avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate biulian

Activitate biulian

Din pacate ma asteptam la acest raspuns, pe asta se bazeaza cei care fac astfel de gainarii. Am reclamat in trecut furtul unei roti din masina si am fost chemat de atatea ori la sectie si pana la urma am inteles ca ar fi mai bine sa-mi retrag plangerea, altfel voi mai fi chemat, intradevar era prin 2000 dar nu vad ca s-au schimbat multe la politia noastra. Si decat sa mai fac naveta in Prahova iar sa dau cu subsemnatul, si celalalt sa nu treaca pe acolo, mai bine lipsa. Mulțumesc
Pot reclama un hot la politia unde are el domiciliul? Am mostenit de la mama un apartament in Prahova, eu avand domiciliul in Bucuresti, si am cautat pe cineva sa il zugraveasca. Nu am gasit in zona si nici din București nu a dorit sa mearga nimeni. Prin cunostiinte am vorbit cu un baiat care am fost coleg de generala cu tatal lui, vecin cu parintii mei care locuiau in Teleorman, unde am copilarit si eu. L-am dus la lucrare, a cerut suma, 4500lei, am acceptat si am ramas la lucru. Dupa 4 zile a fost o ploaie rece, m a udat rau si am stat asa iar a 2 a zi mi a fost foarte rau cu febra mare si nu m am ridicat din pat. Baiatul a lucrat si eu am zacut in pat. A doua zi mi a spus ca trebuie sa mearga urgent la tara, acasa la el ca este in divort, copii... bla bla bla. Am acceptat, mi a cerut toti banii ca are datorii. I-am platit si l-am dus la gara in Bucuresti vineri, stabilind sa il iau luni seara, marti sa termine lucrul.
Fac mentiunea ca in Prahova, era un miniseif, cu cifru ca la hotel in care erau 9000 de lei ,economiile mamei pe care dupa deces nu i am luat iar acum cand mi a cerut toti banii si nu aveam la mine, am deschis si i am dat diferenta de acolo. Bolnav si plecand in graba, am uitat sa inchid casa de bani, el s a intors sa isi ia hainele la spalat, a zis cat eram la masina. Mai departe banuiti. Nu a revenit, nu a mai raspuns, si cand mi am adus aminte ca nu am inchis banii, m am intors in Ph si lipseau 3900 lei. Am mers la Politie in Teleorman, si nu a vrut sa-mi primeasca plangerea pentru furtsi m-au trimis in Ph. Daca se refereau la amprente, bineinteles ca erau ale lui pe seif, si daca nu fura banii, pentru ca nu era fix si l a mutat de cateva orin cand lucra. Sincer, am o comunicare mai buna cu politia din Tr, fiind eu si familia mea foarte respectati in comunitate si acum afland ca el are o reputatie foarte proasta,si ma gandeam ca poate se face dreptate. In alte cazuri nu am deloc incredere in cercetarea politiei, din experientele mele trecute, mai avand 2 interactiuni neplacute, tot furturi din Bucuresti, un telefon si o intrare prin efractie, ambii hoti prezentati de mine cu filmarile camerelor de supraveghere si nesolutionate in 5 ani, si o inselatorie prin olx, dand nume, adresa si dupa 5 ani primesc autor necunoscut. Mulțumesc
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
haideti acum daca asta i pacaleala, sa fim seriosi. Pai planurile sunt date de vanzator, multi au darmat debaraua sa mareasca bucataria, suprafata nu este mai mica in plus ati vizionat casa inainte de a semna vanzarea. Ma scuzati eu ma retrag cu sentimentul ca ati dorit sa nu platiti serviciile, dar aici nu suntem la carciuma daca nu-mi place de ospatar sau mancarea nu platesc tips. Corect era sa nu cumparati casa daca asta era problema care v-a deranjat.
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate gresesc, nu vreau sa credeti ca apar agentul, dar totusi ati cumparat casa prezentata de el, cu toate erorile transmise care poate au plecat de la vanzator sau chiar greseala lui, totusi veti locui intr o casa prezentata de cineva pe care il blamati acum. S ar putea in timp sa nu va simtiti bine in acea casa, si sa va ganditi ca asta o sa va doreasca, daca el crede ca ati vrut sa il inselati. Mai bine incercati sa negociati comisionul decat sa continuati pe calea asta. Chiar daca instanta va va da dreptate, in timp veti regreta si daca veti fi mai bogat cu 1000 de euro, suma pe care ati putea sa o oferiti. Meditati la text.
