avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Activitate InnA29

Activitate InnA29

Răspuns la discuția Codul Penal aplicat in Italia
Multumesc de sfat cu transferul si recalcularea, am luat si posibilitatea asta in calcul doar ca dupa cum se stiu conditiile din inchisoriile romanesti e de preferat sa ramana acolo, exclude posibilitatea asta. Inca asteptam sa vedem poate ..poate o sa apara vreo lege ceva sa ii mai reduca sau ceva pentru buna purtare.
Răspuns la discuția Codul Penal aplicat in Italia
Multumesc , cu avocatul italian se intalneste doar 1 data pe luna dar o sa il pun in tema . Dar la noi in tara , cu Noul Cod Penal nu s-a dat nimic in legatura cu asta? Ma refer am auzit de legea ( nu stiu care exact) cum ca ar elibera pe detinutii cu condamnare pana in 6 ani inclusiv .
Poate totusi cineva a auzit de ceva pentru romanii inchisi in afara tarii .Multumesc
Buna ziua,
va scriu in legatura cu un prieten bun care a fost inchis in Italia pentru furt si inselaciune acum 1 an si 11 luni.Din cate stiu mai are 3 ani de facut , dupa ce a fost judecat s-a ajuns la aproximativ 5 ani de detentie.
Intrebarea mea este urmatoarea: dupa cat timp poate cere el sau avocatul eliberare pentru buna purtare? sau ..am auzit la TV ceva de genul ca s-ar fi dat in UE o lege cum ca dupa nu stiu cat la suta din pedeapsa ispasita tu ca detinut daca la fel purtarea in timpul detentie este buna ai putea fi eliberat mai devreme.
Daca este cineva pe acest forum care are ceva informatii despre acest subiect cu eliberarea detinutilor pentru fapte savarsite pe un teritoriu UE au sanse de eliberare mai repede .
Va multumesc mult.
Răspuns la discuția Contract apartament
Chiar daca datoria este facuta in afara Romaniei?Ma puteti ajuta cu vreun articol unde m-as putea documenta mai pe indelete?
Multumesc
Răspuns la discuția Partaj neefectuat
Ma puteti ajuta va rog cu vreun articol unde sa pot studia mai pe indelete problema?Va rog mult.
Si inca ceva , ce procedura exista ca el (sotul dator) sa treaca partea lui sotiei?
Multumesc
Buna ziua,
Am o nelamurire...speta este urmatoarea,
Contract de apartament , 2 proprietari (sot si sotie), urmeaza divortul , nu se face partaj, dar unul dintre soti acumuleaza o datorie in afara Romaniei ( destul de maricica 13000 de euro) , ce se poate intampla daca acea datorie este preluata de vreo companie de recuperari , daca sotul dator nu are alta proprietate decat acea impreuna cu sotul /sotia, se poate ataca cumva acel apartament , ma refer la o eventuala executare pe apartament ?! (daca sunt 2 proprietari)
Buna ziua,
Am o nelamurire...speta este urmatoarea,
Contract de apartament , 2 proprietari (sot si sotie), urmeaza divortul , nu se face partaj, dar unul dintre soti acumuleaza o datorie in afara Romaniei ( destul de maricica 13000 de euro) , ce se poate intampla daca acea datorie este preluata de vreo companie de recuperari , daca sotul dator nu are alta proprietate decat acea impreuna cu sotul /sotia, se poate ataca cumva acel apartament , ma refer la o eventuala executare pe apartament ?! (daca sunt 2 proprietari)
Răspuns la discuția Hartuire?
ABUZ DE INCREDERE = fapta unei persoane de a-si insusi un bun mobil al altuia, detinut cu orice titlu, sau dispunerea de acest bun pe nedrept ori refuzul de a-l restitui.....ceea ce am primit eu a fost cadou...dar....cum vreti sa-l numiti am dovezi in sensul asta nu a fost niciun abuz de incredere ... pentru ca el a vrut mai mult iar eu am inceput sa-mi dau seama de unele chestii ciudate despre el in acest timp imi da dreptul sa-l resping chiar sa il ignor...iar aceste daruri cadouri sa i le inapoiez dar el m-a refuzat de N ori ....acum el se trezeste in a 3 zi dupa scripturi ca vrea inapoi tot ....scuza-ma dar nu-s minge de babmbilici pt el sa ma intoarca cum vrea el cand vrea....
Cat priveste inselaciunea cred ca nu ati citit bine despre ce e vorba aici ....fara suparare.
Răspuns la discuția Hartuire?
Iar cu banii nu are ce sa mai imi zica....vb utilizatorului Tarzan 2012 ...serviciile de insotiitoare si psiholog se platesc ...chiar si la noi in tara, dar el nu-mi cerea nimic sa stiti daca eu acceptam sa avem o relatie ....sau doar daca acceptam sa intretin relatii sexuale cu el....dar pentru ca l-am jignit prin refuzul meu pentru ambele chestii el acum se razbuna.Am dovezi cand am vrut sa i le inapoiez toate si el zicea ca sunt daruri pentru ca ii sunt draga...ca le-a facut cu placere ca asa a vrut..ca nu vrea nimic inapoi.apoi dupa refuzul meu a inceput sa mi le ceara ....e un pinguin schizofrenic.
ps azi l-am vazut in mall cu familia chiar daca e divortat sau asa zice el ca eu nu i-am verificat starea civila el inca locueste cu nevasta la aceasi adresa..cine stie poate inca e insurat si m-a mintit, never mind....nu am intereseaza....si vrea sa zic ca m-a evitat cand m-a vazut ...a intors capul ca si cum nu ma vede....daca tot asa mare smecher e si vai ce imi face cand ma prinde de ce nu m-a abordat?era liber...ma prinsese ....eu nu m-am dus desi prietenii imi ziceau sa ma duc la el sa il iau la rost sa vedem cine pe cine ameninta si face cu ou si cu otet sa ma dezbrac de caracter ..ei cunoscandu-ma ca nu ma las deobicei calcata in picioare nici de ar fi presedinte....dar am refuzat si am vrut sa ii demonstrez ca am caracter si cei 7 ani de acasa ca de ma duceam sa il iau la suturi erau si copii de fata ...etc ...nu imi plac chiar asa tiganiile nu cu cine nu merita nici macar privirea mea...
Răspuns la discuția Hartuire?
Buna, inca nu i-am raspuns in niciun fel.Am considerat ca pe prost cu indiferenta trrebuie sa il lovesti ca altfel ii dai de mancare si nu e bine ca v-a continua, dar vad ca el nu si nu...ma ameninta pt ca are o functie destul de buna desi pe mine nu ma sperie astfel de functii am fost crescuta sa nu-mi fie frica de nimeni decat de mine si Dumnezeu atat.
Am decis cu cativa amici care au experienta in asa ceva ma refer au cunostiinte ca au lucrat cu cazuri de genul si chiar am intrebat si un politist si un avocat si mi-au recomandat sa il mai las saptamana asta sa vedem cum reactioneaza ca am vorbit deja cu un superior de a lui care prin alte cunostiinte ne cunostem ...si vreau sa vad ce face acum dupa ce superiorul lui il v-a lua un pic in sedinta, daca nu se v-a calma am sa merg la politie.
Probe? mesaje....emailuri....si sefii mei care stiu situatia , care au incercat sa il calmeze intalnindu-se cu el si vb cu el si vad ac ...fara succes.
Dar din cate vad legal el nu are cu ce sa ma atace!!!