Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Somatie plata contract apartinator
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Somatie plata contract apartinator

Sotia mea a semnat un contract de prestari servicii cu un centru de recuperare neurologica ca apartinator pt socrul meu in 2015.La fiecare 6 luni mai semna o anexa de prelungire a contractului.Anul 2020 nu a semnat anexa de prelungire instinatandu si tatal ca nu mai plateste.El nu a platit si astazi am primit o somatie ca vom fi actionati in instanta pt neplata a 6 luni de cazare.Batranu nu vrea sa plateasca chiar daca are venituri lunare plus depozite bancare.Intrebarea mea este cum ar trebui sa procedez?Nu
mai vrem sa platim pt ca ne-a facut plangeri care s -au finalizat cu doua doasare penale.Am vreo sansa in instanta daca benefeciaru serviciilor nu a fost sotia mea.E a platit regulat cazarea si serviciile la centrul respectiv din 2015.Multumesc
ahileahile, utilizator
doamna trebuia sa anunte la camin ca nu va mai plati si sa notifice caminul c privire la denuntarea unilaterala a contractului, nu sa ia decizia sa nu mai plateasca.
ACuma e buna de plata, cf contractului.
mai departe, nu stiu ce sanse sunt sa recupereze paguba, daca il da pe ta-su in judecata pt a-si recupera paguba, depinde ce intelegeri au fost intre ei.
De unde s-a obligat ea sa plateasca, din banii lui sau din ai ei ?
De ce nu a directionat pensia batranului de la bun inceput ?

gi-jane2 a scris:

doamna trebuia sa anunte la camin ca nu va mai plati si sa notifice caminul c privire la denuntarea unilaterala a contractului, nu sa ia decizia sa nu mai plateasca.
ACuma e buna de plata, cf contractului.
mai departe, nu stiu ce sanse sunt sa recupereze paguba, daca il da pe ta-su in judecata pt a-si recupera paguba, depinde ce intelegeri au fost intre ei.
De unde s-a obligat ea sa plateasca, din banii lui sau din ai ei ?
De ce nu a directionat pensia batranului de la bun inceput ?

Din banii ei personali plateste, nu are relevanta faptul ca nu a semnat prelungirea contractului si 6 luni nu am primit nici o notificare?