avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate ryanna23_2007

Activitate ryanna23_2007

Buna ziua.

Acum ceva timp prietenul meu a primit o amenda pentru rovinieta, s-a platit amenda in sine de catre altcineva si din anumite motive nu a stiut ca mai e de plata si taxa aceea de despagubire, el crezand ca s-a platit tot.
Drept pentru care a ajuns dosarul la un executor, asta dupa ce s-a judecat in lipsa , fara sa fi fost anuntat de acest aspect. Totodata, am aflat foarte tarziu de toata situatia, pentru ca aceste informari au venit la adresa de domiciliu unde nu mai locuieste nimeni de ceva timp.
In concluzie,i s-au blocat toate conturile.
Problema consta in faptul ca, desi banii au fost transferati catre executor inca de luni, astazi conturile lui sunt inca blocate.
Este legal asa ceva? Este normal ca, odata ce ai pus poprire pe un cont unde existau bani din care sa te infrupti, sa mai pui poprire si pe alte conturi? Si apoi, nu este legal si normal ca, in momentul in care ti-ai luat banii aia nemunciti, sa faci demersurile legale pentru ca omul respectiv sa isi vada de viata lui in continuare?
Asadar, cum trebuie procedat? Pentru ca pur si simplu din cauza acestor indivizi, sta cu salariul in cont si face foamea. Desigur ca acesti domni nu mai raspund la telefone vineri dupa ora 15.
Din punct de vedere legal, exista vreo posibilitate prin care sa poate fi reclamata aceasta situatie? Pentru ca mi se pare un abuz sa iti iei banii si sa imi tii conturile blocate in continuare.

Va multumesc anticipat pentru lamuriri si as aprecia daca ar veni cat mai repede, deoarece este o situatie urgenta.

Toate cele bune.
Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o informatie.
Prietenul meu a avut 2 amenzi pentru rovinieta in anul 2011. Una a fost platita integral, iar pentru cea de-a doua a fost platita partea de amenda, fara a se plati insa taxa de despagubire. Asadar, problema este cu cea de-a doua amenda, respectiv cu neplata taxei de despagubire.
Mentionez ca nu am stiut de existenta celei de a doua amenzi, pentru ca nu mai locuieste nimeni la adresa de domiciliu, fiind plecati cu totii din tara. Partea de amenda s-a platit intamplator, intr-o vizita la primarie, cand mama prietenului meu a platit ca primarul 250 lei amenda, insa fara sa intrebe ce amenda e aia. #-o In fine.. Ideea este ca acum am primit un teanc de hartii de la un anume executor, teanc de hartii care mi-a survenit dupa cele 15 zile in care puteam sa contest in instanta decizia de executare silita.
Am sunat la cei de la Cestrin, exprimandu-mi indignarea ca trebuie sa platesc niste bani unui nene executor, fara sa iau la cunostinta de aceasta situatie in timpul in care puteam face contestatie. De la Cestrin mi s-a spus ca daca au trecut acele 15 zile, pot face totusi contestatie la faptul ca au afisat la adresa de domiciliu instiintarea de domiciliu si contestatie la executarea silita.
Ma intreb insa daca este cu adevarat posibil.
Daca da, care este procedura?
Ma puteti ajuta cu o formulare a acestui tip de contestatie?
Se poate depune si prin posta, sau numai personal la tribunalul de la adresa la care e inmatriculata masina?
De asemenea, am citit ca in 2012, taxa asta de despagubire a fost declarata neconstitutionala. De ce mi se cer deci acum bani pentru ceva ce nu mai exista in lege?
Sincer, platim taxa de despagubire, ok. Asta e, s-a intamplat atunci sa nu aem rovinieta.
Insa ce ma supara pe mine, e japca asta a executorilor judecatoresti.
Daca aveau si ei niste tarife decente, la 100 lei acolo pentru deranj, nu mai imi bateam capul. Dar asa, e vorba mai mult de un principiu. Am senzatia ca in contextul in care un roman normal castiga 1000 lei pe luna, sa imi ceri 400 lei pentru ca ai trimis 3 hartii mi se pare strigator la cer.
Va rog sa ma scuzati daca v-am rapit prea mult timp si astept cu nerabdare un raspuns.

