avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate revoltata

Activitate revoltata

Răspuns la discuția Este legal?
Multumesc! Mi se pare in " neregula" si faptul ca anul acesta a fost informata doar printr-un mesaj telefonic. O zi buna!
Discuție Este legal?
Buna seara! Acum un an aduceam in discutie aceeasi problema, care se repeta si anul acesta, dar putin diferit. Sora mea lucreaza ca laborant grad IA, intr-un liceu, cu profile de protectia mediului si de chimie, de 22 de ani. Anul trecut, sorei mele i s-a inmanat o "NOTA INTERNA", semnata doar de director, prin care se dispunea efectuarea de serviciu pt. paza scolii, in ture de dupa-amiaza, deci cu schimbarea orarului. In acea nota se facea o trimitere la o hotarare luata in CA, ca urmare a lipsei de personal, dar si a lipsei de fonduri. Mentionez ca,din categoria personalului didactic auxiliar mai faceau parte: inca o laboranta, o bibliotecara (angajata pe perioada determinata, de vreo trei ani), o secretara, o casiera, un laborant informatica), iar din categoria personal nedidactic auxiliar faceau parte: 2 pedagogi, 5 femei de serviciu, 2 instalatori, 3 paznici, 1 bucatareasa. Nu inteleg cum dintre toti angajatii doar soara mea a fost desemnata sa presteze aceasta activitate, pe ce criterii si in baza carei legi. Dupa efectuarea asestei sarcini, sora mea abia a putut sa "scoata" de la un profesor din CA confirmarea ca in sedinta CA nu s-a pus in discutie acest fapt, cu atat mai putin sa se ia o hotarare si sa se emita vreo nota interna. Cam acelasi lucru se intampla si acum, cu diferenta ca sora a fost informata doar printr-un mesaj telefonic, fara a i se mai inmana vreo "fituica". Cand sora mea l-a contactat telefonic pt. a lamuri de ce din nou numai ei i se delega aceste sarcini, directorul a invocat din nou lipsa de personal, desi bibliotecarei i s-a prelungit din nou contractul de munca ( de fapt detasarea de la firma privata unde este angajata), a fost angajat si un administrator si inca o femeie de serviciu. Ma intreb de ce sarcinile de la biblioteca nu i s-au dat sora-mi, pt ca in 2007 a absolvit si faculate de Filologie, la stat. Erau mult mai potrivite pregatirii ei profesionale sau categoriei profesionale din care face parte. Ma intreb daca femeii de serviciu cu 8 clase i se vor delega sarcini de efectuare a orelor aferente practicii de la specializarea chimie industriala, tot in baza unei "note interne". Si acum va intreb: are voie sa faca aceste lucruri, nu este un abuz?! De cand pana cand un act de modificare a contractului de munca, fie el si pt o scurta perioada de timp prin modificarea orarului si a functiei (fara sa aiba cursuri de paznic), este un act unilateral de vointa? Nu trebuie sa respecte pregatirea aferenta postului pe care il ocupa? Nu ii aduce o pune intr-o situatie de inferioritate?Nu ii aduce niciun fel de atingere drepturilor ei? Si daca este adevarata lipsa de personal si de fonduri, atunci de ce au mai angajat alti salariati si de ce nu s-a facut o planificare (afisata la loc vizibil pe toata lumea) cu tot personalul didactic si nedidactic auxiliar care sa faca prin rotatie aceasta activitate?! Ce lege ii confera directorului dreptul de a lua aceste decizii, si daca nu trebuia sa i se aduca la cunostinta sorei, in scris, un termen de contestare a deciziei luate. Nu este un abuz? Daca scoala o duce rau, atunci sa fie "ajutata" de toti, chiar si de profesorii chiulangii. VA ROG SA IMI SPUNETI PAREREA, eventual ce demersuri poate face sora si cam ce legi sa "studieze" inainte de a lua o hotarare. Mentionez ca liderul de sindicat, un profesor a spus: " nu ma pot baga"!MULTUMESC!






