avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate emanuel1989

Activitate emanuel1989

Discuție acte necesare
ce trebuie sa am asupra mea ca sa pot iesi cu masina din tara ?
buna dimineata !as vrea sa intreb pe cineva de specialitate ce trebuie sa fac ca sa pot vinde 2 certificate de actionar.sunt pe numele parintilor mei.tata a decedat,ma intereseaza daca mama poate vinde certificatul lui de actionar daca nu s-a mentionat in actul de partaj succesoral pe care l-am facut eu si mama in urma raposatului meu tata.se poate vinde chiar daca nu a fost mentionat in bunurile din succesiune?multumesc !
buna ziua!as vrea sa aflu un raspuns .......cand eram in primul an de facultate am contractat un credit pentru studenti ,Creditul 1o de la banca ,exista si acum.Mi-au cerut decat adeverinta de student si un coplatitor si anume unchiul meu.Momentan nu mai pot plati si am intarzieri de 120 zile,ma intereseaza daca i se opri ceva coplatitorului sau ma vor executa silit pe mine.Si in ce consta aceasta executare silita daca eu nu am niciun bun imobil sau mobil?Multumesc anticipat !
as putea stimata doamna sa va trimit copie dupa cele 2 acte pe care le am in posesie ca sa clarificati o data povestea.nu e vorba de niciun testament,nici nu a existat asa ceva?tatal stia k o sa moara la 50 de ani????NU.succesiunea s-a efectuat prin judecatorie k cica asa a auzit mama k e mai ieftin.prin urmare eu am chemat-o pe mama in judecata ca sa impartim cota tatalui.astept un raspuns.multumesc !
Ce om in deplinatatea facultatilor mintale si-ar da afara mama?ce tot spuneti?ideea e ca ea poate sa-mi evacueze viitoarea nevasta.Doar eu am drept de abitatie in locuinta in urma succesiunii .Asta e problema .Sau poate dvs locuiti la nevasta,soacra,etc.Parerea mea e ca in viata trebuie sa fi barbat
Domnul Patrick_ dvs incercati sa invocati niste argumente complet stupide.Vreti sa spuneti ca nu exista in Romania legi care te pot constrange de anumite chestii?Haideti sa fim seriosi,poate prin virtutea profesiei pe care o aveti puteti afirma asta dar daca ati fi in locul meu v-ati duce si CEDO.Eu pana in prezent nu am avut probleme cu mama ori cu tata,ele au aparut acum cand am realizat ca nu pot sa fac nimic in viata daca sunt ``pe drumuri`` ati inteles?Ea si curatorul m-au legat la maini si la picioare .....de asta ma tot zbat sa caut informatii inainte sa apelez la un avocat pentru a avea idee despre aceasta poveste....De fapt sa va intreb altfel .....DVS CE ATI FACE IN LOCUL MEU?Asa ca ganditi inainte sa postati pareri complet aiurea,dintre toti care au raspuns numai dvs ati ajuns la concluzia ca problema ar fi la mine si nu la mama mea.In fine va multumesc oricum pt deranjul si atentia acordata !
in mod normal un curator nu trebuie sa protejeze drepturile minorului pana la varsta majora?apoi sa decida singur dupa ce implineste varsta legala?eu asa cred....deci singura solutie e sa vb cu mama.am vb si nu vrea sa imi faca act pe nimic .la anu` ma voi casatori......eu am drept de abitatie in locuinta dar nevasta mea?daca vrea mama o da afara,nu?frumos......ce legi avem in romania......ce hal de parinti avem unii(nu generalizez).....si nici daca merg la autoritatea tutelara sa contest ca am fost manipulat si ca acel curator nu mi-a protejat niciun drept ....???astept un raspuns...multumesc din suflet tuturor !
