avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate gicaplacaj

Activitate gicaplacaj

Buna ziua,

Se poate cere rejudecarea in cazul unei condamnari cu suspendare pentru alcoolemie la volan? A fost sentinta finala de un an si 4 luni in aprilie 2013. Nu au fost alte incidente. Judecata pe 312.
Multumesc
Buna ziua. Am primit o sentinta pentru alcoolemie la volan:
Solutia pe scurt: În baza art.87 al.1 din OUG 195/2002 modificată şi republicată, cu aplicarea art. 3201 al. 2-7 Cod procedură penală condamnă inculpatul Gica Placaj, la: - 1(un) an şi 4(patru) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte 0,80 g/l alcool pur în sânge. Pe durata şi în condiţiile prev. de art. 71 Cod penal interzice inculpatului exercitarea drepturilor prev. de art. 64 lit. a teza a II-a şi b Cod penal. În baza art.81, art. 82 Cod penal şi art. 71 al. 5 Cod penal suspendă condiţionat executarea pedepsei principale aplicate inculpatului precum şi pedeapsa accesorie a interzicerii unor drepturi pe durata termenului de încercare de 3 ani şi 4 luni şi atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 Cod penal. În baza art.191 Cod procedura penală, obligă inculpatul la 500 lei cheltuieli judiciare către stat. Cu drept de recurs în 10 zile de la pronunţare cu inculpatul. Pronunţată în şedinţa publică din data de xxxxx
Cind se presupune ca sunt reabilitat de drept.

Multumesc
Buna ziua,
am revenit cu o condamnare de 1 an si 4 luni cu suspendare pentru alcoolemie 1,2 cu 1 din pacate si cu un termen de incercare de 2 ani. In cit timp ma pot reabilita? Multumesc
Buna ziua,
Am fost depistat in trafic baut, am dat 2 probe de singe 1,2 si 1 concentratie. Am facut cerere de recalculare care nu a fost aprobata de procuror....Am facut plingere catre instanta si astept sa ma prezint. Sunt curios daca instanta admite plingerea impotriva actelor procurorului.
Ce parere aveti?