avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1837 soluții astăzi
Forum Activitate alexadana

Activitate alexadana

Discuție Testament
Buna seara. incursul anului 2012 ;2013 am ingrijit de un batrin (partial pt ca au intervenit alte persoane care aveau dor interese si vroiau totul fara sacrificii).Batrinul s-a la lamurit de interesele pe care le aveau acele persoane si m-a chemat inapoi,am mers la notar si am facut un testament, ca este de acord sa-mi lase toata averea lui mobila si imobila. Acest lucru s-a intimplat pe 18.10.2013. Pe data de 25.10.2013 batrinul s-a inbolnavit l-am dus la spital iar la o saptamina a murit.Intabulare pe toata averea lui nu este si nu s-a putut face act de vinzarea cumparare,dar nici nu s-a facut succesiune dupa sotia lui care a murit in 2010.Va rog sa-mi spuneti la ce ma pot astepta din partea fratilor din parea batrinului cit si din partea sotiei.Copiii nu au avut iar cit a trait batrinul dupa moartea sotiei nimeni nu a venit sa ceara partea sotiei .Inmormintarea am facut-o eu dar din bani batrinului.Am fost la notar si m-am interesat cit valoreaza mostenirea ramasa pt ca tote sunt foarte vechi (aproximativ 17000 lei).
Dosarul este trimis la laboratorul de expertiza criminalistica iar la dosar ca probe nu sunt hainele victimei nici fotografiile care sunt facute in spital in timpul comei de gr 2 si cele cu loviturile de pe corpul ei ,cum pot sa le mai trimit si daca mai sunt luate in considerare de catre experti.Daca este vreo procedupa pt a le putea trimite va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza. Va multumesc.
Nu am relatat totul. Din declaratiile martorilor reiese ca ar fi traversat strada. Nu este nimic concret, numai din declaratia cond. auto reiese ca a traversat strada de la stinga spre dreapta si nu a avut cum sa evite impactul, dar nu stiu de ce, pt ca era putin trecut de ora 21(pe 31 august), iar iluminatul public functiona, soseaua nu era uda, in ziua respectiva nu a plouat deloc chiar a fost o zi foarte calduroasa. Masina era avariata pe partea dreapta nu foarte tare iar vizibilitatea este foarte buna, apoximativ de la o distanta de 500m se vedea .Loviturile cele mai puternice au fost pe partea dreapta a corpului dar din acel impact a fost aruncata pe alta masina care stationa in parcare si de acolo a cazut. La locul accidentului nu exista nici o urma de frinare. In urma acestui accident sora a ramas cu o semipareza pe partea dreapta a corpului si cu probleme mintale. Am reusit sa-i fac o pensie de boala dar nu cred ca in legatura cu expertiza si cu procesul voi reusi sa scot adevarul la suprafa. A fost externata din spital la 20 de zile de la accident cu mare greutate am reusit, sa i se dea o salvare, sa poata fi transpotata la domociliu de la spital (135km). Am asezat-o pe targa cu patura, efectiv. Dupa toate acestea a invatat sa mearga, sa manance, era ca un copil mic. Nu stiu daca hainele ei cu care era imbracata in timpul accidentului vor fi acceptate ca proba la dosar. Astept si al doilea rezultat la expertiza care se face la un laborator interjudetean din Iasi.
Răspuns la discuția concediu medical neplatit
Va rog sa-mi spuneti in ce consta aceasta sesizare s-au mai clar cum sa fac aceasta sesizare. As dori un exemplu.
Va multumesc.
In urma unui accident rutier nu am mai avut posibilitatea sa mai pot lucra .Am inceput concediu medical in data de 01.09.20112 pina la data de 28.02.2013(180 de zileC.M) dupa care am depus dosarul pt pensie de boala.Nu am primit nici un ban in aceasta perioada de timp.Va rog sa-mi spuneti cine trebuie sa achite acsti bani pt ca patroni au spus ca ei nu pot plati CM pina ce casa de asigurari nu livreaza bani.
Răspuns la discuția Recuperare bani de la un avocat
Nu am vazut acel contract dar daca a depus o hirtie la acel dosar banuiesc ca nu este falsa.Cum trebuie sa procedez pt a ma adresa Comisiei de Disciplina a Baroului.
