Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Niste indivizi au patruns noaptea peste socrii mei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Niste indivizi au patruns noaptea peste socrii mei

Buna ziua,am o problema si vroiam parerea unui avocat,acum 2 zile niste indivizi au intrat in casa peste socrii mei la ora 8 seara,au avut niste divergente cu cumnatu meu in ziua aceia la un bar iar peste scurt timp au venit sa il caute in propria curte,au anuntat politia,a venit(indivizi plecasera) au fost au dat declarati si a zis ca o sa le faca proces verbal,mentionez ca soacra mea este bolnava si cand ia vazut a suferit o criza,eu vreau sa ii dau in judecata.
desigur puteti formula o plangere penala impotriva acestor persaone si daca pe langa fapta de violare de domiciliu au avut loc si alte fapte penale vor fi trasi la raspundere, va puteti constitui si parte civila in procesul penal pentru acoperirea prejudiciiloe materiale si morale suferite
au intrat peste ei si au facut scandat,i-a amenintat,prejudici materiale nu au fost,pentru ca, cumnatu meu stiind ca soacra mea e bolnava nu a raspuns agresiunii lor
m-am referit nu numai la eventuale prejudicii materiale, poate prejudicii morale pentru starea de temere/nesiguranta provocata persoanei in cauza