avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate v_myky

Activitate v_myky

Discuție Somaj
Buna ziua.
Pana la 1 noiembrie 2016 am stat in CCC, data la care angajatorii m-au chemat la munca.
Copilul meu implineste varsta de 2 ani pe data de 19 aprilie 2016.
Acum angajatorul doreste sa ma trimita in somaj de la data de 1 mai 2016.
Pana atunci pot beneficia si de concediu de odihna pentru cele 6 luni fara sa-mi afecteze somajul??
Pot lua somaj daca am inceput sa muncesc de pe data de 5 iulie 2013, si in perioada de 1 martie 2014 - 1 noiembrie 2015 am fost in concediu medical + CCC ??
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Buna ziua.
Am o fetita de 1 an si 6 luni si vreau sa-mi reiau activitatea.
Am fost sa discut aceasta problema cu seful meu si mi-a spus ca ma primeste de la 1 noiembrie , dar sa vada pe ce perioada.....
Fiindca sunt probleme la firma, e posibil sa se inchida punctul de lucru.
Legal stiu ca 6 luni legea ma protejeaza. Imi poate scrie pe decizie o anumita perioada sau doar ca reiau activitatea ?
Multumesc.


Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
In perioada mai, iunie 2013 am platit contributia de asigurari sociale la Casa Teritoriala de pensii publice. Copilul este nascut prematur, la 34 saptamani. Acest lucru ma poate ajuta ?
Multumesc
Buna ziua. Pe data de 19 aprilie am nascut un copil. de pe 1 aprilie si pana la 1 august sunt in concediu medical. Am inceput sa-mi pregatesc dosarul pt indemnizatie.
Ideea este ca am CM de pe data de 05.07.2013. Inainte de aceasta data am avut contract de asigurare sociala direct cu Casa Teritoriala de Pensii. Pot primi indemnizatie pt crestere copil daca nu am 12 luni lucrate ??
sunt insarcinata in 3 luni si din stagiul de cotizare imi lipsesc 4 zile. Pentru aceste 4 zile de neplata, mai pot beneficia de concediu pentru cresterea copilului ?
Daca am un apartament proprietate personala, cu o suprafata de 21 mp, pot beneficia de locuinta sociala ?
In acest apartament locuim o familie de 2 adulti si un copil de 8 ani.
Eu am facut cerere pentru o locuinta in urma cu 7 ani, si acum am primit raspunsul :)
Care sunt conditiile pentru o locuinta sociala ?