avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate border2013

Activitate border2013

LA CALCULUL PUNCTAJULUI DE PENSIE BAZA ESTE SALARIUL MEDIU BRUT PE ECONOMIE. PENTRU DETERMINARE PUNCTAJULUI DE PENSIE SE CONSIDERA CASTIGUL LUNAR BRUT SAU NET ?
MULTUMESC
am avut un dosar -la Tribunalul Bucuresti, a fost trimis la Curtea de apel Bucuresti si a fost retrimis la TB, care a stabilit un termen de judecata in 2014. Se poate devansa termenul de judecata. Speta este de contencios administrativ.?
Multumesc
am facut o comanda online catre ......... Comanda era promotie pentru prelungire unui abonament pe 2 ani.
Comanda a fost inregistrata initial, am achitat online diferenta ( am consumat si puncte ), am primit mesaje ca, comanda va fi livrata in 48 ore.
Ulterior am informat ca, comanda a fost anulata, deoarece contractul era deja prelungit pe 2 ani.
Dat fiind ca initial (online) comanda a fost acceptata pot cere despagubiri pentru anulare unilaterala a comenzii de catre furnizor ? In situatia in care din acest motiv vreau sa anulez contractul inainte de termen ( 2 ani ) pot beneficia de anularea penalizarii rezilierii contractului ( abonamentului ?
Multumesc mult
buna ziua,
Daca soliciti plata diferentei salariale este necesar plata timbrului ?
Daca depui cereri la o cerere de chemare in judecata care a fost facuta inaintea aplicarii noului cod de procedura este necesar sa se indice noile articole ? sau se poate face referire la cele anterioare ?
Multumesc
Multumesc
un dosar depus la TB trimis catre CAB in faza de fond, retrimis de CAB la TB tot in faza de fond nu a ajuns la TB dupa 2 luni. Se poate depune o cerere de modificare si completare inainte de a ajunge la TB ? Cat poate sa dureze pana sa ajunga de la CAB la TB ?
Multumesc
Va multumesc,
este vorba de acte adminstrative ( hotarari si ordine ) prin care este specificata norma juridica in baza careia s-au emis. Anexarea acestora este motivata in sustinerea solicitarilor catre instanta. In cerere este solicitata si judecarea in lipsa !!! rezultand posibilitatea de a nu se putea prezenta originalul. In aceasta ipoteza legalizarea este strict necesara in sustinerea cererilor ? sau este suficienta semnatura de asumare a calitatii de conformitate cu originalul ?
Cu stima
copii justificative in sustinerea unei cereri este obligatoriu sa fie autentificate notarial ?
pentru documente justificative fara pretentie de PROBA este necesara autentificarea sau este suficient documentul in copie tip Xerox ?
Multumesc
Va multumesc foarte mult.
Si eu constat CELERITATEA indusa de noul CPP !!
Cu stima