Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contract apartament
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contract apartament

Buna ziua,
Am o nelamurire...speta este urmatoarea,
Contract de apartament , 2 proprietari (sot si sotie), urmeaza divortul , nu se face partaj, dar unul dintre soti acumuleaza o datorie in afara Romaniei ( destul de maricica 13000 de euro) , ce se poate intampla daca acea datorie este preluata de vreo companie de recuperari , daca sotul dator nu are alta proprietate decat acea impreuna cu sotul /sotia, se poate ataca cumva acel apartament , ma refer la o eventuala executare pe apartament ?! (daca sunt 2 proprietari)
Buna ziua,

Da, orice creditor personal al unuia dintre soti poate cere partajul bunului si apoi sa urmareasca imobilul sau sulta, in functie de ce i se atribuie prin partaj sotului debitor.
Chiar daca datoria este facuta in afara Romaniei?Ma puteti ajuta cu vreun articol unde m-as putea documenta mai pe indelete?
Multumesc
Nu are relevanta unde este facuta datoria

Art.2324 Cod Civil