avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Niste indivizi au patruns noaptea peste socrii mei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Niste indivizi au patruns noaptea peste socrii mei

Buna ziua,am o problema si vroiam parerea unui avocat,acum 2 zile niste indivizi au intrat in casa peste socrii mei la ora 8 seara,au avut niste divergente cu cumnatu meu in ziua aceia la un bar iar peste scurt timp au venit sa il caute in propria curte,au anuntat politia,a venit(indivizi plecasera) au fost au dat declarati si a zis ca o sa le faca proces verbal,mentionez ca soacra mea este bolnava si cand ia vazut a suferit o criza,eu vreau sa ii dau in judecata.
Cel mai recent răspuns: Bogdan Marinescu , Avocat 10:23, 5 Martie 2013
desigur puteti formula o plangere penala impotriva acestor persaone si daca pe langa fapta de violare de domiciliu au avut loc si alte fapte penale vor fi trasi la raspundere, va puteti constitui si parte civila in procesul penal pentru acoperirea prejudiciiloe materiale si morale suferite
au intrat peste ei si au facut scandat,i-a amenintat,prejudici materiale nu au fost,pentru ca, cumnatu meu stiind ca soacra mea e bolnava nu a raspuns agresiunii lor
m-am referit nu numai la eventuale prejudicii materiale, poate prejudicii morale pentru starea de temere/nesiguranta provocata persoanei in cauza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident - daune Alen1981 Alen1981 In proces penal se pot cere pretenti materiale? Ce inseamna parte civila pentru Fond? La un proces penal pot sa imputernicesc pe cineva sa merga in locul meu? ... (vezi toată discuția)
Retragerea plangerii penale cristinaeli cristinaeli vreau sa stiu daca se poate si cand se poate retragerea plangerii penale pentru violare de domiciliu si tulburare de posesie?in cazulin care o retrag, eu pot ... (vezi toată discuția)
In legatura cu o agresiune suferita ContSters261094 ContSters261094 Buna ziua,o intrebare daca se poate,in urma unei agresiuni avute in urma cu o saptamana,am scos certificatul medico-legal prin care am nevoie circa 12-14 zile ... (vezi toată discuția)