Numai bine.
Buna ziua.
Sunt, la locul de munca, in situatia de a depunde un dosar pentru solicitare certificat de urbanism. Cei din conducere vor sa darame un gard si sa construiasca altul in loc.
Ideea e ca am strans toate actele necesare depunerii, insa nu stiu cum ar trebui sa sune acel ,,memoriu justificativ pentru demolare imprejmuire".

Ma poate ajuta cineva?

Va multumesc anticipat.
Buna seara.
Acum cativa ani, parintii mei au deschis o firma in speranta ca vor reusi sa aiba si ei o viata putin mai buna prin deschiderea unui mic magazin. Dar cum mafia e mare in Romania, nu au resuti sa deschida respectivul magazin si in final nu a fost niciodata desfasurata vreo activitate pe acea firma.
Apoi ne-am tot prins urechile in declaratii, firma a fost suspendata ulterior pentru 3 ani, am primit si o amenda (nici nu stiu exact pentru ce, nu sunt contabil de meserie).
Am tot depus trimestrial declaratia 100, pe care o completam eu de pe internet.
Acum am primit o scrisoare de la ANAF cum ca trebuie sa depunem situatia anuala pentru 2012.
Habar nu am ce implica asta. Asta pe langa faptul ca nu pot sa inteleg de ce trebuie sa depui siyuatii privind impozitul pe profit pentru o firma pentru care depui declaratii pe 0 trimestrial.
Problema e si ca nu avem bani sa o inchidem, ca sa terminam odata cu toata hartogaraia asta.
Ce vroiam eu sa va intreb e ce se poate intampla daca nu mai depunem nici o declaratie si daca in caz ca primim amenzi, nu le platim?
Va multumesc aniticipat!
Răspuns la discuția Hartuire la locul de munca
Va multumesc toturor pentru raspunsuri. M-am intors de o saptamana la serviciu si lucrurile par a fi in regula. Am avut niste discutii cu sefii sefului meu, ca sa zic asa si pur si simplu e foarte de treaba acum. Mai ales in contextul in care s-a facut un sondaj printre angajati in legatura cu impresia pe care o au despre aceasta persoana.
Inclin sa cred ca nu s-au spus lucruri bune. :))
Nu stiu la ce sa ma astept in viitor, insa m-am saturat sa merg pe ideea ca ,,n-are rost sa te judeci cu ei".
Ba chiar o sa merg pana in panzele albe, pentru ca am realizat ca asta vroia seful meu sa faca, sa ma determine sa renunt si sa-mi dau demisia.
M-am mai informat, am tot intrebat in stanga si in dreapat, am vorbit cu un avocat, am cautat informatii pe net si am realizat ca nu e chiar asa cum vor ei.
Pentru ca daca au ceva concret impotriva ta iti fac cercetare disciplinara.
Daca nu au, incearca sa te determine sa pleci, asa cum vroia seful meu sa faca in cazul meu.
Nu plec chiar asa usor si daca o sa mai fiu nedreptatit o sa ii dau si in judecata.
Mi se pare ca ni s-a inoculat ideea conform careia suntem neputinciosi, nu trebuia sa te lupti cu ei, etc.
Nu e chiar asa. Ni s-a tot bagat lucrul asta in cap pentru a putea fi manipulati.
Eu am invatat ceva din experienta asta si o sa stiu ce am de facut pe viitor, daca va mai fi cazul. Sper ca nu va mai fi.
Tinand cont ca nici pana la ora actuala nu mi s-a aratat ca as fi gresit cu ceva, ma gandesc ca poate pana la urma, daca stim ca avem dreptate, trebuia sa ne mai aparam si noi demnitatea.
Pentru ca dincolo de a fi angajatii unei fime, suntem oameni si nu trebuie sa lasam pe nimeni sa ne calce in picioare nici cand gresim, dar cand nici nu gresim cu nimic....