In luna septembrie am angajat un avocat care sa ma reprezinte intru-un dosar penal in caresora mea este victima unui accident rutier.Am ajuns la o intelegere cu d-ul avocat ,iar ca sa ma reprezinte a cerut suma de 1500 lei .Am achitat aceasta suma in intrgime,dar nu am primit chitanta pt aceasta suma.S-a prezentat o singura data la politie pt a vedea despre ce este vorba in dosar a depus o hirtie(o rezolutie nu stiu daca m-am exprimat corect) si cu atit am ramas.O perioada de timp nu a mai raspuns la telefon ,cu toate ca a promis ca o sa participe la expertiza ceia ce nu s-a intimplat,am avut nevoie pt apune citeva itrebari referitoare la expertiza,sa dau rezultatu pt expertiza tehnica nu am avut cu cine sa ma consult si am renuntat la serviciile lui dupa nenumarate apeluri telefonice.A acceptat sa renunte cu mare greu si a promis ca o sa-mi restituie suma de bani.Din luna ianuarie tot merge la banca dar nu a mai ajuns.Pot dovedi cum a promis ca-mi restituie bani prin mesajele trimise de d-ul avocat.
Buna seara.Expertiza tehnica auto v-a fi realizata de Laboratorul Iterjudetean de Expertize Criminalistice Iasi iar pt ca aceasta expertiza sa pota fi efectuata trebuie sa achit suma de 1080lei
Buna seara.Numarul de zile de ingrijiri medicale trecute pe certificatul medico legal au fost de 50-55 zile dar care i-au pus viata in pericol.Cu victima m-am prezentat la medicul legist care are cabinetul la o distanta de 50km de unde locuieste victima pe data de 16.10.2012 pt.ca nu era transpotabila.Efectiv dupa cele 10 zile de coma ,aprximativ totul a fost luat de la inceput(a invatat sa manince si sa mearga plus alte lucruri).
Buna seara.Ma numesc Dana si va rog sa imi raspundeti la citeva intrebari,dupa ce o sa va descriu ce s-a intimplat.In seara zilei de 31.08.2012 in jurul orei 21 sora mea a avut un accident rutier,i-a fiind in calitate de pieton.In urma accidentului a suferit multiple leziuni fiind internata la spital in coma de gradul 2-3 cu pierderea cunostintei.Cel care a produs accidentul a fugit de la fata locului si nu are permis de conducere,acesta fiind deocamdata suspendat pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice.La locul accidntului nu au existat urme de frinare deloc iar masina a fost avariata pe partea dreapta,fiind putin capota indoita deasupra farului si aripa dreapta tot linga far indoita ,parbrizul spart chiar linga cheder ,oglinda rupta tot pe partea dreapta.S-a facut expertiza tehnica auto dupa o perioada de aproximativ 4 luni.Din acea expertiza rezulta vinovatia victimei de apoximativ 80% pentu ca nu s-a asigurat la trecerea drumului si ca la 47 m este trecere de pietoni.Dar d-ul expert nu a observat din fotografiile facute de politie la fata locului ca acei 47M erau de la pata de singe provenita de la cap care a ramas pe marcajul de pe marginea carosabilulu.Va mai pot spune ca accidentul s-a petrecut pe DN17 in localitatea Iacobeni(jud.Suceava)iar in acel moment carosabilul era uscat ,iluminatul public functiona iar vizibilitatea pe acea portiune de drum este destul de mare.Expertul mai spune ca viteza cu care s-a circulat este de 50-60km/h.Cum va explicati ca victima este vinovata si numai dinsa putea evita producerea accidentului,daca conducatorul auto nu a depasit linia de delimitare a sensului de mers,masina este avariata doar pe partea dreapta nu este nici cea mai mica urma de frinare si a plecat in viteza de la locul faptei!!!! Am cerut un supliment la expertiza in care sa se stabileasca locul in care era victima si sa se stabileasca culpa.Raspunsul a fost ca victima se afla pe carosabil iar culpa poate fi stabilita doar de instant.Dupa acest raspuns am cerut o contraexpertiza cu un expert din afara judetului,nu a fost acceptata cererea mea dar s-a propus trimiterea dosarului la un laborator de expertiza din Iasi.Va rog sa-mi spuneti daca sa accept aceasta propunere a procurorului.