avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate ianuarie

Activitate ianuarie

Buna ziua. VA rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie.
Am o colega care a primit de la medicul de familie concediu medical pentru perioada 10-12.08.2020, ulterior in data de 12.08. fiind internata in spital de unde a primit alt concediu medical incepand cu data 12.08.2020. Pentru data de 12.08.2020 concediile se suprapun.
Cum se inregistreaza? Trebuie modificat unul dintre concedii? Va multumesc!
Buna ziua

Am un vecin la casa care si-a construit casa si a lasat doar distanta minima de 60 cm pana la limita proprietatii. Eu as vrea sa construiesc un gard acolo, fiind limita de proprietate (intre curtea mea si casa vecinului nu este gard momentan). Casa vecinului nu este izolata si daca construiesc gardul, schela nu o sa mai poata fii montata pentru eventuale lucrari. Poate solicita indepartarea gardului?

Buna ziua

Daca sunt o societate care detine masini ce transporta marfa, sunt obligat sa am un document intern in care sa fie precizat consumul masinilor?

In cazul in care in data de 28.02.2013 mi-am dat demisia de la postul de munca, la data de azi 23.05.2013 pot sa imi depun acte pentru a beneficia de somaj sau am pierdut acest dret prin faptul ca mi-am dat demisia?
Este ceva lege care sa oblige societatile comerciale sa aiba Stat de functiuni??
Răspuns la discuția Declaratie mediu rectificativa
Multumesc!
Daca trimit declaratie de mediu rectificativa, trebuie sa trimit atasat si dovada modificarii facute sau este suficient sa trimit doar declaratia?
Ex: am declarat o cantitate de deseu valorificata prin alte metode in luna ianuarie si trebuia sa completez la rubrica valorificat prin reciclare. Trebuie sa trimit si dovada ca deseul a fost trimis spre reciclare sau nu este necesar?
Răspuns la discuția Declaratie fond mediu
multumesc :)
Cum completez declaratia privind obligatiile la fondul pentru mediu in cazul in care, la Sectiunea III, valoarea corespunzatoarea rubricii ''Cantitatea introdusa pe piata nationala" este mai mare decat valoarea corespunzatoare rubricii "Cantitatea valorificata prin reciclare"? Unde completez diferenta de cantitate care imi reiese?
Ex: Cantitate introdusa pe piata nationala: 200 kg
Cantitate valorificata prin reciclare : 65 kg.
Diferenta de 135kg (cantitate care o am pe stoc si care urmeaza sa fie valorificata) unde o trec?