multumesc pentru raspuns!as vrea sa clarific putin ideea pe care am relatat-o mai sus.succesiunea dintre mine si mama am realizat-o prin judecatorie.in urma hotararii definitive singurele drepturi pe care le am eu ca unic mostenitor este dreptul de abitatie in locuinte si de conducere al autoturismelor plus un drept de preemptiune in favoarea mea in cazul vanzarii unuia dintre bunuri(eu inteleg ca daca mama ar vrea sa vanda ceva ar trebui sa ma intrebe daca `cumpar`)....chiar nu inteleg....si inainte de succesiune eu asistat de un curator (aveam 16 ani) am depus o tranzactie prin care cedez 1/2 din tot....mi s pare un pic ilegal ......pt ca cota de 1/2 din tot nu era a mea...era cota tatalui si trebuia sa o impart cu mama exact cum mi-ati detaliat dvs 1/4 mama si 3/4 eu (din acea cota de 1/2 di mostenire)....asa ca nu stiu ce sa fac.....mama nu vrea sa-mi faca niciun fel de act fiindu-mi necesare acte macar pe apartament(mentionez ca parintii mei aveau un apartament si o casa la tara,momentan mama locuieste la tara si eu la apart).....actele imi sunt necesare deoarece urmeaza sa ma casatoresc...d asta insist.....si consider ca am fost inselat....eu la procesul de succesiune nici nu am fost prezent...am mers doar in biroul judecatorului si am semnat acea tranzactie facuta de avocatul mamei in prezenta aceluiasi avocat si a curatorului meu.......apoi am primit prin posta hotararea .....consider ca am fost nedreptatit....acel curator (fiind var primar cu tatal meu) putea sa fie d acord cu cedarea drepturilor mele cel putin pana deveneam major si apoi sa ma decid eu....d asta am nevoie de ajutor.....nu credeam ca o sa ajung in situatia in care mama s-a vazut proprietara si eu copilul strazii....drept d abitatie......am citit ca asta inseamna drept de a locui temporar pana la o eventuala casatorie ori gasirea altei locuinte.....poi cred ca acest drept era valabil pt ea nu pt mine...c alta locuinta sa gasesc ....cum sa ma casatoresc la 16 ani??aiurea.....astept un raspun .....va multumesc din suflet.....cu respect!
buna ziua !as vrea si eu un raspuns de specialitate va rog......multumesc anticipat !tatal meu a murit in 2005 ,leu atunci aveam 16 ani si am facut succesiune eu si mama(mentionez ca nu mai am frati) pt a putea vinde o masina......ideea e ca eu am cedat 1/2 din tot,respectiv masina ,casa,terenuri.......ramanand doar cu un drept de abitatie in imobile si de conducere al autoturismelor.......la momentul actual eu nu ma inteleg cu mama si am rugat-o sa-mi faca acte pe o locuinta ......sa am ceva al meu si nu vrea.am incercat si cu vb buna....as vrea sa aflu daca pot redeschide succesiunea pentru am cere drepturile dupa tata.....mentionez ca am fost (atunci la varsta de 16 ani) manipulat sa semnez orice in prezenta curatorului meu.....multumesc !astept un raspuns ...multumesc inca o data

buna ziua !as vrea si eu un raspuns de specialitate va rog......multumesc anticipat !tatal meu a murit in 2005 ,leu atunci aveam 16 ani si am facut succesiune eu si mama(mentionez ca nu mai am frati) pt a putea vinde o masina......ideea e ca eu am cedat 1/2 din tot,respectiv masina ,casa,terenuri.......ramanand doar cu un drept de abitatie in imobile si de conducere al autoturismelor.......la momentul actual eu nu ma inteleg cu mama si am rugat-o sa-mi faca acte pe o locuinta ......sa am ceva al meu si nu vrea.am incercat si cu vb buna....as vrea sa aflu daca pot redeschide succesiunea pentru am cere drepturile dupa tata.....mentionez ca am fost (atunci la varsta de 16 ani) manipulat sa semnez orice in prezenta curatorului meu.....multumesc !astept un raspuns ...multumesc inca o data