Numai bine!
Răspuns la discuția Hartuire la locul de munca
Domnul/ doamna Freelis, daca exista legislatie in Romania care il apara pe angajat, de ce nu ne spuneti si noua la ce legi va referiti?
Răspuns la discuția Hartuire la locul de munca
Dl Gigi Popa, a multumesc pentru raspuns. Un singur aspect ati inteles gresit si anume faptul ca eu am spus ca toti zic despre mine ca muncesc si ca-mi fac treaba cum trebuie. Aceasta persoana s-a purtat foarte neprofesional si m-a mutat in alta filiala, unde persoana care este imi este superior este foarte buna prietena cu acela care m-a transferat. De aceea cred ca s-au comportat cum s-au comportat, fiind ei intre ei. Asa ca nu vad de ce trebuie sa-mi schimb eu comportamentul agreat de mai toata lumea, pentru un idiot care nu ma suporta pentru ca nu sunt cu ,,pupatul undeva". In fine, va multumesc pentru raspuns. :)
Buna ziua!
Ma confrunt cu o problema la locul de munca si as vrea sa cer si eu pareri.
Lucrez la o companie mare, nou venita in Romania, care activeaza in domeniul comertului alimentar.
Intr-o zi, acum aproape 3 saptamani, a venit superiorul ierarhic si mi-a spus simplu ,,vezi ca eu vreau sa te dau afara". Initial am crezut ca e o gluma, insa mi s-a spus ca nu e asa. Am crezut ca e o gluma pentru ca pana atunci faceam mereu cele mai complicate lucruri, eram apreciat ca si ,,om de baza", ba chiar mi se spusese sa stau in acea filiala pe viitor, pentru ca se poate sa fiu promovat.
Cand am intrebat de ce vrea sa ma concedieze, mi-a spus ca pur si simplu nu vrea sa mai colaboram si ca ori imi dau demisia, ori imi dau ei bani sa plec. Dupa aceea am intrat 2 saptamani in liber, pentru ca aveam ore lucrate suplimentar.
In acest timp nu mi s-a mai propus sa plec ,,contra-cost" si nici nu mi s-a mai vorbit despre demisie, insa mi s-a propus sa merg in alta filiala.
Am fost de acord, crezand ca este spre binele tuturor. Dar cand am mers in alta filiala am fost umilit si batjocorit. De exemplu, desi ocup o functie de conducere, am fost pus sa dezlipesc afise de pe stalpii din parcare. Nu a fost o problema, problema a fost ca ulterior am fost impins si mi s-a smult un aparat de scanat din mana, doar pentru ca mai aveam 2 minute de facut ceva (ce tinea tot de munca) si pentru ca am rugat sa se astepte putin. Dupa ce am fost bruscat astfel mi s-a spus sa merg acasa de la noua filiala.
Nici in alta filiala nu am fost acceptat, pe motiv ca nu am recomandari bune.
Eu nu inteleg nici pana acum ce am facut, pentru ca nu mi s-a spus nimic concret, ci totul a ramas la nivel de ,,nu mai vreau sa colaboram".
Initial ,cand mi s-a spus de concediere, mai fusesem amenintat si ca mi se va face comisie disciplinara. Nu am avut nimic impotriva, insa nu s-a intamplat acest lucru, probabil pentru ca nu exista motiv pentru a fi tras la raspundere. Banuiesc ca problema este faptul ca nu sunt genul care sa ii pupe mana sefului, dar care isi face treaba bine (o spun ceilalti, nu doar eu). Ba chiar s-a intamplat , inainte sa mi se spuna sa-mi dau demisia, sa fiu ,,pandit" de catre acest sef si sa vina la incheierea programului sa ma controleze in punga. Bineinteles ca nu a gasit nimic in neregula.
La ultima discutie purtata cu acest sef al meu i-am spus ca de luni ma duc la munca iar el m-a luat la mishto, spunand ,,mai ne gandim pana luni".
