avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate ahileahile

Activitate ahileahile



gi-jane2 a scris:

doamna trebuia sa anunte la camin ca nu va mai plati si sa notifice caminul c privire la denuntarea unilaterala a contractului, nu sa ia decizia sa nu mai plateasca.
ACuma e buna de plata, cf contractului.
mai departe, nu stiu ce sanse sunt sa recupereze paguba, daca il da pe ta-su in judecata pt a-si recupera paguba, depinde ce intelegeri au fost intre ei.
De unde s-a obligat ea sa plateasca, din banii lui sau din ai ei ?
De ce nu a directionat pensia batranului de la bun inceput ?


Din banii ei personali plateste, nu are relevanta faptul ca nu a semnat prelungirea contractului si 6 luni nu am primit nici o notificare?
Sotia mea a semnat un contract de prestari servicii cu un centru de recuperare neurologica ca apartinator pt socrul meu in 2015.La fiecare 6 luni mai semna o anexa de prelungire a contractului.Anul 2020 nu a semnat anexa de prelungire instinatandu si tatal ca nu mai plateste.El nu a platit si astazi am primit o somatie ca vom fi actionati in instanta pt neplata a 6 luni de cazare.Batranu nu vrea sa plateasca chiar daca are venituri lunare plus depozite bancare.Intrebarea mea este cum ar trebui sa procedez?Nu
mai vrem sa platim pt ca ne-a facut plangeri care s -au finalizat cu doua doasare penale.Am vreo sansa in instanta daca benefeciaru serviciilor nu a fost sotia mea.E a platit regulat cazarea si serviciile la centrul respectiv din 2015.Multumesc
Răspuns la discuția Evaziune fiscala
Multumesc de raspuns mai astept si alte pareri!e vorba de fratele meu
Răspuns la discuția Evaziune fiscala
Nimeni?
Am si eu o rugaminte daca poate cineva sa ma ajute cu raspunsul la o intrebare tot citesc legi dar nu am gasit raspunsul.Speta este urmatoare :O persoana fizica cu handicap accentuat are scutire pt impozitul pe profit pt acctivitati independente asa ca in incercarea de a-si suplimenta veniturile mici se hotaraste sa fac fotografii la nunti.Are cam 3,4 evenimente pe an.Un membru de familie face plangere la ANAF si -l reclama pt evaziune fiscala.Plangerea ajunge la politie ei deschid dosar si incep cercetarile.Intrebarea mea este are vreo relevanta faptul ca persoana respectiva are scutire pt impozitu pe venit?Handicapul este din nastere iar fotograful nu are nici o forma juridica(Srl sau PFA).Va multumesc pt raspunsuri
Din pacate conflictul a contiunat a facut plangere la politie pt inselaciune am fost chemati la politie unde am dat declaratii iar dosarul a fost trimis la Parchetu Militar pt ca sotia mea e cadru MAI maine suntem chemati pt audieri eu in calitate de martor am primit citatia iar sotia mea a fost anuntata telefonic nu stiu in ce calitate dar banuiesc ca tot martor.Nu mi am angajat avocat o sa merg sa spun exact adevarul si eu si sotia mea credeti ca era nevoie sa angajez un avocat?Socru ne acuza de multe chesti care nu nici o legatura cu realitatea
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da exact doi fratii cu schizofrenie unul e casatorit si relativ stabil dar scandalurile sunt la ordinea zilei si nu mai rezistam sa fim tutorii asa ca vreau sa renunt cu orice pret si sa -i las in pace am si eu viata mea si nu pot fi responsabil pt ei

gi-jane2 a scris:

Adica sotia dvs are 2 frati cu schizofrenie ?
Daca tot a venit politia, de ce nu s-a chemat si ambulanta sa il interneze ?

Situatia e mai dificila din pacate,in imobilu in care locuieste persoana de care raspund mai locuieste fratele lui care este tot schizofrenic,in ultima perioada conflictele cu el au degenerat in violente cu sunat 112 chemat echipaje etc asa ca singura mea optiune e sa renunt daca nu vreau sa-mi iau un cutit in spate se poate ajunge f usor acolo eu ma aflu in imposibilitatea sa-l mai ingrijesc dar tutore nu vrea sa fie nimeni din familie asa ca o sa abandonez tutela cu toate consecintele ce urmeaza pt ca siguranta si viata mea sunt mai importante decat obligatiile care le am.Practic sunt cumnatii mei si sotia mea este tutore chiar daca in primul post am scris ca sunt eu tutore,imi era mai simplu de explicat.Responsabilitatile le impart cu sotia mea pe care nu o mai pot lasa acolo singura de frica sa nu pateasca ceva

iordantonio a scris:

"....... dar as vrea sa le inchid gura rudelor si sa le demonstrez ca nu vreau nimic din mostenirea lui." La ce v-ar ajuta aceasta "demonstratie" ? Si intai trebuie sa gasiti pe cineva dispus sa preia aceasta obligatie, ca bolnavul nu poate fi lasat de izbeliste.

Fac 3 ani de cand sunt tutore vreau sa renunt la tutela,binenteles nimeni din familie nu vrea raspunderea asta cum procedez pe cale legala?Ultima varianta la care m-am gandit ma duc la tribunal si dau in scris o declaratie cum ca abandonez tutela sunt dispus sa suport sanctiunile in acest caz.Ce pot pati in cazul asta?

gi-jane2 a scris:

www.avocatnet.ro/forum/discu...
V-am pus link catre o alta discutie pe aceeasi tema.
Cine sunt rudele astea ? E vreuna dispusa sa isi asume responsabilitatea ?
Eu as zice sa nu le mai luati in seama , sa va vedeti de treaba, va puneti singur(a) bete in roate.

Cel mai rau se simte sotia mea care in ultimi 4 ani efectiv si -a sacrifat viata fiind permanent la dispozitia lui el e genul de om autoritar care nu stie sa aprecieze binele primit asta in conditiile in care in alti 10 ani sotia mea i gatea facea curatenie cumparaturi si el era prioritar ,soacra mea fiind decedata de 14ani.E genul de om care nu accepta sa fie contrazis sau sa poarte o discutie pe baza de argumente singuru lui argument cu care se impune este violenta.Chiar daca a avut o copilarie traumatizanta din pctul asta de vedere al violentelor din familie ea a considerat ca e datoria ei de fica sa se sacrifice pt el si acuma isi primeste rasplata,situatia din pacate e mult mai complexa dar eram interesat doar de speta respectiva