Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rejudecare alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rejudecare alcoolemie

Buna ziua,

Se poate cere rejudecarea in cazul unei condamnari cu suspendare pentru alcoolemie la volan? A fost sentinta finala de un an si 4 luni in aprilie 2013. Nu au fost alte incidente. Judecata pe 312.
Multumesc
Judecarea pe art. 320 ind.1 trebuia sa o cereti in cursul judecatii.
Chiar daca s-ar reduce perioada de suspendare nu obtineti nimic, permisul tot se anuleaza.
Pedepsele cu suspendare primite sub vechiul cod penal se mentin si dupa aparitia noului cod penal.
cyan a scris:

Chiar daca s-ar reduce perioada de suspendare nu obtineti nimic, permisul tot se anuleaza.

Examenul pentru obtinerea unui nou permis de conducere il puteti da dupa un an de la data la care hotararea judecatoreasca a ramas definitiva. Din acest punct de vedere nu castigati nimic.
ing. Ioan Ciobanu