Răspuns la discuția Sfat
MULTUMESC!
Discuție Sfat
Buna ziua! Va rog sa imi spuneti ce trebuie facut in urmatoarea situatie! O prietena de-a mea a achizitionat de la o cunoscuta firma de telefonie mobila, daca nu cea mai puternica de pe piata, o tableta. Oferata i-a fost prezentata astfel: abonamentul initial de 7 euro se va majora pana la 10 euro lunar, iar in schimb va primi o tableta. In realitate abonamentul pentru internet pe tableta este de 10 euro, plus 3 euro rata lunara pt. achizitia tabletei. Costurile acestea se adauga la abonamentul initial de 7 euro. Ea intelesese ca la abonamentul initial se adauga 3 euro, devenind astfel de 10 euro.La prima factura emisa a platit doar abonamentul telefonic. A depus la firma de telefonie o cerere de reziliere a contractului pe motiv ca nu i-a fost explicata bine oferta si asteapta inca solutionarea. Cei de la Protectia Consumatorului i-au spus ca nu are castig de cauza pt. ca a semnat un contract care nu a fost incalcat de firma de telefonie. Altcineva a sfatuit-o sa nu plateasca abonamentul pt.tableta si sa astepte o eventuala actiune in instanta.Eu nu cred ca are vreun castig de cauza pt. ca firma chiar nu a incalcat termenii contractului, iar clientul, atunci cand acizitioneaza un bun trebuie sa puna cat mai multe intrebari, cu riscul de a fi sacaitor, inainte de a semna un contract. Cred ca actiunea in instanta ar fi doar o amanare a executarii contractului, cu costuri suplimentare aferente cheltuielilor de judecata. va rog sa imi spuneti ce ar fi mai indicat sa faca in situatia mentionata! MULTUMESC!
Buna seara! Va rog sa imi spuneti in ce situatie directorul unei institutii de stat poate modifica fisa postului. Sora mea lucreaza de 20 de ani in invatamant pe postul de laborant grad I, post ocupat in urma unui concurs. In fisa postului reinnoita anul trecut, se gaseste si sintagma " si alte sarcini...". Anul acesta, un "directoras" numit politic, foarte tanar, s-a gasit sa umble la sarcinile angajatilor, pe multi amenintandu-i cu "datul afara", pe altii chiar concediindu-i si angajand imediat pe altii in locul lor. Mai nou a amenintat un coleg care lucreaza dinainte de Revolutie in institutie. Acesta l-a dat in judecata. Sora a pastrat relatii colegiale ca si pana acum cu colegul acesta. Saptamana trecuta, a vazut-o directorasul ca statea de vorba cu colegul, ulterior chemand-o la el si amenintand-o ca ii desfiinteaza postul, desi in liceu sunt clase complete pe specialitatea "chimie". Luni, "s-a trezit" cu el punandu-o sa semnez o anexa la fisa postului, cum ca i s-a dat extindere de activitate ca portar, ca ingrijitor spatii verzi, etc., si asta 4 ore, intre orele 15-19, cand nu mai sunt cursuri. Liceul are angajati portari, dar i-a bagat pe aproape pe toti in concediu fortat. Doar doi care sunt in tura de noapte mai lucreaza. Va mai spun ca in anexa era prevazut ca sora mea obligatia ca sa controlez actele masinilor si documentele de intrare-iesire a marfurilor. Scoala are cantina si internat propriu, dar si un atelier de mobila unde intra si alte persoane si masini. Ea habar nu are cum arata un document de intrare sau iesire a marfurilor. As vrea sa stiu in ce masura poate sa ii modifice in asa hal fisa postului. Si daca comite o ilegalitate. Pt. functia de paznic, chiar nu trebuie cursuri de specialitate? nu trebuie o instruire prealabila. Ea oricum are de gand sa il actionez in judecata si pt. amenintare si pt. schimbarea aceasta. Ea a dat concurs pt. postul ei, pt. care a facut si studii postuniversitare, nu numai universitare. Isi stie atributiile si obligatiile, si le indeplineste intocmai. Nu a candidat pt. un post de paznic.Nu am nimic cu meseria asta. tatal nostru a fost portar (paznic) la o regie de stat, dar nu a fost vreodata suplinit de vreo laboranta, maistru, inginer, etc. Fiecare avea functia lui bine stabilita. Deci, va rog sa imi spuneti in ce conditii si pana unde pot merge schimbarile din fisa postului. Daca imi puteti face si trimitere la articole de legi, Codul Muncii sau alte legi care prevad posibilitatea acestei schimbari. Multumesc!
Discuție lamurire
Buna ziua! Ce pasi trebuie sa urmez pt. a afla cine ma deranjeaza pe telefonul personal. Mai precis, acum 7 luni, am fost apelata de pe un nr. vizibil, aproape zi de zi. Nu am raspuns in primele zile, gandindu-ma ca nu va mai insista. Singura data cand am raspuns a fost cam dupa o sapatamana si atunci nu am auzit decat un gafait, parandu-mi-se de barbat. Cam o luna a durat tot acest deranj, zi si noapte. Astazi, dupa o pauza de aproximativ 6 luni, am primit de pe acest nr. un mesaj cu continutul : " vako o sa vezi tu". Nr. de telefon este vizibil. Dupa grafie, as gandi ca este cineva care sta mai mult la calculator , din moment ce a folosit litera K in loc de C, nu a folosit virgula dupa "vako" si semnul exclamarii, daca tot vrea sa sune a amenintare. La varsta mea nu am de-a face cu persoane care ar folosi o asemenea scriere si vreau sa cred ca nimeni din cei care au nr. meu de telefon nu ar face un asemenea gest. Nu vad de ce as primi un asemenea mesaj. Sincer, singurii pe care i-as suspecta de asa ceva sunt niste vecini tineri, delicventi, fara niciun capatai. Ar fi putut afla nr. de telefon din vreo instiintare de plata. Vreau sa stiu daca este oportun sa ma adresez Politiei si daca credeti ca cei de acolo se vor deranja sa imi ia in serios plangerea. Consider ca este foarte usor sa afle cine este persoana, atat timp cat nr. de pe care am primit mesajul ( pe care l-am salvat in telefon) este vizibil. Multumesc!