Mulțumesc inteleg ce spuneti, dar la celelalte proprietati nu s-a modificat nimic, eu locuiesc la un numar alaturat de aceasta proprietate, ce ar justifica aceasta schimbare? In plus am incercat sa ii documentez inspectorului cu biletele de externare ca din decembrie am trecut prin 3 operatii complicate si nu pot acum sa fac toate acestea neavand nici pe cineva apropiat sa il imputernicesc notarial, avand si o varsta, oricum nu l-a interesat problemele medicale, dar mai pe scurt, nu inteleg de ce a intervenit modificarea asta. S-ar putea sa-mi refuze evaluarea unui expert, el nu a cerut asta. Mulțumesc
Impozit pe proprietate cu 4000% mai mare ca anul precedent, fara nicio modificare a destinatiei.
In 2021 am mostenit in urma decesului mamei o casa pentru care m am inscris cu ea pe numele meu la taxe si impozite, i am dat destinatia rezidenta si 2 ani am platit acelasi impozit ca mama. Anul acesta a venit plic acasa cu decizia de impunere aceeasi suma, aproximativ ca anii trecuti. Am intrat pe ghișeul. ro sa platesc si acolo figurez cu alta suma cu 4000% mai mare. Am fost la Taxe si inspectorul nu a vrut sa coboare si am discutat la telefon. Cunostea situatia ca el modificase de cateva zile si mi a spus ca am avut un chiriasi, un it. ist care avea punct de lucru in apartament si pentru care plateam taxe la anaf. I-am explicat ca este aberant ca mama a avut acelasi contract si nu s a schimbat nimic, fiind un punct de lucru nu sediu si pe perioada de 3 ani inregistrat, acum pleaca in iunie, iar eu nu iau chirie cat este impozitul actual pe proprietate, in plus platesc impozit pentru chirie, cass, trebuie sa aduc bani de acasa sa achit suma.
Mi a spus sa merg in provincie unde am facut succesiunea la notar sa imi treaca valoarea casei si sa vin la el cu rectificarea. Notara a refuzat pe motiv ca nu este treaba ei sa faca astfel de evaluari, ea a lucrat taxele dupa grila administratiei fiscale. Si a refuzat, in plus retoric intreba la ce data sa evalueze, la acum 3 ani, cand a facut succesiunea, ceea ce este mai greu, sau acum, ceea ce nu ar fi corect, dar pana la urma a refuzat. Ce sa fac? Oare pot plati cat mi a venit pe decizia in plic si sa ignor suma de pe ghiseul. ro si decizia inspectorului? Ce ar trebui sa fac va rog? Mulțumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca atat v-ati inteles, atat ati fost instiintat si atat ati platit, atat a fost trecut in acte inseamna ca a facut dezmembrare a lotului. Va puteti intelege sa cumparati separat daca va dori sa vanda.
Cititi cu atentie contractul, nu sunt jurist dar acea clauza care va obliga sa anuntati cu 60 de zile in avans rezilierea contractului inainte de termen, in caz de nerespectare cred ca va poate duce la plata acelor 2 luni.... sau locuirea in apartament.... si plata.
30aprilie este in chitanta, am gresit aici.

petrucelmare a scris:



biulian a scris:
31 aprilie 2020.

Bine că nu ați trecut 30 februarie!

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
5000 acum si restul spune cate 5000 pe an. Si pe wapp ce discutie sa pot avea, nu este clara chitanta? Dupa cum scrie si dl. avocat Niculescu, am trecut numele ambilor, cine imprumuta si cine primeste, adresa, cnp, date c. i., am scris suma in cifre, litere, data pana la care trebuie restituita, am pus data semnarii, am scris si pentru ce a cerut-o imprumut pentru ca in acea zi a platit casa, si adresa casei cumparate cu banii mei integral, acum valoreaza cel putin dublu. Nu cred ca am omis ceva, poate doar la martori parca am trecut doar numele fara cnp/c. i., nu sunt sigur.