avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 966 soluții astăzi
Forum Activitate tciprian

Activitate tciprian

Răspuns la discuția Impozite si taxe mostenitori
da aveti dreptate dar, in momentul in care am doar o cladire de 90 mp care trebuie impartita in 3, fiecaruia i se cuvin prin succesiune 30 mp de casa. Acesti fiecare 30mp ar trebuii trecuti la rolul fiecaruia ceea ce nu este corect pentru ca acea suprafata de 30 mp nu reprezinta o constructie ci doar o parte din ea si cand se va face inventarul materiei impozabile brusc acea casa de 90 mp s-ar transforma in 3 cladiri diferite ceea ce iarasi nu este corect. Am consultat codul fiscal si ori nu am gasit eu ori nu exista asa ceva. Corect mi s-ar parea ca acea locuinta sa raman pe rolul defunctului pana cei 3 mostenitori ajung la o intelegere cui sa raman respectiva constructie.Altfel fiecare din cei 3 va avea cate 30 mp pe rolul lui dar la dresa rolului defunctului ceea ce nu prea e corect la cladire.:-??
Buna ziua
Am o nelamurire. Pentru o persoana care a decedat si are 3 mostenitori legali si nu s-a facut succesiunea stiu ca impozitul se plateste de catre cei 3 mostenitori in mod egal de 1/3. la pozitia defunctului si pe numele defunctului
Dar daca s-a facut dezbaterea succesorala si notarul a stabilit ca legal fiecaruia ii revine 1/3 cota parte din mostenire cum se plateste impozitul pentru cladire spre exemplu.
Cladirea are 60 mp beton. Eu stiu ca in momentul succesiunii bunurile care ii revin fiecaruia se trec la rolul mostenitorului separat.
Dar cum sa se treaca la mostenitor 20 mp cladire? E corect asa? sau exista alta solutie. Multumesc.
Cum se caluleaza impozitul pentru o mansarda din lemn fara instalatii daca parteerul este din beton fara instalatii. Teoretic ar trebui sa se impoziteze 75% din valoarea cladirilor lemn, dar o persoana de la curtea de conturi mi-a spus ca daca unul din peretii cladirii este din beton atunci impozitul pe mansarda se caluleaza ca cel mai scump material din care este construita cladirea.

Va rog poate ma lamureste cineva: se impoziteaza cu 75%din suma care s-ar aplica cladirii din lemn adica (75% din 159) sau se impoziteaza cu 75% din suma care s-ar aplica cladirii din beton adica (75% din 555)??
Multumesc
Buna ziua, am o problema!
La o primarie s-a prezentat un functionar al Ocolului Silvic sa scoata o adeverinta pentru subventie APIA la o suprafata de teren extravilan pasuni.
Ideea e ca cei de la primarie le-au spus ca trebuie sa plateasca impozit pe suprafata de teren. Ocolul silvic a venit cu ideea ca nu se plateste impozit pe terenul extravilan respectiv ca sunt scutite de lege prin Art. 285 . al. 4 din codul fiscal care spune ca Nu se datoreaza impozit pe teren pentru terenurile forestiere administrate de ROMSILVA, cu exceptia celor folosite in scop economic. Ideea e ca scop economic inseamna obtinerea de foloase si dupa cate stiu eu subventia de la APIA inseaman o suma de bani pentru fiecare hectar.
Va rog sa ma lamuriti trebuie sau nu sa plateasca Ocolul silvic impozit pe terenurile sale extravilane, altele decat padurile. adica arabil, faneata, etc.??
cred ca am formulat gresit inca de la inceput
ideea e urmatoarea pentru cladirile cu destinatia de locuit scrie fix in lege 251 pe la subunctul 8 parca, pentr fiecare 50 mp se majoreaza impozitul cu 5%. dar nu scrie absolut nimic despre cladirile cu alta destinatie ca nu s-ar impozita cu cate 5% pentru fiecare 50 mp sau ca s-ar impozita. Eu am pus intrebare pe forum tocmai pentru ca ma gandeam ca v-ati mai confruntat cu problema asta si puteti sa ma ajutati: eu trebuie sa ma duc cu un "citatat" din legea aia unde scrie exact ca pentru cladirile cu alta destinatie decat locuinta nu se majoreaza cu 5% impozitul
desi dupa consultarea codului fiscal am ajuns la conculzia ca daca acea cladire nu are spatiu de locuit ci este folosit ca spatiu comercial acea persoana fizica ar trebui sa aiba incheiat un contract de inchiriere , dare in folosinta etc cu o firma sau AF sau II sau IF ca sa poata desfasura activitati economice si implicit in acel moment impozitul se plateste de catre cel care a incheiat contractul si clar atunci impozitul se caluleaza dupa valoarea din contabilitate inmultita cu valorile de impozitare conform anului reevaluarii cladirii
Nici nu stiu cum sa o iau sunt tare in ceata. Va multumesc
eu sunt foarte deacord cu ce spui tu am spus asta la primarie si mi-au zis sa le aduc un fragmanet o parte din codul fiscal unde spun ca pentru cladirile cu alta destinatie decat locuinta nu se percep majorari de 5% pentru fiecare 50mp!!!!
ca sa fie cladire de locuit trebuie sa aiba minim instalatie electrica:)
sunt case la tara care sunt caldiri cu destinatia de locuit si nu au nici instlatie electrica
Răspuns la discuția Stingere creante fiscale
conform codului fiscal ordinea stingerii datoriilor este:
toate obligațiile fiscale principale, în ordinea vechimii, și apoi obligațiile fiscale accesorii, în ordinea vechimii. În cazul stingerii creanțelor fiscale prin dare în plată, se aplică prevederile art. 175 alin. (41)

Buna ziua, am o mare dilema poate ma ajuta cineva

In codul fiscal la art 251 privind modul de impozitare la cladirile persoane fizice cu destinatie locuinta se face inmultind suprafata cu valoarea de impozitare si cu rangul localitatii, iar pentru cladirile cu destinatia locuinta a carei suprafata depaseste 150 mp impozitul se majoreaza cu 5% pentru fiecare 50 mp. Pana aici totul este clar dar nu zice nimic de cladirile cu alta destinatie decat cea de locuit in concluzie alea se maresc sau nu cu 5%
O explicatie mai concreta pentru o cladire cu destinatia locuinta de 220 de mp se aplica o majorare de 10% conform suprafetei locuibile.
Ideea e ca o persoana fizica detine o cladire pe care o foloseste ca bar. Nu este persoana juridica ca sa calulam impozitul pe baza valori din contabilitate ci persoana fizica care are o cladire cu alta destinatie de aproximativ 700 mp pe care a cumparat-o de la primarie si acum cei de la primarie spun ca impozitul s-a majorat cu 60 %
Va rog sa ma ajutati daca se poate. cu un raspunc concret
Pentru cladirile persoane fizice cu alta destinatie decat locuinta de mareste sau nu impozitul conform suprafetei desfasurate cu cate 5% pentru fiecare 50mp?
Va multumesc