avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate lauguta

Activitate lauguta

din pacate pentru cei "pagubiti" adica nu primesc fiscalul ca x `ulescu are datorii si nu si le plateste ..daca nu ma insel(sper sa o fac dar traim in RO!) ...NU poate sa iti dea fiscalul pana nu isi plateste la zi tot ce are la financiar
...nu puteti merge cu masina pe drumurile publice dupa cele 90 zile cand vor expira numerele rosii - daca puteti sa scoateti
daca masina este deja inmatriculata pe romania, aveti la dispozitie 1 luna sa o treceti pe numele dumneavoastra. dupa termen daca circulati cu ea, raspunderea va apartine; altfel spus: o lasati pe dreapta pe parcursul ANILOR cat dureaza procesul

sa imi fie scuzat, insa in 2014-15, nu imi vine sa cred ca mai exista persoane care dau banii inainte de a se vedea cu fiscalul in mana...

*cred ca voi merge in audienta la "guvern" sa le spun ca in 2007 mi`am luat enspe mii de Ieuro din banca la 3,x cursul si acum e 4,x ..sa dea o lege prin care obliga banca sa piarda niste bani ca am semnat eu ca popa ...cam pe acolo suntem!
*o sa urmaresc discutia
eee... apropo de detalii, se pare ca initiatorul a "disparut" subit si ne lasa pe noi sa facem supozitii pe langa "de ce l`a lovit politistul, nu trebuia sa `i scoata dinti" ..BLA BLA.

sincer, eu cred ca initiatorul topicului a fost FOARTE agresiv cu politistul si a fost si el sub influenta bauturilor alcoolice

caz in care, da ..politisul a trecuit sa SE APERE!
cred ca putem lua si asta in discutie, de acord?
nu a spus nimeni ca isi doreste explicit sa nu primeasca domnul mai sus mentionat dreptatea pe tava, dar tu te ai intrebat ce m`am intrebat si eu mai sus: cum ajungi la o incaierare ca cea descrisa de el sa vorbesti cu politistul despre mita?!

apai ce erau prieteni veghi si i`au apucat glumele, sau?
si am o nelamurire: cum de ai ajuns tu sa discuti cu un politist venit sa va calmeze despre mita si despre cum toata lumea stie cum sunt ei?

ps: nu lucrez la politie, sau la stat. lucrez la privat si ca si tine am si eu nervi mei DAR ...diferiti de ai tai ;)
buna seara

si uite asa avem de a face cu:
1. "cocalarul" - cel ce a invitat o pe prietena ta sa ii memoreze nr de tel
daca l-ati vazut ca e beat, ii lua frumos numarul, ala pleca fericit in masculinitatea lui beata si tu aveai dinti acum.
2. TU - un recalcitrant "cat casa" care ambitios ca vezi doamne se da ala la prietena ta (daca e prietena ta trebuia sa te calmeze si sa iti spuna ca nu conteaza ca ii salveaza numarul, ca o sa il steaga cupa ce pleaca ala, mi`a mai trecut prin cap o varianta dar e prea lunga sa o scriu - mai lung de ce am scris aici - si imi e LENE)
tu aveai dinti acum.
3. daca erai in club sau unde erati la bauta, te duceai frumos la bodyguard ca de aia e pus acolo si ii spuneai ce se intampla. daca ala nu facea nimic, in secunda 2 sunai chiar TU la politie
tu aveai dinti in gura acum
4. interventia politistului - asa cum zicea un coleg mai sus, puteai sa stai in banca ta ca nu ai tu habat cum a ajuns omul ala acolo, de altfel nici eu nu am habat nimic despre viata ta si as putea sa te fac cu ou si cu otet ..dar nu `s "bucatar".
aici ai fost vinovat: ai spus ca ai tras de omul respectiv din club sa il scoti afara = cumva l`ai cam hartuit? sa ma ajute un moderator/jurist/avocat ca nu `s in domeniu..multumesc.
fiind gasit vinovat de catre politist, ai fi putut sa ti iei frumusel procesul verbal, plateai in 24 ore ca parca e la jumate - la fel, sa ma ajute cineva cu cap mai dens decat al meu, multumesc
si apoi iti luai un avocat: contestai amenta, etc ..rezolvai "amiabil"
si tu aveai dinti in gura ACUM


