avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters281689

Activitate ContSters281689

Banii de la uniunea europeana pe terenul nostru
Buna ziua. Bunica mea,prin mostenire de la parinti are un teren de 6 ha de pasune. In urma cu aproximativ 3 ani i-a intrat in posesie,dar primaria nu i-a dat si titlul de proprietar insa este pusa sa plateasca impozit pe teren.A tot mers in comuna la primarie ,dar i se tot amana dreptul cautand diverse motive. De curand am auzit,ca Uniunea Europeana ofera o anumita suma de banii pe an proprietarilor,insa primaria nu i- a dat nimic. Ne intereseaza care sunt primii pasi de a obtine " titlul de proprietar pe teren" si cum putem recupera banii care primaria si i-a insusit. Multumesc mult!!
Vin din Arabia Saudita am escala in Turcia si nu stiu exact cu ce suma maxima ai voie legal sa intri in tara fara a o declara....
Răspuns la discuția Am muncit fara sa fiu platit.
Iar in cazul in care nu mai stiu absolut nimic,primul pas care ar fii ? de unde ar trebui sa incep demersul?pt ca am tot asteptam sa imi recuperez salariu pe ultimele 6 luni,si am tot asteptat ,dar timpul a trecut ...
Buna seara.am si eu o problema.am lucrat la echipa farul constanta,timp de doi ani,cu contract de munca,iar ultimele 6 luni nu am fost platit.intre timp nu m-am mai dus.Sunt dati in judecata de catre stat,dar au trecut in jur de 3 ani de atunci,si nu ni sa dat niciun semn.Mai am vreo sansa de recuparare?
Dar pana sa intru in somaj,am dreptul si la concediul post-natal (cel care este platit 100 % )
Buna ziua,am s eu o problema.sunt in an terminal la facultate,dar sunt insarcinata,facultatea nu mi a permis sa muncesc intr un loc stabil cu carte de munca,iar nasterea va fii la o luna dupa terminarea facultatii. As vrea sa stiu daca pot primi ajutorul de la stat pentru cressterea copilului.am inteles ca imediat trebuie sa intru in somaj,iar dupa aceea pt cresterea copilului ?? care sunt demersurile ??