Tin sa mentionez ca am fost foarte umilit si batjocorit de tot ceea ce mi s-a intamplat.
Ma gandesc ca o sa merg la munca si ca o sa fiu umilit si hartuit in continuare si nu stiu cum sa procedez.
Multumesc aniticipat oricui imi va raspunde!
Buna ziua!
Am si eu o problema si ma gandesc ca poate sunt pe aici persoane care cunosc domeniul si ma pot ajuta cu un raspuns.
Pe scurt, am facut un credit de nevoi personale la o institutie financiara nebancara, sa ii spunem XY ca sa nu creez discutii. Am platit 2 ani de zile luna de luna rata aferenta, iar dupa aceasta perioada am avut niste probleme si nu am mai putut plati. A trecut o perioada in care mi-au bagat penalizari si m-au declarat scadent anticipat. Acum mi-a survenit o suma de bani si primul lucru pe care l-am facut a fost sa ii contactez pentru a le plati tot ce mai aveam de plata. Mi-au spus ca mai am de plata 6870 ron, aceeasi suma cu care apaream si in biroul de credit. Mi-au mai spus insa si ca au vandut dosarul meu catre un executor judecatoresc si ca trebuie sa sun la el.
Am sunat iar executorul mi-a spus ca nu stie despre ce e vorba fiindca probabil sunt printre ,,dosarele noi" si ca o sa ma sune. Dupa vreo 3 zile m-a sunat si mi-a spus ca trebuie sa platesc suma datorata si inca vreo 1500 ron comisionul lor. Intrigata de aceasta chestie am mers direct la sediul central la XY, desi mi se spusese telefonic ca nu mai pot plati la ei nimic. Aici surpriza... a verificat in caculator casierul de acolo si mi-a spus ca pot plati fara nici o problema. Am platit si in acest timp s-a sesizat doamna de la XY cu care vorbisem la telefon, a coborat la casierie si a inceput sa tipe la mine ca nu imi da nici un act in afara de chitanta daca nu platesc si cei 1500 ron catre executorul judecatoresc. Cand am cerut lamuriri de ce trebuie sa il platesc pe executor cand eu le-am platit lor datoria si mai ales in contextul in care el nu a facut absolut nimic, nici macar o scrisoare nu mi-a trimis acasa, mi s-au dat numai raspunsuri evazive gen ,,Nu stiu, el va executa!". Bineinteles ca acelasi raspuns l-am primit si cand am intrebat cum ma executa si de ce trebuie sa-i platesc taxa de executare daca nu a executat nimic, nu exista nici un ordin judecatoresc de executare, ba chiar habar nu avea despre ce e vorba.
Problema este ca nu vor sa inainteze actele catre biroul de credit si nici nu vor sa-mi dea nici un act cum ca am platit.
Lasand la o parte treaba cu executorul, care poate sa ma dea in judecata daca vrea 1500 ron degeaba, intrebarea mea este urmatoarea: in contextul in care mi-am indeplinit obligatiile contractuale fata de ei si anume am platit integral suma cu toate comisioanele aferente contractului de credit direct la casieria XY, au dreptul legal sa nu imi dea acte care sa dovedeasca cum ca am terminat cu ei si de asemenea au dreptul sa nu trimita actele aferente catre biroul de credit? Am inteles ca aceste acte trebuie sa mearga catre biroul de credit de la banca si ca nu pot sa fac nimic cu chitanta aferenta platii.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Stiu ca am scris mult dar am vrut sa explic in totalitate situatia. Ce se poate face in aceasta situatie?
Va multumesc anticipat!