avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate biulian

Activitate biulian

Mulțumesc inteleg ce spuneti, dar la celelalte proprietati nu s-a modificat nimic, eu locuiesc la un numar alaturat de aceasta proprietate, ce ar justifica aceasta schimbare? In plus am incercat sa ii documentez inspectorului cu biletele de externare ca din decembrie am trecut prin 3 operatii complicate si nu pot acum sa fac toate acestea neavand nici pe cineva apropiat sa il imputernicesc notarial, avand si o varsta, oricum nu l-a interesat problemele medicale, dar mai pe scurt, nu inteleg de ce a intervenit modificarea asta. S-ar putea sa-mi refuze evaluarea unui expert, el nu a cerut asta. Mulțumesc
Impozit pe proprietate cu 4000% mai mare ca anul precedent, fara nicio modificare a destinatiei.
In 2021 am mostenit in urma decesului mamei o casa pentru care m am inscris cu ea pe numele meu la taxe si impozite, i am dat destinatia rezidenta si 2 ani am platit acelasi impozit ca mama. Anul acesta a venit plic acasa cu decizia de impunere aceeasi suma, aproximativ ca anii trecuti. Am intrat pe ghișeul. ro sa platesc si acolo figurez cu alta suma cu 4000% mai mare. Am fost la Taxe si inspectorul nu a vrut sa coboare si am discutat la telefon. Cunostea situatia ca el modificase de cateva zile si mi a spus ca am avut un chiriasi, un it. ist care avea punct de lucru in apartament si pentru care plateam taxe la anaf. I-am explicat ca este aberant ca mama a avut acelasi contract si nu s a schimbat nimic, fiind un punct de lucru nu sediu si pe perioada de 3 ani inregistrat, acum pleaca in iunie, iar eu nu iau chirie cat este impozitul actual pe proprietate, in plus platesc impozit pentru chirie, cass, trebuie sa aduc bani de acasa sa achit suma.
Mi a spus sa merg in provincie unde am facut succesiunea la notar sa imi treaca valoarea casei si sa vin la el cu rectificarea. Notara a refuzat pe motiv ca nu este treaba ei sa faca astfel de evaluari, ea a lucrat taxele dupa grila administratiei fiscale. Si a refuzat, in plus retoric intreba la ce data sa evalueze, la acum 3 ani, cand a facut succesiunea, ceea ce este mai greu, sau acum, ceea ce nu ar fi corect, dar pana la urma a refuzat. Ce sa fac? Oare pot plati cat mi a venit pe decizia in plic si sa ignor suma de pe ghiseul. ro si decizia inspectorului? Ce ar trebui sa fac va rog? Mulțumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca atat v-ati inteles, atat ati fost instiintat si atat ati platit, atat a fost trecut in acte inseamna ca a facut dezmembrare a lotului. Va puteti intelege sa cumparati separat daca va dori sa vanda.
Cititi cu atentie contractul, nu sunt jurist dar acea clauza care va obliga sa anuntati cu 60 de zile in avans rezilierea contractului inainte de termen, in caz de nerespectare cred ca va poate duce la plata acelor 2 luni.... sau locuirea in apartament.... si plata.
30aprilie este in chitanta, am gresit aici.

petrucelmare a scris:



biulian a scris:
31 aprilie 2020.

Bine că nu ați trecut 30 februarie!

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
5000 acum si restul spune cate 5000 pe an. Si pe wapp ce discutie sa pot avea, nu este clara chitanta? Dupa cum scrie si dl. avocat Niculescu, am trecut numele ambilor, cine imprumuta si cine primeste, adresa, cnp, date c. i., am scris suma in cifre, litere, data pana la care trebuie restituita, am pus data semnarii, am scris si pentru ce a cerut-o imprumut pentru ca in acea zi a platit casa, si adresa casei cumparate cu banii mei integral, acum valoreaza cel putin dublu. Nu cred ca am omis ceva, poate doar la martori parca am trecut doar numele fara cnp/c. i., nu sunt sigur.
Acum am aflat ca unul din martori a decedat, iar împrumutatul imi da de inteles ca nu merge la notar, sa am incredere ca imi da toata datoria. Am sanse oare in instanta doar cu un martor? Eu nu locuiesc acolo, de fapt am si vandut casa batraneasca si nu mai merg prin zona sa tin legatura cu cineva.
Multumesc, am vorbit astazi sa imi dea 5000 si pentru diferenta mergem la notar, dar nu este de acord cu ipoteca, doar contract de imprumut. Acum m-am uitat mai atent pe chitanta de mana si termenul cand trebuia restituita suma era 31 aprilie 2020. Mai este valabil actul? Mulțumesc!
Imprumut pe chitanta de mana cu 2 martori pentru 7 ani. Am ajutat un prieten, de fapt ajutor reciproc, el ajutandu-mi parintii in varsta cu anumite servicii, vizita la medic, verificari periodic ca sunt bine si nu le trebuie nimic, etc, iar eu i-am dat 25.000 de euro fara alte obligatii, decat cele sus mentionate, chiar platind tot ce facea dar eram multumit ca avea grija, sa-si cumpere o garsoniera. Am facut chitanta de mana cu datele personale, datata, cu 2 martori am specificat data restituirii.... si pentru ce i-am dat suma. Acum 3 ani, respectiv 2, mi-am pierdut ambii parinti si anul acesta se implinesc 7 ani cat am trecut in chitanta. Nu par semne ca ar avea banii, sau nu toti. Pot primi ceva si sa fac o alta chitanta pentru restul? Daca nu primesc nimic pot inscrie chitanta, nu stiu cum sa ma pronunt, sa il execut prin vanzarea casei? Sau sa o inscriu la cadastru, spun poate prostii. Rog sfaturi. Mulțumesc!
Aproape sigur cand ati construit prima data copertina nu ati avut autorizatie care probabil o obtineati dupa ce va cereau un proiect si o gramada de avize, cam 1/2 din cele necesare unei constructii noi. Si in concluzie vecina putea sa va reclame oricad, erati in aceeasi situatie. Daca aveati autorizatie si schimbati doar invelitoarea era altceva. Deci veti fi chemat la Politia locala cu documentele si daca nu aveti veti primi o amenda si un termen sa intrati in legalitate sau sa readuceti terenul la forma initiala.