avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rejudecare alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rejudecare alcoolemie

Buna ziua,

Se poate cere rejudecarea in cazul unei condamnari cu suspendare pentru alcoolemie la volan? A fost sentinta finala de un an si 4 luni in aprilie 2013. Nu au fost alte incidente. Judecata pe 312.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 22:05, 20 Februarie 2014
Judecarea pe art. 320 ind.1 trebuia sa o cereti in cursul judecatii.
Chiar daca s-ar reduce perioada de suspendare nu obtineti nimic, permisul tot se anuleaza.
Pedepsele cu suspendare primite sub vechiul cod penal se mentin si dupa aparitia noului cod penal.
cyan a scris:


Chiar daca s-ar reduce perioada de suspendare nu obtineti nimic, permisul tot se anuleaza.



Examenul pentru obtinerea unui nou permis de conducere il puteti da dupa un an de la data la care hotararea judecatoreasca a ramas definitiva. Din acest punct de vedere nu castigati nimic.
ing. Ioan Ciobanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Codul rutier Nicu17 Nicu17 As dori sa va intreb si eu va rog frumos mi sa suspendat si mie permisul ,din cauza la o alcoolemie de 1,30 si nu stiu pe cat timp mi se va suspenda si chiar ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis dupa condamnare alex67jjy alex67jjy Buna ziua!Am avut permisul anulat si am primit condamnare un an cu suspendare,aveam cat A si B acum am redobandit decat cat B,intrebarea mea este daca pot sa ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie si numere expirate piticot78 piticot78 Am fost oprit de un echipaj de politie, am fost rugat sa prezint documentele, si am fost testat cu cu etilotestul. Nu au fost bune nici una. Aveam o alcoolemie ... (vezi toată discuția)