avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate mariandoru

Activitate mariandoru

Discuție Extras CF
Am scos un Extras CF de Informare in data de 09.02 2016 si doresc sa radiez un autoturism la cerere,mi s-a cerut sa dovedesc ca detin un spatiu de depozitare,mai este valabil acest CF?
Răspuns la discuția solutionare dosar penal
Nu au fost incalcate reguli de circulatie,decat nepastrarea distantei fata de autovehiculului din fata..nimic altceva.
Răspuns la discuția solutionare dosar penal
Am facut si acest demers pentru urgentarea solutionarii,mi sa comunicat verbal solutionarea,dar nu am primit inca scris comunicarea solutiei,sa vad de miercuri ce se poate rezolva,nu stiu cad incep procurorii serviciul,cu aceasta amanare imi risc propriul servici,din cauza unor nepasari tipice romanesti...Oricum multumesc pentru raspunsuri si amabilitate, sa aveti un An nou cat mai bun pe toate planurile.
Din pacate nu se poate pune vorba de amenda penala si va explic,in aceasta siutuatie am fost si eu dar am avut in aerul expirat 0.65 si a doua proba de sange 0.90 alcool in sange.Mi sa anulat permisul absolut toate gradele fiind sofer profesionist,obligatoriu va trebuie un avocat,dk.nu va da tribunalul din oficiu,vi sa intocmit dosar penal pt.conducere sub influenta bauturilor alcoolice,bine ca nu a fost cu victime,La mine sa judecat dosarul dupa aproape 8 luni,cu interventii pentru a mi se da hotararea mai repede si fiind la prima abatere de acest gen mi sa dat un an cu suspendare,altfel riscam inchisoarea,cum a scris dnl.mai sus.A trebuit sa dau din nou toate categoriile pe care le-am avut,dativa seama avand permisul din 1987 si am dat examenele din nou in 2012,va doresc succes eu m-am linistit total.
Răspuns la discuția solutionare dosar penal
Da a fost o" victima",persoana vatamata sa aflat in autoturismul din fata mea,iar in urma impactului cu acesta,persoana din aceasta masina a dat din impact cu capul de tetiera,si s-a zdruncinat ceva mai tare,iar eu am sunat la nr.de urgenta.A venit Smurdul si bineinteles Politia,care mi-a retinut permisul si mi sa intocmit dosar penal pt.vatamare corporala din culpa.Persoana nu a patit apsolut nimic,a depus declaratie ca nu are nici un fel de pretentii,nu a avut nici un fel de vatamare,zgarietura etc..Din august cand sa intamplat evenimentul am avut drept de circulatie in baza dovezii eliberate de Politie iar in urma demersurilor facute de mine,adica audienta la Parchet,la seful Politiei pe data de 21.12 mi sa comunicat verbal ca sa solutionat dosarul,dar nu am primin nimic scris ca sa pot face procedurile pentru a-mi ridica permisul.Depind de acest permis pentru ca este meseria mea de zi cu zi.Intrebarea mea este unde ar mai trebuii sa ma intervin..la Procurorul General al Romaniei?pt asa o banalitate
Răspuns la discuția solutionare dosar penal
Multumesc pt.raspuns,o sa merg la Parchet dupa data de 03.01.2018,sper sa se inceapa activitatea,deoarece acest permis de conducere este activitatea mea zilnica.
La locul accidentului sa solicitat Politia,ce alcolemie ai avut,am avut o situatie identica
Am avut un accident usor,urmat de un telefon la linia de urgenta 112,in urma acestui telefon mi sa suspendat permisul de conducere,dupa care am facut audiente la Parchetul De Pe Langa Tribunal,Seful Politiei Rutiere de pe raza Municipiului Brasov.Pe data de 21.12.2017 mi sa comunicat verbal ca sa solutionat cazul,dar nu am primit nici un fel de instiintare scrisa din partea Parchetului pentru a-mi putea ridica permisul auto de la Politia Romana,intrebarea mea este:unde mai trebuie sa ma adresez pentru aceasta hartie?
Discuție alocatie copil
Am revenit,nu este vorba de alocatia pt.copil,mai concret,in perioada de pana la 2 ani a copilului am primit de la stat un ajutor de 500lei cat am fost angajat dupa o perioadeperioada de 8 luni am ramas in somaj beneficiind mai departe de acesti bani,nestiind ca trebuie sa anunt somajul, iar acum ANAF ma obliga sa restitui parte din banii acordati din aceasta perioada.Cum sa procedez legal si care ar fii solutia?
Răspuns la discuția alocatie copii
Multumesc pt raspuns.Copilul are 3 ani si jumatate.Intrebarea a fost a unui prieten si cred ca nu am inteles eu bine,din cate am inteles a fost vorba de un ajutor dat de stat pe perioada lucrata sau cea a somajului, dar o sa mai revin cand stiu ceva mai concret.