avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1431 soluții astăzi
Forum Activitate b0g23

Activitate b0g23

Răspuns la discuția informatie
pentru a obtine o copie a Contractul colectiv de munca, si a oricarei modificari al acestuia, la nivel de angajator de la ITM in baza Legii nr.544/2001, cum se procedeaza? se depune o cerere la ITM?


Discuție informatie
buna ziua,
am si eu nevoie de informatii:
- de unde pot procura o copie a contractului colectiv de munca din anul 2004 in cazul in care fostul angajator refuza sa mi-l ofere?
- contractul colectiv de munca din cadrul societatii se inregistreaza si la ITM ? se poate obtine copia de la Inspectoratul Teritorial de Munca ?
multumesc!
buna ziua,

- dupa cate zile angajatorul poate sa-mi elibereze adeverinta prevazut la articolul 18 din Normele Metodologice de aplicare a Legii 76/2002 (anexa 26) ? este specificat de vreo lege/norma ?

- mentionez ca eu am primit decizia de concediere pe data de 09.05.2013, iar cei de la organizare/salarizare mi-au spus ca imi poate elibera aceasta adeverinta abia dupa ce se incheie luna Mai; iar termenul de depunere al dosarului de somaj este de 10 zile lucratoare; deci se depasesc aceste 10 zile, pot pierde somajul incepand cu data de 10.05.2013 ?

multumesc
buna ziua,
pe 10.05.2013, mi se termina contractul de munca conform articolului 65, alin 1;
in urma restructurarii societatea ofera 3 salarii compensatorii a cate 1000 lei;
de la salarizare m-au anuntat ca platile compensatorii se vor vira in luna iunie si ca eu va trebui sa ma duc pana la finante, tot in iunie, si sa platesc o taxa pentru platile compensatorii.
De ce? (as vrea mai multe informatii va rog)
Multumesc anticipat
dar concediul medical poate suspenda concedierea?

multumesc
buna ziua

- pot lua concediul de odihna in perioada de concediere (in perioada de 20 zile)?
- se amana zilele zile ramase din concediere dupa efectuarea concediului de odihna ?

multumesc
o parere,
- in cazul acesta se poate obtine in instanta o repunere la situatia initiala sau reincadrarea corecta pe perioada 01.02.2013 - 02.03.2013 si plata corecta conform ultimului act aditional incheiat

multumesc
buna ziua,
cum era de asteptat, astazi cand s-a depus pe card avansul pentru luna februarie, am constatat ca angajatorul a modificat salariul, respectiv functia, din cim, fara un act aditional la contract.
va intreb:
- atunci cand se modifica functia (din cea de studii superioare in studii medii) si salariul de incadrare, e obligatoriu intocmirea unui act aditional la CIM ?
- in cate zile ma pot adresa justitiei pentru contestarea acestor masuri ?

multumesc,
Răspuns la discuția spor vechime
multumesc,
pentru sectorul bugetar:
- faptul ca aceasta lege, care specifica introducerea sporului de vechime in salariul de incadrare, a fost abrogata; la momentul actual este legal sau nu ?
Discuție spor vechime
buna seara,
este legal ca sporul de vechime sa se introduca in salariul brut? este reglementat de vreo lege?