avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Activitate danaradu90

Activitate danaradu90

65.000 euro e suma pentru a deveni automat platitor de tva.
Da, s-a putut, aia iti ia cat ai si...pe de-asupra.
Buna ziua !

Am cautat pe forum subiecte cu aceasta tema, am gasit si citit de vreo ora si nu m-am lamurit nicicum, mai mult incurcata sunt.
Unii spun ca se poate face un astfel de act, altii nu. Trimiterile catre diferite legi si articole conteaza pentru cei avizati sa stie lucrurile astea, eu vreau sa stiu daca pot sau nu incheia un contract de imprumut intre cele 2 firme ale familiei. Firma mai veche avand activitate limitata trebuie sa plateasca TVA si mai ales impozitul pe venit de 3%.
Firma mai noua are bani sa ii imprumute sau ...ma rog, sa-i dea, ca inapoi nu cred ca are de unde curand sa-i dea.
Strict pentru asta ar trebui sa faca un transfer bancar in contul firmei mai vechi. Dar pentru asta trebuie sa avem un document, nu ?

Cum altfel s-ar mai putea face ?

Multumesc
Răspuns la discuția Exigibilitate TVA la incasare
Multumesc, nu strica sa verific si contabilul, nu ? :)
Am o factura pentru bunuri emisa in februarie 2013 catre o persoana fizica si inca nu a achitat-o. Factura este emisa cu TVA.

Daca el nu o plateste, sau plateste cu intarziere, este vorba de un bun in valoare de 3000 euro, eu trebuie sa colectez si sa virez acest tva la stat dupa 90 de zile ?

Contabilul meu asa zice.

Multumesc!


Contul este blocat de ANAF pentru o amenda ITM, iar eu vreau sa platesc impozitele la buget lunare, asta am zis. Cred ca nu s-a inteles bine.

Daca pun bani in cont nu se duc unde vreau eu, la impozite salarii si TVA, se duc in contul mentionat de ei pentru amenda.

Dar daca pot plati cash e ok. Cu op-urile la Treoreria de sector.

Multumesc
Poate nu m-am exprimat eu bine.
Contul este blocat de ANAF pentru o amenda ITM, nu pentru creante de buget, nu am nici o datorie la stat, de-asta nici nu vreau sa am.

Pot plati cu numerar la Trezorerie ? sau unde ?
Buna ziua !

Contul este blocat de ANAF si vreau sa stiu cum pot plati impozitele la salarii si TVA-ul, nu vreau sa se adune datorii la buget.

Multumesc
Răspuns la discuția control si amenda ITM 2012
Buna seara ! Normal ca nu e nimeni obligat sa raspunda, dar as fi apreciat un astfel de sfat la momentul ala, m-ar fi ajutat enorm.
Sigur ca o sa fac exact asa cum ati spus, am contactat un avocat si mi-a confirmat.

Sper sa ies cumva din asta. Multumesc.
Răspuns la discuția control si amenda ITM 2012
Da, imi este util ce imi recomandati insa nu si de folos, avand in vedere sanse foarte mici. Daca martorul a fost "unul de-al lor", atunci putin probabil sa se rezolve ceva. O sa astept actele,insa nu prea mult timp, ca pierd si astea 15 zile in care mai pot depune contestatie.

Sau acea plangere contraventionala impotriva PV se poate face oricand ? Pentru ca eu nestiind cand s-a facut afisarea un termen este deja inexistent.

Aici pe forum m-as fi asteptat macar, ca atunci cand am ridicat acest subiect sa ma indrume cineva ce as putea face la momentul acela, nu acum. Adica in februarie sa-mi fi spus cineva, mergi la ei si cere TU documentele si vezi ce se intampla, ca altfel pieri niste drepturi.

Si poate nu ar fi fost asa tarziu.