avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate lenuta1989

Activitate lenuta1989

Răspuns la discuția Asigurata sau nu?
Multumesc pentru lamuriri !
Răspuns la discuția Asigurata sau nu?
si este gresit daca mi-am suspendat activitatea de la reg comertului pe data de 8 a lunii curente?precizez ca voi naste tot luna aceasta, luna in care eu incazez venitul fix de la servici , deci a venit inclusiv luna in care nasc
Răspuns la discuția Asigurata sau nu?
Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc luna aceasta pe maxim data de 25
Mi-am suspendat activitatea ca pfa luni, 08.07.13, daca imi suspend activitatea de la servici cu data nasterii copilului e ok?sau trebuie sa imi suspend activitatea mai inainte?
buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns.....
Sunt angajata din luna feb 2011 la o soc de asigurari pe baza unui contract de mandat.In baza acestuia, incasez un venit fix din care mi se retin toate contributiile catre bug de stat,insa incasez si un venit pe pfa (comision la acelasi loc de munca).Luna aceasta urmeaza sa nasc iar cei de la resurse umane i-au spus ca trebuie sa imi reziliez contract (cel pe pfa) si sa imi suspend contractul de mandat (cel cu suma fixa).Precizez faptul ca tot cei de la res umane mi-au transmis ca nu beneficiez de plata pt concediu prenatal si de aceea pana acum nu mi-am luat concediu.Am mers la serviciu pana luni, 08.07 si mi-am facut cele 2 cereri, una de suspendare activitate si una de reziliere.
Ieri, 09.07 a fost la edicul de familie si mi-a spus ca daca mi-am suspendat cotractul eu nu mai sunt asigurat la casa de asig de sanatate.......Am sunat la resurse umane si mi-a spus ca pe parcursul perioadei cat a suspendat cotractul eu sunt asigurat ...nu mai stiu ce sa fac...........ajutati-ma !
SUNT SAU NU ASIGURAT?
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine:
-urmeaza sa nasc in luna iulie spre sfarsit sau aug la inceput.Obtin venituri pe pfa si am depus deja declaratia cu venitul estimat pe 2013.As vrea sa stiu daca in momentul cand voi depune dosarul pentru indemnizatie mi se ia in calcul doar estimativa pe 2013 sau mi se elibereaza de la finante o decizie ceva cu venitul realizat pana atunci?Pentru ca eu am depus o declaratie cu un venit foarte mic si daca mi ia aia in calcul e cam .....:(
O a doua intrebare ar fi in legatura cu concediul de lauzie.Eu fiind o persoana care obrine venituri pe pfa si lucrez undeva pe baza unui contract de mandat, nu beneficiez de plata pt conc medical si nici pentru conc de lauzie.Indemnizatie de crestere copil mi se plateste spre exemplu daca nasc in iulie, depun dosarul cand?dupa terminarea concediuliu de lauzie (63 de zile timp in care eu nu am nici un venit pt ca nu mi se plateste de la serv) apoi depun dosarul si mi se mai plateste indemnizatie doar 10 sau 22 de luni?NU MI SE PLATESTE INDEMNIZATIE 12 SAU 24 DE LUNI DIN DATA CAND DEPUN DOSARUL (dupa terminarea perioadei de lauzie?) NU POT SA NU IMI IAU CONS DE LAUZIE?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns..
Răspuns la discuția ccc 2013
este deajuns sa obtin venituri pe pfa sau trebuie sa fiu angajata cu carte de munca?( asta pentru stimulentul de insertie.)
Răspuns la discuția ccc 2013
si eu daca ma intorc la locul de munca (obtin venituri pe pfa) in luna august 2014, luna in care se implinesc 12 luni de cand obtin indemnizatie (in luna in care tatal sta acasa cu copilul)incep sa beneficiez de stimulentul de insertie sau trebuie sa ma intorc la munca in luna 11 (luna in care eu nu mai obtin indemnizatie ci tatal primeste ?
Răspuns la discuția ccc 2013
va multumesc pentru lamuriri.
Tatal trebuie sa depuna un dosar separat la aceeasi data cu mama, cu aceleasi documente?
Multumesc ...nastere usoara !
se va recalcula pe baza veniturilor taticului?adica spre exemplu daca media v taticului este de 1250 ia luna in care va sta el acasa cu copilul vom primi indemnizatie 1062?asta inseamna ca si taticul trebuie sa depuna o declaratie de venit ceva nu?