avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate Elena120

Activitate Elena120

Buna ziua,

Pentru vanzarea unui teren extravilan mi s-a cerut de la primarie in vederea afisarii anuntului de vanzare, extrasul de plan cadastral de carte funciară.
Cei de la OCPI m-au informat ca cererea pentru eliberarea acestui extras imi va fi respinsa intrucat intabularea dreptului de proprietatea si deschiderea CF sunt din 2006, iar documentatia cadastrala de atunci este din 2005.
Astfel, mi s-a spus ca este necesara refacerea documentatiei cadastrale daca am inteles bine.

Va rog sa ma lamuriti care este motivul in baza caruia se solicita cele de mai sus.
Va multumesc!


Răspuns la discuția Reziliere contract arenda
Va multumesc frumos pentru raspuns !

In cazul semnarii contractului in 2010, inteleg ca singura posibilitate de reziliere este actiunea in instanta, nu?
Buna ziua,

Avand in vedere un contract de arenda, ce prevede ca si clauza de reziliere doar ca " poate fi reziliat la solicitarea partilor dar cu suportarea pagubelor de catre partea aflata in culpa, in perioada de derulare a contractului daca preavizarea rezilierii contractului nu s-a efectuat inainte de inceperea urmatorului an agricol ", poate fi suficienta in vederea rezilierii, doar trimiterea unei scrisori cu recomandare de primire catre arendas prin care se solicita acest fapt?

Va multumesc !
Multumesc ptr raspuns. Ma interesa daca argumentele enumerate sunt temeinice si imi pot aduce castig de cauza.
Buna ziua!

In urma cu 2 saptamani in timp ce circulam cu mijloacele de transport in comun in urma controlului efectuat de controlori au decis ca biletul de calatorie nu este corect validat si ca se considera ca fiind o calatorie fara bilet.
M-am legitimat, agentul si-a trecut intr-un carnetel datele mele asa cum fac de obicei si am solicitat sa mi se scrie procesul verbal de contraventie daca se considera fapta mea contraventie. Asa cum se intampla des agentul a incercat sa negocieze, am refuzat si am staruit sa mi se dea voie sa cobor daca nu mi se intocmeste p.v.
Evident nu am fost lasata sa cobor pana nu am ajuns la capat de linie si nici nu mi s-a intocmit p.v.
Acum 2 zile primesc p.v. de contraventie la domiciliu. Acesta prevede ca fapta a fost constata la ora 16:00, dar procesul verbal este intocmit abia la ora 17:15. De asemenea agentul mentioneaza ca m-am legitimat, mi-au adus la cunostinta procesul verbal, dar am refuzat sa ii insotesc la centru. Mai departe martorul confirma ca nu sunt de fata ( procesul verbal este tipizat si au fost taiate variantele" refuza/nu poate sa semneze procesul verbal" si ramane varianta "contravenientul nu este de fata")

Va rog sa imi spuneti daca urmatoarele argumente sunt admisibile pentru o contestatie impotriva acestui proces verbal :
1. Mentiunea ca mi s-a adus la cunostinta p.v. vine in contradictie cu intocmirea p.v. cu o ora mai tarziu
2. Se mentioneaza ca am calatorit fara bilet,desi pot aduce ca proba biletul de calatorie pastrat.( fapta prevazuta gresit)
3. Prin neintocmirea procesului verbal in fata mea desi am fost retinuta aproximativ 15 minute mi s-a incalcat dreptul de a formula obiectiuni in acel proces verbal.


Credeti ca ar fi o idee buna plata in 48 de ore? Intreb aceasta in situatia in care nu mi se admite contestatia si atunci ar trebui sa platesc dublu, dar nu as vrea ca aceasta sa fie considerata ca recunoasterea faptei si sa cantareasca negativ in momentul contestatiei.
Va multumesc anticipat !
Doar hotararea instantei de judecata este necesara? Nici un alt document ,precum certificatul fiscal, nu e necesar?
Intreb pentru a fi sigura ca nu sunt intoarsa din drum de catre cei de la OCPI.
Buna seara !
Spuneti-mi,va rog, de ce acte este nevoie pentru schimbarea proprietarilor din cartea funciara a unui imobil. In speta, in urma partajului, imobilul a ramas al unuia dintre soti. Ce documente sunt necesare la OCPI pentru aceasta schimbare in cartea funciara? De asemenea imi puteti spune care sunt costurile si termenul de realizare?
Va multumesc
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Actiunea are ca obiect contestatia asupra refuzului de acordare a indemnizatiei de somaj. Inteleg ca aici nu ar fi nevoie, nu?
Buna seara !

Spuneti-mi, va rog, este necesara procedura medierii in cazul unui proces cu AJOFM?

Va multumesc.