avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate lavin12

Activitate lavin12

Am doar salariul in cont bancar. Pot cere esalonarea? Iar din salariul mi se poate oprii doar 1/3 sau tot? Multumesc
Buna ziua,

Am primit de curand o amenda administrativa in valoare de 1000 ron si din cate imi amintesc si sper sa nu gresesc mai am o valoare de 3000 ron datorii fisc constand in amenzi de circulatie .

Doresc sa platesc si amenda si toate datoriile la fisc esalonat cu aproximativ 200 ron poate 300 ron pe luna.
Cum pot proceda si intrebarea principala pot face asa?

Daca mi se vireaza salariul intr-un cont bancar mi se poate pune poprire pe tot salariul sau pe o anumita suma? Vreau sa stiu la ce sa ma astept in contextul in care urmeaza sa primesc primul salariu in urmatoarele zile.
Multumesc.
Voi fi plecat din oras si probabil voi putea sa iau iau legatura cu cei de la fisc urmatoarea saptamana,sper sa nu se opreasca tot salariul pana atunci.
Răspuns la discuția Acte angajare
Ideea este ca fostul angajator probabil se simte cu musca pe caciula si imi va da aceea adeverinta pe care o va si confirma... In caz contrar daca eu cer adeverinta reala probabil nu voi mai incepe munca ...Ideea este ca eu am lucrat exact cat am spus nu mai putin ...
Discuție Acte angajare
Buna ziua.
Zilele urmatoare trebuie sa prezint actele de angajare pentru un nou job... problema este ca la ultimul loc de munca am lucrat 1 an si am contractul doar pe ultimele 6 luni...fara sa stiu acest lucru dar fostul angajator mi-a spus ca imi poate face adeverinta de munca si recomandarea conform perioadei lucrate totale... Intrebarea mea este urmatoarea ... urmatorul angajator va verifica acest lucru sau este ceva formal ?
Mentionez ca adeverinta de munca va fi pentru tot anul lucrat chiar daca eu am avut contract pe o perioada mai mica... Multumesc
Răspuns la discuția Dosar nesolutionat
mi-a spus ca altfel nu se va inchide dosarul , ca voi fi trimis in judecata si ca urmarile pot fi extrem de grave , sincer am batut in retragere dar a insistat ca imi vrea binele si ca sa stau linistit... in cel mai bun caz iau aceea amenda o platesc si se termina corect? pentru ca vreau doar sa nu mai aud de politie... in cel mai rau caz ... avand in vedere ca nu am nici o alta abatere si ca e caz de delapidare , ce mi se poate intampla , prima fapta , prima problema cu legea? multumesc
Răspuns la discuția Dosar nesolutionat
acum am terminat cu organele de politie. fapta care imi este imputata este de delapidare. ofiterul ma asigurat ca daca scriu intr-o declaratie noua ca eu imi asum responsabilitatea si spun ca suma din urma bunurilor am luat-o eu risc o amenda administrativa si atat. mai mult am reusit sa chem si o cunostiinta care sa fie martora la ce a zis domnul ofiter. astfel ca am schimbat declaratia initiala si mi-a spus ca se va inchide destul de repede cu amenda administrativa. avand in vedere ca suma in totalitate am dat=o inapoi . multumesc. ceva sugestii?
Răspuns la discuția Dosar nesolutionat
abuz de incredere,din cate stiu.
ofiterul care m-a sunat mi-a zis doar ca vrea sa stea de vorba cu mine ca sa incheie dosarul,chiar l-am intrebat de ce nu s-a inchis pana acum si a zis ca vorbim maine... la sfarsitul conversatie l-am si intrebat daca e nevoie sa aduc avocat , si mi-a zis ca doar vrea sa stam de vorba sa mai dau o declaratie... nu stiu pe nimeni si nu am mai auzit de astfel de cazuri sa nu se inchida nici dupa aproape jumatate de an din acest motiv sunt curios la ce sa ma astept. multumesc pentru raspuns.
Buna seara,
In urma cu 1 an mi-au disparut din masina bunurile companiei la care am lucrat,prejudiciu de aprox 5000 ron,suma care am restituit-o conform intelegerii.
Am dat organului care s-a ocupat de caz , chitante , declaratii la fiecare depunere in contul firmei...si in momentul in care am predat si ultima transa in contul firmei am depus la dosar chitanta si ultima declaratie.
Acum dupa aproximativ 4 luni , am primit un telefon cum ca dosarul nu este incheiat si se afla inca la sectia de politie din orasul meu,si sunt asteptat maine din cate am inteles sa stau de vorba cu alt politist , mi-a transmis la telefon ca vrea sa ma vada si sa mai dau o declaratie.
prejudiciul l-am dat in totalitate acum mult timp ... la ce sa ma astept , multumesc.
Răspuns la discuția Somatie de executare silita
la adresa din buletin a venit somatia,ca ma sunat si era speriat... acum m-am lamurit ca daca vor lua ceva sunt doar acele lucruri de pe numele meu adica nimic,m-am speriat...
Voi suna la executor sa ii propun esalonat plata sumei , daca nu va accepta , asta este , va multumesc oricum pentru rapsunsuri,o zi frumoasa in continuare,si fara probleme:)
Răspuns la discuția Somatie de executare silita
ok,eu inteleg ca ei chiar pot intra acolo , ca sa verifice daca exista ceva pe numele meu , vreun bun al meu personal sau cum?
Dar daca am inteles bine,pot intra in aceea locuinta , dar nu pot lua nimic atata timp cat nu-mi apartine,ideea e ca vreau sa stiu 100% ca nu se va intampla nimic cu bunurile unchiului meu. Multumesc inca o data.