avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Activitate damian32

Activitate damian32

Buna ziua.Anul trecut in martie 2013 mi-am dat demisia din functia de sofer , de la o firma de salubrizare,Gestionara de la carburanti mi-a semnat nota de lichidare, precum ca nu am lipsa de motorina, deci prejudiciu zero, asa si cei de la protectia muncii si contabilitate. Dupa efectuarea lichidarii cu societatea, patronul mi-a dat o parte din salariu, dupa interventia itm-ului, ramana-nd a-mi achita si restul restantei salariale.Anul acesta in luna Ianuarie, am facut iar sesizare la itm pentru, neplata drepturilor salariale restante neachitate de angajator, primind raspuns din partea lor sa actionez firma in instanta.La doua zile dupa ce am primit raspunsul , acesta de la itm, angajatorul mi-a trimes o notificare, precum ca am prejudiciat firma cu motorina in valoare de 8400ron, retinandu-mi 1500 roni, diferenta salariala neachitata, pentru recuperarea prejudiciului. aceasta notificare fiind cu numar de inregistrare, dupa doua zile , dupa ce am primit raspunsul de la itm.
intrebarile mele la dumneavoastra sunt urmatoarele: Odata ,ce mi sa semnat lichidarea la zero, poate sa-mi impute, dupa aproape un an de zile de la demisie?Daca ma duc in instanta si cer expertiza contabila la foile de parcurs si diagramele tahograf, si expertiza tehnica la masina, tinand cont ca masina nu a avut reviiziile tehnice facute , la timp, si inlocuirea pieselor defecte, masina a fost si modificata mecanic , anulandu-i-se calculatorul de bord, am sanse de reusita?Daca castig in instanta pot cere daune morale?Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția pot divorta in alt oras?
practic in braila, nu am cum sa ma mai intorc,de aceea am informatii vage ca se poate divorta si din alta localitate, daca ii stiu datele de identificare pentru primirea citatiei, oricum , va multumesc de informatii
buna seara, am fost casatorit cu sotia mea timp de 8 ani de zile, in orasul braila, ne-am despartit de un an si 5 luni, dar nu am bagat niciunul dintre noi divortul, actualmente eu am plecat din acel oras si acum locuiesc in sighetu marmatiei, nu avem copii nu avem bunuri de impartit, intrebarea mea este urmatoarea: pot actiona in tribunal divortul din orasul in care locuiesc acum? prin intelegere de comun acord la notar nu se poate deoarece nu ma mai intorc in acdel oras. va multumesc.
Răspuns la discuția Ce drepturi am in acest caz
va multumesc frumos pentru raspuns, acum itm-ul face verificari la firma si astept raspunsul lor pentru a putea merge mai departe.
Buna seara, din data de 03/06/2011 pana pe data de de 26/02/2014 am lucrat la o firma de salubrizare din Braila in functia de sofer.Din data de 24/12/2012 si pana pe data de 06/01/2014 am lucrat non stop, adica fara o sambata sau duminica liber, cu un program de lucru si condus intre 8 si 15 ore pe zi, frecvent incepand programul si de la orele 02 noaptea, program ce se poate dovedi clar prin foile de parcurs, diagramele tahograf inseriate si stampilate si registrul de poarta intrari esiri autovehicole. Pe data de 06 ianuarie 2014 am cedat psihic si am intrat in libere.Ceilati colegi au primit salariile pe luna Ianuarie 2014 si avansul pe februarie2014, iarasi mie domnul director nu a dorit sa-mi dea drepturile salariale ce mi se cuvin, pe motiv ca am furat motorina si din bonurile de colectare gunoi de la agentii economici, fapt ce nu este adevarat, neavand probe justificate hartuindu-ma psihic sa-mi dau demisia angajand alt sofer in locul meu.Pe 26/02/2014 mi-am dat demisia nemairezistand a ma face hot si amenintandu-ma ca ma da pe mana politiei, etc,, dandu-mi nr de inregistrare a demisiei mele urmand ca aceasta sa fie depusa la mapa pentru a fi semnata.Astazi 28/02/2014 am fost ca sa continui a face formalitatile de lichidare, dar de la personal mi s-a spus ca nu s-a aprobat inca cererea mea de demisie si restanta salariala nu doreste sa mi-o dea. Am urmatoarele intrebari la dvst; 1In cat timp trebuie sa-mi semneze cererea de demisie directorul?; 2 pot cere recalcularea orelor suplimentare neplatite din cursul saptamanii, a weekend-urilor, a zilelor legale nelucratoare si plata sporului orelor de noapte din data de 01/07/2011 si pana acum, acestea putand fii dovedite?; 3 Poate sa ma acuze sau sa-mi impute ceva la plata de ex motorina(mentionez ca consumul se calculeaza pe fiecare foaie predata la zi)daca incepand de pe data de 06/01/2014 si pana pe data de 26/02/2014 eu nu am fost anuntat sau luat la cunostinta in scris (fiind in libere) ca sunt lipsa sau am prejudiciat cu ceva firma? Va multumesc respectuos si astept raspuns din partea dumneavoastra.
cu siguranta a mai fost cu cineva ca in opt ore singura nu se putea descurca si sa-si transporte lucrurile, dar tocmai ca martori nu sunt ca nu a vazut-o nimeni in bloc
la art 209 a bagat cazul, mia facut poze in casa, mia luat butucul cu cheile de la intrare, si miau spus ca se va merge in instanta

doar am scris cu mana mea declaratia
EVENTUAL VOI CERE IN INSTANTA MANDAT DE PERCHEZITIE SI DETECTORUL CU MINCIUNI
buna ziua, ma numesc Damian din Braila, pe data de 30 ian 2013 sotia mea a parasit domiciliul in lipsa mea, cand am venit acasa nu am mai gasit nimic din lucrurile ei (haine, bibelouri vesela cam acestea), in urma unor certuri de 2 saptamani.Cand a plecat nu a luat bunurile comune( aragaz frigider, tv in general electrocasnice), mentionez ca aici unde a locuit cu mine locuiam cu contract de inchiriere(cu chirie) casatoriti legitim.Am observat ca imi lipseste certificatul de nastere, pasaportul si atestatul de transport marfa, am sunat-0 si iam dat mesaj sa mi le aduca si nu mia raspuns, asa dar, am fost la politie pe 3 02 2013, si am declarat furtul acestora si parasirea domiciliului, Politia a incadrat-o la art209 din codul penal, urmand sa faca cercetari unde locuieste si daca actele sunt la ea.actele din pct meu de vedere sunt sigur la ia. Intrebare mea catre dvst este : se poate rezolva acest caz? va fi in instanta un proces penal?(politia asa mia spus ca va inainta dosarul la parched pe procedura penala), ce pedeapsa i se va aplica, chiar daca imi va da actele inaintea procesului prin intermediul politiei?
ii va pata cazierul sau va fi pasibila pe puscarie cu executare sau cu suspendare?Va multumesc din suflet!