avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate ddaaa

Activitate ddaaa

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Deoarece aceasta este conditia cu care proprietarul actual si parintii minorului sunt de acord ca acesta sa primeasca apartamentul.

Daca este sa discutam acum (cu toate ca nu stiu ce relevanta legala are), motivul este ca la 18 ani creierul copilului este subdezvoltat si dorim sa evitam pierderea apartamentului (il vinde sa plece in jurul lumii, se indragosteste de persoana nepotrivita care il manipuleaza, il vinde sa schimbe lumea cu banii obtinuti etc).

Interdictia este de a fi vandut doar cu acordul parintilor pana la 25 ani. Apoi fara acord.

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Unchiul meu (cetatean strain - UE) doreste sa doneze un apartament fiului meu minor (14 ani).
In contractul de donatie se va trece clauza ca nu poate instraina apartamentul fara acordul ambilor parinti in viata pana la implinirea varstei de 25 ani.
Apartementul este liber de orice sarcina.

Intrebarea mea este daca este necesar acordul autoritatii tutelare?

Notarul spune ca este nevoie, avocatul ca nu este nevoie (conform codului civil) dar si conform acestui articol.
[ link extern ] /

Avocatul spune ca nu trebuie acord, fiindca minorul primeste un simplu beneficiu. Copilului ii creste patrimoniul fara vreo contraprsetatie – avem o liberalitate. Scopul acordului autoritatii tutelare este sa protejeze patrimonial minorului, nu sa blocheze cresterea lui.
Ce parere aveti? Daca este nevoie de acord, acesta se obtine greu? Este posibil sa fie nevoie si de incuviintarea instantei?
Mentionez ca nu este nimic dubios la mijloc, unchiul meu doar doreste sa-i faca acest cadou.

Multumesc mult pentru ajutor!
Buna ziua,
Am cumparat un curs online (atat cursul cat si cumpararea lui (plata cu cardul online) au fost facut online). Cursul este cu totul altceva decat ma asteptam.
Mentionez ca acest curs presupune doar accesul pe baza de username si parola la un site. Nu se trimite nimic prin posta sau prin alta metoda.
Il pot returna, adica sa renunt in 14 zile si sa primesc banii inapoi?
Eram convins ca pot, insa am cautat si am gasit asta:

Perioada de reflecție de 14 zile nu este valabilă pentru toate achizițiile. Iată câteva produse exceptate:

- conținutul digital, dacă ați început deja descărcarea sau vizualizarea în streaming

[ link extern ]

Multumesc
Buna ziua,
In calitate de asociat si administrator vreau sa ofer unui angajat un abonament la o sala de fitness. Am o factura si un contract intre firma si sala de fitness.

Trebuie sa mai fac ceva? Ma gandesc ca este o cheltuiala nejustificata la un eventual control. Cu toate astea societatea poate rasplati angajatii in diverse moduri (tichete masa, abonamente medicale, etc etc).

Multumesc
Buna ziua,
Am comandat de la un magazin online cunoscut mai multe electrocasnice mari. Printr ele ele o masina de spalat vase.
La livrare nu le-am despachetat, nici nu mi s-a cerut sau sugerat asta.
Am despachetat masina de spalat vase dupa 3 zile cand am dorit sa o instalez. Aceasta era lovita, indoita destul de tare in partea de jos. Este evident o problema de manipulare din timpul transportului.
I-am facut poze si am facut sesizare la comerciant.
Acesta spune ca trebuie sa o fi verificat la livrare si ca nu-si asuma raspunderea.
Eventual sa discuta la garantie cu producatorul. End of story.

Este ceva de facut?

Multumesc pentru sfaturi.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce valoare juridica are un contract semnat de terti dar care este scanat. Ex: Beneficiarul semneaza, scaneaza si trimite poza/pdf pe email.
Nu se schimba niciodata contractul in original.
Este si situatia de la firmele de tel. mobila gen vodafone, rds etc.

Multumesc
Buna ziua,
Am vazut ca limita de tva 5% creste la 100000 Euro.

Vreau sa va mai intreb daca ramane si conditia ca persoana care cumpara locuinta sa nu mai fi cumparat o alta locuinta in conditii de tva 5%, adica fiecare poate cumpara o singura locuinta cu tva 5%.

Multumesc
Buna ziua,
Se da urmatoarea situatie: o societate comerciala romaneasca (SRL, platitor de tva) doreste sa vanda un apartament unei persoane fizice de cetatenie romana.
Unicul actionar al societatii comerciale romanesti este o firma straina (din EU).

Pt. vanzare este necesar acordul unicului actionar al firmei romanesti (firma straina)? Hotararea AGA a acesteia prin care-si da acordul?

Exista riscuri pt. cumparator daca nu exista acest acord ? Care ar fi acestea?

Multumesc
Multumesc pentru sfaturi. Aveti dreptate.
Clauza respectiva a fost scoasa din contract dupa ce ne-am consultat cu un avocat.