avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate elenaa25

Activitate elenaa25

Buna ziua,

Cat timp ( un an??)trebuie sa treaca pt. a reangaja pe un post de conducere; post care a fost eliberat prin concediere care nu tine de pers. salariatului?? multumesc!
Buna ziua,

Ce valoare trebuie sa contina taxa judiciara pt. a depune o cerere in care solicit anularea unei file cec, deoarece s-a pierdut... si de asemenea, timbrul judiciar nu se mai aplica??
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Contestatie decizie de concediere
'' Intrucat doar recalmantul a solicitat si a facut dovada cheltuielilor de judecata si data fiind solutia de respingere atat a actiunii, cat si a cererii reconventionale, in temeiul art.274 si 276 c.p.c. , instanta urmeaza a obliga parata la plata catre recalmant a cheltuielilor de judecata in parte , in suma de 300 lei reprezentand onorariu avocat.''
E O SOLUTIE INTEMEIATA??
Pot sa fac recurs in 10 zile de la comunicare, azi am primit-o!!

Sincer, nu inteleg ce inseamna - ,, in parte''!
SC nu a dat pe nimeni in judecata , nu a pierdut procesul insa plateste cheltuielile de judecata! Mi se pare ciudat!

buna ziua,

Sc a fost data in judecata de catre un fost angajat. Instanta a respins angajatului ( reclamatul) toate capetele de cerere ca nefondate, insa obliga parata ( societatea com.) la plata cheltuielilor de judecata, ( onorariu avocat); deoarece doar reclamantul a solicitat si a a facut dovada acestor cheltuieli de judecata! ( asta scrie in hot data de instanta!). Mentionez ca in sedinta de judecata, reclamantul a renuntat la judecata; tocmai de aceea nu inteleg de ce trebuie sa plateasca SC cheltuielile lui! Va rog sa ma ajutati!
Discuție SECHESTRU
Buna ziua,

daca in data de 08.04.2103 s-a expediat somatia de plata catre debitor in cat timp executorul judecatoresc trebuie sa puna sechestrul pe bunurile identificate?
Buna ziua,

Unde se judeca un proces intre o firma ( SRL) din Romania ( debitoare) si una din Bulgaria ( creditoare) ?
Răspuns la discuția MARTOR -lit. munca
VA MULTUMESC MULT. O ZI BUNA!
Buna dimineata,

In cazul neprezentarii la audiere in calitate de martor la un proces lit. de munca ce articole trebuie mentionate in intampinare? in drept....? ( nu ma pot prezenta pt ca sunt in delegatie). multumesc!
Răspuns la discuția PROCES PENAL
pt. ca am fost sunati de insusi ag de politie.
Discuție PROCES PENAL
Buna ziua,

Este vb de un laptop pe care SC i l-a dat lui x pt. a-si desfasura activitatea. In momentul cand x a plecat din firma nu a inapoiat si laptopul, obiect de inventar. In prezent am depus o plangere la politie in acest sens. Dl ag. de la politie doreste tot audierea mea! Nu ar trebui sa audieze paratul si apoi reclamantul, pt. a-i prezenta ce zice paratul...si reclamantul sa ia la cunostiinta de declaratia paratului!! mentionez ca in plangere am scris art. conf c.p. nu am redactat o simpla ''compunere'', care sa necesite inserarea articolelor.