avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate adinaa_89

Activitate adinaa_89

Răspuns la discuția Credit pentru altcineva
Va multumesc mult pentru raspunsuri, sunteti de un real ajutor.

Sa aveti o duminica frumoasa!
Buna ziua.

Daca fac un credit pe numele meu de la banca, pot face la notar un act in care sa specific ca acest credit il va plati altcineva, sau este raspunzator de el?Exista asa ceva?Este legal, banca va accepta asa ceva?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Statul de plata
Buna ziua.
Da, e mult mai bine daca nu ne acordau bonuri de masa, pentru ca atunci salariul era mai mare. Am inteles cum se salarizeaza turele de noapte, dar nu am inteles daca e legal sa se faca aceasta modificare (introducerea bonurilor), fara semnarea unui act aditional inainte.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Statul de plata
Programul de salarizare este acelasi pentru toti angajatii, adica Xlei/ora.Nu exista nici o diferentiere intre cei care lucreaza noaptea, si cei care lucreaza ziua, cred ca nu se ofera spor de noapte. Este legal asa ceva?
Inca o intrebare: este posibil ca sa un angajator sa scada din salar, sa introduca bonurile de masa fara un act aditional semnat dinainte de catre fiecare angajat in parte?
Am ramas surprinsi toti angajatii, cand am vazut la ziua de salar, ca ne-a dat si mai putin din plata pe ora, apoi ne-a scazut si din salar valoarea bonurilor, fara sa ne anunte.
Ce am putea face?
Mentionez ca nu avem sindicat, si nu putem face greva.
Va multumesc.
Discuție Statul de plata
Buna ziua.

In statul de plata cum este legal sa apara numarul de ore lucrate?Cumulate, sau trebuie sa existe si o rubrica separata, in care sa se diferentieze numarul de ore lucrate de zi si de noapte?
Sporul de noapte trebuie sa apara si el in statul de plata, nu?
Este posibil ca un angajator sa nu ofere spor de noapte si/sau spor de tura?

Va multumesc anticipat.
Va multumesc mult, sunteti un adevarat ajutor in problemele angajatilor. :)
Va multumesc pentru raspunsuri. Sunteti cei mai buni in domeniu :).Acum am alta intrebare...daca sunt in concediu, e legal sa imi scriu preavizul? Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
E posibil ca in termen de 2 luni sa se modifice politica unei firme?Adica, in luna decembrie mi s-a eliberat o adeverinta de salariat, dar acum nu mai elibereaza, ca nu am un an vechime la locul de munca. E posibil sa nu ti se completeze o adeverinta tipizata pentru un credit doar pentru aces t motiv, adica, legal e posibil?

Va multumesc pentru raspunsuri.

Un 1 Martie fericit!
Buna seara,

Angajatorul poate sa te oblige sa stai pana la o anumita ora in noapte fara sa iti deconteze transportul?Nu exista o legislatie in vigoare in care sa fie specificat ca trebuie sa iti fie asigurat transportul de la o anumita ora seara de catre angajator?
Angajatorul ar trebui sa faca un act aditional la contractul de munca pentru prelungirea programului de munca?Daca eu nu vreau sa imi depun demisia, dar nu stau pana la acea ora ce se poate intampla?
Va multumesc pentru raspunsuri.