avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Somatie plata contract apartinator
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Somatie plata contract apartinator

Sotia mea a semnat un contract de prestari servicii cu un centru de recuperare neurologica ca apartinator pt socrul meu in 2015.La fiecare 6 luni mai semna o anexa de prelungire a contractului.Anul 2020 nu a semnat anexa de prelungire instinatandu si tatal ca nu mai plateste.El nu a platit si astazi am primit o somatie ca vom fi actionati in instanta pt neplata a 6 luni de cazare.Batranu nu vrea sa plateasca chiar daca are venituri lunare plus depozite bancare.Intrebarea mea este cum ar trebui sa procedez?Nu
mai vrem sa platim pt ca ne-a facut plangeri care s -au finalizat cu doua doasare penale.Am vreo sansa in instanta daca benefeciaru serviciilor nu a fost sotia mea.E a platit regulat cazarea si serviciile la centrul respectiv din 2015.Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iulie 2020
ahileahile, utilizator
Cel mai recent răspuns: ahileahile , utilizator 10:22, 29 Iulie 2020
doamna trebuia sa anunte la camin ca nu va mai plati si sa notifice caminul c privire la denuntarea unilaterala a contractului, nu sa ia decizia sa nu mai plateasca.
ACuma e buna de plata, cf contractului.
mai departe, nu stiu ce sanse sunt sa recupereze paguba, daca il da pe ta-su in judecata pt a-si recupera paguba, depinde ce intelegeri au fost intre ei.
De unde s-a obligat ea sa plateasca, din banii lui sau din ai ei ?
De ce nu a directionat pensia batranului de la bun inceput ?


gi-jane2 a scris:

doamna trebuia sa anunte la camin ca nu va mai plati si sa notifice caminul c privire la denuntarea unilaterala a contractului, nu sa ia decizia sa nu mai plateasca.
ACuma e buna de plata, cf contractului.
mai departe, nu stiu ce sanse sunt sa recupereze paguba, daca il da pe ta-su in judecata pt a-si recupera paguba, depinde ce intelegeri au fost intre ei.
De unde s-a obligat ea sa plateasca, din banii lui sau din ai ei ?
De ce nu a directionat pensia batranului de la bun inceput ?


Din banii ei personali plateste, nu are relevanta faptul ca nu a semnat prelungirea contractului si 6 luni nu am primit nici o notificare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de intretinere cu drept de uzufruct viager virgil1980 virgil1980 In anul 1999 sotia mea a incheiat un contract de intretinere cu rezervarea dreptului de uzufruct viager cu o fosta vecina(spun fosta pt ca batrina era deja ... (vezi toată discuția)
Alta nelamurire formarea profesionala biggie_mac biggie_mac O situatie asemanatoare cu cele prezentate in postul precedent dar 3 intrebari diferite. Am fost trimis de catre firma in strainatate pentru un training de ... (vezi toată discuția)
Cum se poate distruge un contract de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct viager? spandezu spandezu Detineam un teren de1700 mp si 3/4 dintr-o casa,dar in urma unei intelegeri intre sotia mea,sora ei si socrii mei,am vandut terenul de 1700mp aferent si partea ... (vezi toată discuția)