intr o seara veneam de la servici, noaptea ora 3.
am parcat undeva la 100m de bloc si veneam a gale, mort de somn si oboseala, batea vantul si aveam geaca cu cluga pusa in cap
nino nino cu luminite rosii-albastre opreste langa mine, sar (bai dar efectiv i am vazut cum au sarit din masina catre mine de parca eram cel mai cautat om din lume si periculos!) 2 foarte mari ma uitam la ei in sus ..unu ma ia de brat si ma invita sa le dau actele sa ma legitimeze
usor m`am cam speriat, astia erau aproape gata sa mi dea una dupa cum le jonglau mainile: unul se scarpina cumva in palma, celalalt inca nu mi daduse drumul de brat ..a fost un sentiment ciudat
bine inteles: nu apucam sa raspund la o intrebare "ce cauti la ora asta pe strada" ca vine alta" de unde vi?" apoi "ai baut?"
m`am prins: ei intelegeau din urma ce le raspundeam eu, eu intelegeam inainte intrebarea, in timp ce raspundeam!
ma rog, i am zis sa mi dea drumul la mana ca fix in buzunarul stanga spate am portofelul.
din clipa aia, oamenii s`au schimbat cumva la fata, au fost mai "calmi" ..le am dat actele
opa: pai nu locuiesti aici si intrebarile au revenit!
si am inceput sa le explic: pai locuiesc in chirie aici la et 3 - le arat geamul, eram aproape de scara, desi am adresa pe soseaua x tot in bucuresti, prefer sa locuiesc langa un parc ..mofturi
si au notat astia, au dat prin statie, au intrebat de mama tata si ce am mancat la pranz, m`au salutat politicos si apoi si `au cerut scuze ca m`au "saltat" si m`au speriat la inceput, dar cautau pe cineva si nu voiau sa le scape in caz ca era persoana cautata...

concluzia:

toti oamenii care lucreaza la stat: fie ca e ghiseu, fie ca sunt oameni pe strada - politisti, etc, sunt usor "nervosi" din fire
dar cred ca asta e:
1. la ghiseu din cauza ca primesc aceiasi intrebare de 1000 ori/zi: "actele astea sunt bune?"ce alte acte imi mai trebuie"
2.pe strada, au parte de cei ca TINE

si ei sunt oameni. incearca sa i intelegi si sigur o sa gasesti intelegere, nimeni nu s`a nascut asa ...doar sa `i dea in cap celuilalt!

asa ca baiete...mai calca pamantul din cand in cand!
Buna ziua,

Sunt casatorit si impreuna cu sotia vrem sa facem urmatoarele:
1. eu cumpar o garsoniera prin ING - au si ei un fel de "prima casa", difera conditiile, dau avans 15%, conteaza ca nu e "prima casa" - programul guvernamental.
2. sotia va putea sa cumpere prin programul "prima casa" - guvernamental un apartament cu 2 camere?
adica ...ea practic o sa aiba o proprietate comuna cu mine - garsoniera.

lauguta@yahoo.co.uk
multumesc
inca o intrebare va rog:

daca cumperi o masina de la o persoana fizica, asa ca mine, poti merge cu persoana respectiva sa vezi daca are datorii la stat - asa am facut cu fosta masina - am vazut ca omul are 0 datorii si am cumparat masina pentru ca eram 100% sigur ca o sa imi dea fiscalul.

cum firma cum se procedeaza? cum stiu ca are datoriile platite sa imi dea fiscal, sau ...firmele dau fiscal?

multumesc frumos
multumesc frumos ...abia astept s o cumpar ca zau e ce imi trebuie!
pe intelesul meu: daca o firma vrea sa isi schimbe masinile din parcul auto si eu vreau sa cumpar masina ...nu am eu treaba cu TVA ul lor daca l-au platit sau ce au facut

masina in cauza este SH, cer si ei pe ea cat este pretul SH-ului respectiv pe piata, chiar am negociat cu ei un pret mai mic

da, este platita taxa auto, asta stiu ca trebuie sa imi dea o hartie de la ANAF care spune ca nu a fost recuperata.

multumesc frumos,
laurentiu
Buna ziua,

vreau sa cumpar o masina de la o firma care activeaza pe teritoriul romaniei.
firma are masina din 2007, a luat-o de noua, are istoric, etc.
firmele cand cumpara ceva, orice, aici in romania, stiu ca la final de an, isi recupereaza TVA-ul
contractul va fi intre mine, persoana fizica si firma - persoana juridica

nelamuririle mele sunt:
-o sa trebuiasa sa platesc TVA la inmatriculare, sau cumva sa ma trezesc peste X ani ca imi cere statul roman sa platesc TVA?
-contractul il facem la un birou de copiat acte - acolo unde as fi facut contractul cu o oarecare persoana fizica in mod normal?
- daca e ceva ce nu mi-a trecut prin cap sa intreb, ca exemplu: firma ar trebui sa imi mai dea pe langa actele normale ale masinii si alte acte ..va rog sa imi spuneti

multumesc frumos,
Laurentiu