avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate gabita21

Activitate gabita21

Discuție CASS pe chirii
buna ziua,
daca am 2 garsoniere inchiriate platesc de 2 ori cass a cate 42 lei?si daca sunt si eu si sotia proprietar platim amandoi cate 42 de lei de persoana?sau cum?
buna seara,
am participat la un concurs care s-a incheiat pe 04.11.2013,ora 23.59-asa era specificat in regulament.primii 10 clasati in top pe baza produselor cumparate si a bonurilor validate sunt premiati.pe data de 04.11,ora 23.59 eram pe locul 9,dar astazi am decazut din top 10 pe motiv ca au fost introduse alte bonuri de participanti pana la ora 23.59 si au fost validate astazi.regulamentul nu prevede acest lucru-validarea bonurilor dupa terminarea promotiei,dar este specificat ca un bon se valideaza in 5 zile lucratoare.cine are dreptate?eu sustin ca nu are cum sa se valideze un bon dupa terminarea promotiei si vreau sa sun la opc.ce ma sfatuiti?
daca o persoana care nu a platit cas,avand datorii de 6000 si nu plateste vechime s-a imbolnavit poate beneficia de pensie pe caz de boala?probleme medicale neurologice
eu sunt victima,nu cunosc soferul,am fost luat la spital cu salvarea si nu stiu ce s-a intamplat dupa,nu cunosc soferul,nu avenit la spital
buna ziua,
daca o persoana este victima unui accident rutier-un pieton care circula neregulamentar pe o strada -nu mergea invers sensului de circare a autoturismelor ci pe aceeasi banda,a fost acceidentata si a avut nevoie de 20 de zile internare- picior in gips,cine va plati spitalizarea?
mentionez ca persaoana este angajata si plateste cas,dar pe procesul verbal de la poitie incheiat la fata accidentului de politie este declarat vinovat
buna ziua,
dupa cele 4 luni de concediu pre sii postnatal daca voi reveni la munca voi putea fi concediata?
buna ziua,
se calculeaza cele 4 luni de concediu pre si post natal in vederea stabilirii somajului?mentionez ca am 5 ani munciti inainte si cateva luni dupa concediu
Răspuns la discuția nelamurire sarcina
buna ziua,
sunt insarcinata in 2 luni si din luna iunie postul meu se desfiinteaza-cand eu voi fi in luna a 6 a,pot lua concediu cu risca maternal de atunci ca sa pot beneficia de indemnizatia de crestere copil?am 5 ani pe cartea de munca fara intrerupere