avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate aztec11us

Activitate aztec11us

Multumesc...dar atunci cum calculeaza ITM-ul amenzile cnd vine in inspectie si constata asa ceva ?!?
Pune la misto amenda...pun ce suma ai ei chef sau cum ...?!
Care este cuantumul amenzii pentru un angajator ce nu respecta dreptul de concediu anual al angajatului, timp de peste 3 ani la rand ...?
Adica timp de peste 3 ani, nu ii da voie sa isi ia concediu pe motiv ca "nu am buget sa angajez alti oameni...asta e...".

As dori o cifra macar orientativa sau exemple similare (vorbim de o institutie de stat)
In cadrul unui departament cu 5 oameni - are voie legal, seful ierarhic superior ca, timp de ani la rând, să nege unuia dintre angațati concediul de odihnă (inclusiv cel programat pe organizator) pe motiv că "nu avem oameni, asta e, nu am ce face" (însă ceilalti angajati afară de angajatul nefericit refuzat sunt aproape la zi cu concediile de odiha!)... ?
Multe multumiri!
Proprietar are chirias - chirias care desfasoare activitati posibil ilicite, nedeclarate

Situatie:

Proprietarul Ionescu are un chiriaș...pe dl. Popescu. Cu contract de închiriere.
Apartamentul se află la parterul scării de bloc.

Dar domnul chiriaș Popescu desfășoară ceva activități ilicite - posibil aducătoare de venituri, i.e. spălătorie dar în mod cert fără declararea lor! la asociație, apartamentul figurează pe persoană fizică! - fiindcă scara duhnește groaznic a clor și amoniu...!

Efectiv, parcă te lovește în față!
Mai mult, mirosul pestilențial deja a intrat în apartamentele de pe scară !!!

Stiu că există deja legea mirosului neplăcute (legea 123/10 iulie 2020) .

Am câteva întrebări:
1) Este proprietarul responsabil pentru posibilele actiuni ilicite ale chiriașului ... ?!
Dacă chiriașul desfășoară activități generatoase de substanțe chimice pestilențiale ...timp de luni de zile...are proprietarul vreo răspundere?

Sau se poate spăla pe mâini de tot

2) Cui mă adresez?
Primăriei de Sector?
Direcției de Sănătate Publică București?
Ambelor ?

Si da...Asociatia l=a notificat...dar as dori să pot și eu face sesizări, să nu depind de altcineva.

Vă multumesc!
sal..
Pe scurt - daca o persoana este membru de Sindicat...iar Sindicatul intenteaza un proces contra unui Minister si castiga...dar persoana NU a luat expres parte in proces (numele nu este pe hotarare!) - insa alti membrii de sindicat au fost parte in proces.... Hotararea definitiva din proces va beneficia si persoanei care nu a luat expres parte la proces,...?
Efectele hotararii se extind, implicit, si asupra celor ce nu au luat expres parte la proces...?!
salut la toti!

Speta e simpla: un bloc cu 4 scari, asociatie de proprietari.
Un proprietar, X, este rau platnic la intretinere de peste 2 ani.

Evident, blocul l-a dat in judecata.

Nelamurirea mea este: de la data deschiderii (inceperii) procesului in instanta blocul vs rau-platnic, se mai calculeaza penalitati la sumele datorate cu titlu de intretinere (si daunele interese)?

daca da, cum? ...vor fi penalitati care merg in continuare pur si simplu sau dupa data deschiderii procesului, se calculeaza altfel?

si cum se numesc penalitatile platite pana la data deschiderii procesului si cele dupa data deschiderii procesului?

va rog mult, sa imi spuneti cum sta treaba cu penalitatile la intretinere dupa inceperea procesului, precum si articolul / articolele din lege (si ce lege) ati folosit

eu am citit legea asociatiilor de proprietari si normele ei de punere in aplicare, precum si codul civil, dar sunt doar generalitati acolo, or eu am nevoie de un raspuns concret.

Multumesc mult!
nuuu! locuiesc aici de ceva ani ...vreo 20
dar de ceva ani, asa ceva nu s-a mai intamplat, iarna!!!!!
Cum adica... ?!

tata e grav bolnav si de plamani si de inima...
mama de inima (cardiopatie ischemica cred?)

amandoi pensionari!

apropo - daca eram tanar si eram doar eu ....trebuia sa indur in frig ?

deci pt ai mei, frigul NU este o solutie

buna ziua la toti!

am o problema ...inedita!

locuiesc langa Cismigiu, intr-un bloc mic, cu 5 etaje.

Instalatia de caldura a imobilului functioneaza fara probleme!

familia mea este la zi, la ultimul banut, cu plata intretinerii !!!


dar niste idioti (a se citi: retarzi!) de mosi, babete etc, de pe scara mea, au decis sa nu primim caldura taman pana in Decembrie spre mijloc, pt a nu plati la intretinere atat de mult

mult poate pt ei, dar pt mine, cei cca 800 ron sunt nimic!

alta problema e ca am in casa pe tata bolnav si mama cu inima, care in mod cert NU pot sa stea in frig, fara caldura, in frigurile lui Decembrie !


cum ma pot folosi de legea asociatiilor de proprietari sa oblig asociatia sa imi dea caldura la full ???????

chiar nu vreau sa moara taica-meu doar pt ca niste bosorogi senili se tem ca nu pot plati intretinerea!

daca nu o pot plati - sa se duca la azil !!!



deeeci - ce argument legal, ce paragraf, din ce Lege, cu punct si virgula, pot folosi sa oblig Asociatia de proprietari sa dea drumul la caldura ?

mentionez ca desi am facut cerere sa mi se dea voie sa imi pun centrala termica, mi s-a refuzat deja !