Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal?

Buna seara! Acum un an aduceam in discutie aceeasi problema, care se repeta si anul acesta, dar putin diferit. Sora mea lucreaza ca laborant grad IA, intr-un liceu, cu profile de protectia mediului si de chimie, de 22 de ani. Anul trecut, sorei mele i s-a inmanat o "NOTA INTERNA", semnata doar de director, prin care se dispunea efectuarea de serviciu pt. paza scolii, in ture de dupa-amiaza, deci cu schimbarea orarului. In acea nota se facea o trimitere la o hotarare luata in CA, ca urmare a lipsei de personal, dar si a lipsei de fonduri. Mentionez ca,din categoria personalului didactic auxiliar mai faceau parte: inca o laboranta, o bibliotecara (angajata pe perioada determinata, de vreo trei ani), o secretara, o casiera, un laborant informatica), iar din categoria personal nedidactic auxiliar faceau parte: 2 pedagogi, 5 femei de serviciu, 2 instalatori, 3 paznici, 1 bucatareasa. Nu inteleg cum dintre toti angajatii doar soara mea a fost desemnata sa presteze aceasta activitate, pe ce criterii si in baza carei legi. Dupa efectuarea asestei sarcini, sora mea abia a putut sa "scoata" de la un profesor din CA confirmarea ca in sedinta CA nu s-a pus in discutie acest fapt, cu atat mai putin sa se ia o hotarare si sa se emita vreo nota interna. Cam acelasi lucru se intampla si acum, cu diferenta ca sora a fost informata doar printr-un mesaj telefonic, fara a i se mai inmana vreo "fituica". Cand sora mea l-a contactat telefonic pt. a lamuri de ce din nou numai ei i se delega aceste sarcini, directorul a invocat din nou lipsa de personal, desi bibliotecarei i s-a prelungit din nou contractul de munca ( de fapt detasarea de la firma privata unde este angajata), a fost angajat si un administrator si inca o femeie de serviciu. Ma intreb de ce sarcinile de la biblioteca nu i s-au dat sora-mi, pt ca in 2007 a absolvit si faculate de Filologie, la stat. Erau mult mai potrivite pregatirii ei profesionale sau categoriei profesionale din care face parte. Ma intreb daca femeii de serviciu cu 8 clase i se vor delega sarcini de efectuare a orelor aferente practicii de la specializarea chimie industriala, tot in baza unei "note interne". Si acum va intreb: are voie sa faca aceste lucruri, nu este un abuz?! De cand pana cand un act de modificare a contractului de munca, fie el si pt o scurta perioada de timp prin modificarea orarului si a functiei (fara sa aiba cursuri de paznic), este un act unilateral de vointa? Nu trebuie sa respecte pregatirea aferenta postului pe care il ocupa? Nu ii aduce o pune intr-o situatie de inferioritate?Nu ii aduce niciun fel de atingere drepturilor ei? Si daca este adevarata lipsa de personal si de fonduri, atunci de ce au mai angajat alti salariati si de ce nu s-a facut o planificare (afisata la loc vizibil pe toata lumea) cu tot personalul didactic si nedidactic auxiliar care sa faca prin rotatie aceasta activitate?! Ce lege ii confera directorului dreptul de a lua aceste decizii, si daca nu trebuia sa i se aduca la cunostinta sorei, in scris, un termen de contestare a deciziei luate. Nu este un abuz? Daca scoala o duce rau, atunci sa fie "ajutata" de toti, chiar si de profesorii chiulangii. VA ROG SA IMI SPUNETI PAREREA, eventual ce demersuri poate face sora si cam ce legi sa "studieze" inainte de a lua o hotarare. Mentionez ca liderul de sindicat, un profesor a spus: " nu ma pot baga"!MULTUMESC!

revoltata, utilizator
1. 1. art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
c) felul muncii;
....

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala a c.i.m. - felul muncii - numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege,si anume :
- delegarea
- detasarea
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

2. Decizia unilaterala a angajatorului de a modifica c.i.m., contrar Codului Muncii, poate fi atacata la instanta de judecata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc! Mi se pare in " neregula" si faptul ca anul acesta a fost informata doar printr-un mesaj telefonic. O zi buna!