lista afectiunilor medicale incompatibile cu calitatea de conducator de autovehicule ca pentru stenoza aortica (severa) nu poti obtine permisul .Eu am operatii de coarctatie de aorta operata din 1998 si o alta de anevrism in 2008,in prezent totul e sub control !Am 32 de ani. Credeti ca pot obtine acest permis sau sa-mi iau gandul????
Buna ziua, va rog sa-mi sa-mi spuneti daca o angajata cu contract individual de munca de 2 ore pe zi are dreptul la asiurari medicale