avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate cocorica

Activitate cocorica

Buna ziua! In urma unei succesiunii am dobandit un teren care se afla in arenda,si as dori sa reziliez contractul,stiu ca am posibilitatea sa fac o notificare pentru a inceta contractul,insa nu stiu ce ar trebui sa scriu in el!
Răspuns la discuția Mostenire
Acum urmeaza ca sa facem actele de vanzare cumparare. Intrebare: facanduse actele si fiind alt proprietar mai este valabil contractul de arenda?
Răspuns la discuția Mostenire
pai este mostenitoare dupa bunicul meu
Răspuns la discuția Mostenire
Noi am fost la notar si am facut o promisiune de vanzare, notarul ne-a spus ca la promisiuni nu este nevoie de negatie.
Discuție Mostenire
Buna ziua! In urma succesiunii eu mama sora si bunica am dobandit o mostenire printre care si un teren agricol care este arendat. Am discutat intre noi si am convenit ca partile mamei surori si bunici sa mi le dea mie,insa pamantul fiind in arenda arendasul nu vrea sa imi dea negatia, pentru a putea face actele cu motivul ca are dreptul de preemtiune. Iam explicat ca terenul ramane in familie nu se instraineaza,insa nu vrea. Mentionez faptul ca contractul de arenda cand s-a facut nu s-a facut legal(asa cred) deoarece unchiul meu nu avea nici un act deoarece succesiunea nu era facuta pur si simplu sa prezentat si a facut arenda. Culmea acum incerc sa vorbesc cu arendasul insa nu imi raspunde la telefon. Ce pot face? Lui nici in ruptul capului nu il voi vinde.
Răspuns la discuția dezbatere mostenire
pai din cate stiu sunt vreo 7500 lei
Buna ziua, am urmatoarea problema,eu sora mea si parintii am stat mereu in curte cu bunicii,casa fiind pe numele lor, bunicul meu ia dat jumatate din casa tatalui meu dar nu vanzare-cumparare ci donatie, tatal meu mai avand un frate care era insurat si locuia in alta parte, cand bunicul meu a murit nu s-au facut acte,fratele tatei a divortat si s-a mutat in curte cu bunica,traind in concubinaj cu altcineva,dupa ceva timp a murit tata nici atunci nu s-au facut actele, dupa cativa anii a murit si el, lasand in urma o datorie la banca,cat a fost in viata a facut imprumuturi de si-a luat in casa,knd a murit concubina lui a luat tot ce era si a plecat,nici dupa ce a murit el nu s-au facut actele, eu cu sora mea si mama vrem sa facem actele insa cea batrana nu vrea, banca a dat in judecata. ce ar trebui sa facem. O zi buna!
au intrat peste ei si au facut scandat,i-a amenintat,prejudici materiale nu au fost,pentru ca, cumnatu meu stiind ca soacra mea e bolnava nu a raspuns agresiunii lor
Buna ziua,am o problema si vroiam parerea unui avocat,acum 2 zile niste indivizi au intrat in casa peste socrii mei la ora 8 seara,au avut niste divergente cu cumnatu meu in ziua aceia la un bar iar peste scurt timp au venit sa il caute in propria curte,au anuntat politia,a venit(indivizi plecasera) au fost au dat declarati si a zis ca o sa le faca proces verbal,mentionez ca soacra mea este bolnava si cand ia vazut a suferit o criza,eu vreau sa ii dau in judecata.