avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate hello60

Activitate hello60

Răspuns la discuția Calcul dobanda legala
Multumesc frumos, dar am nevoie de dobanda legala BNR la 2008,
As dori sa- mi spuneti prntru 1218 lei cati lei imi revin pt. luna august 2008.
Numai bine.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa calculez dobanda legala BNR pe luna august 2008 pentru suma de 1218 lei.
Multumesc mult.
SC achizitioneaza in 12.2007 - cladire tva cu taxare inversa,
cladirea se vinde in 01.2015,la valoarea de piata (mai > decat achizitia).Care vor fi implicatiile din punct de vedere al tva?
Sunt agricultor,am cultivat legume in camp ,recolta mi-a fost compromisa datorita vremii.
Pt.o parte de cultura am primit fonduri nerambursabile.
In acest an eu nu voi avea venit,ba chiar voi avea o pierdere f.mare.
Cui trebuie sa ma adresez pentru a veni la fata locului sa constate pagubele.
In cazul in care nu voi gasi o solutie prin care sa demonstrez paguba,voi fi nevoit sa platesc impozit pe un venit agricol inexistent.
SC- doreste sa achizitioneze un autoturism din anul 2011,(deci nu este nou) exclusiv pt.desfasurarea activitatii economice.
Valoarea autoturism = 33000 euro + 7920 e(val.tva).
Care va fi durata de amortizare?(deductibil fiscal)
Care este valoarea tva deductibila?
Sunt producator agricol detin certificat de producator vizat la zi,platesc impozit pe venit agricol cf.suprafetelor cultivate,precum si cass aferent.
Acum doresc sa-mi vand produsele agricole,am un spatiu privat in comodat si vand pepene verde.2Persoane de la o institutie a statului presupun(pt.ca nu s-au prezentat),mi-au spus ca am nevoie de autorizatie ca altfel i-mi confisca marfa si-mi da 5000 lei amenda.
Am sunat la ANAF,la politia Comunitara,la Primarie? -pentru ca cineva sa ma lamureasca ce autorizatie am nevoie eu ca si taran agricultor.
Consider ca eu vand in acel spatiu privat exact ca si in piata.
Care sunt autorizatiile necesare pentru a-mi putea vinde recolta?Si care sunt institutiile abilitate sa le elibereze?
Răspuns la discuția Detasare sofer
Multumesc pentru raspuns imi este de folos ceea ce mi-ati scris dar,problema mea este un eventual control in trafic de la arr ,cu ce documente v-a trebui sa dovedesc avand in vedere ca ei verifica de obicei daca figureaza in baza de date persoana care conduce masina.Detasarea transmisa online in revisal poate fi accesata si de arr,ca eu sa ma pot justifica?(arr solicita diagrama cu timpii de condus,atestat,asigurare,si CIM in cazul in care sunt angajatul firmei)
Discuție Detasare sofer
SC cu un singur angajat(sofer+coord.transp),cum procedez in momentul in care am CO,si trebuie sa-mi respect contractul de prestari servicii cu firmele cu care colaborez? Pot sa inchei un contract cu o alta firma de transport prin care sa-mi detaseze un sofer pe o anumita perioada?Cum si cu ce documente justific in trafic(ma refer ca controale ARR) aceasta detasare?
sc infiintata in luna 12/2013, platitoare tva trimestrial. In 01/2014 depun 097 pt iesire din sistem tva la incasare - am iesit cu luna 04/2014. Tot in 01.2014 fac achizitie intracomunitara si depun 092/03.02.2014 pt. schimbare perioada tva din trim in luna incepand cu luna 02/2014. Avand in vedere ca am devenit platitor lunar cu luna 02/2014 depun 097/03.02.2014 pt a iesi din sistem tva la incasare cu luna 03/2014. In sistem nu se modifica perioada ramanand scos din sistem cu 01.04.2014. Ce trebuie sa fac sa ies din STI cu 01.03.2014


Cele doua profesii liberale avand acelasi CIF,evidenta fiscala,adica registrul de incasari si plati va fi unul singur,avand in vedere faptul ca nu depuneti declaratia d 200 si d 220 pentru fiecare profesie in parte ci pentru CIF.