avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate mihumihu

Activitate mihumihu

Am o fundatie non profit si am urmatoarea intrebare: este posibil sa organizez o expozitie (cu plata la intrare) in spatiul detinut de fundatie? As dori deasemenea sa am activitati de vanzare a souvenir-urilor legate de expozitie. In scopul fundatiei este specificat faptul ca pot organiza expozitii. Precizez ca spatiul unde functioneaza fundatia este obtinut in baza unei fise de calcul care nu imi permite subinchirierea. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Evacuare chirias
Va multumesc mult pentru raspuns! Da cred ca avocatul meu a facut si cerere de reziliere. Puteam cere doar evacuarea si plata celor 2 luni? Va multumesc anticipat!
Buna seara,
Am urmatoarea situatie: am un spatiu proprietatea unei societati pe care o detin pe care l-am inchiriat pt o perioada de 6 ani unei societati. Dupa primul an de functionare nu mi-au platit 2 luni calendaristice si doresc sa-i dau afara din spatiu. In contract am ca si clauza de reziliere a contractului neplata a 2 luni. Am inceput un proces de evacuare si recuperare a banilor neincasati si am primit o comunicare de la judecatorie prin care sunt instiintat ca trebuie sa timbrez la valoare. Problema este: mi se comunica prin aceasta adresa ca trebuie sa platesc taxa de timbru la toata perioada contractuala de 6 ani:O! Este corect asa?
va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna seara, fratele meu a fost citat intr-un proces ca si martor. Procesul a fost deschis acum vreo 2 ani, se judeca intr-o localitate din nordul tarii si fratelui meu ii este dificil sa mearga cand este citat: pe de o parte datorita deranjului, oboselii drumului, pe de alta parte ca trebuie sa suporte cheltuielile unui drum lung din bugetul propriu. Acum are mandat de aducere pe numele sau. In conditiile descrise as dori sa stiu: chiar daca are un mandat de aducere pe numele sau si nu merge ce se intampla? Multumesc anticipat pentru raspuns!
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului!
Buna seara dle avocat Marinescu,
Adica tot trebuie sa ajungem in instanta pentru a se da sentinta?
Va multumesc!
Ca trebuie sa mergem in instanta..
Buna seara, am urmatoarea situatie: societatea in care sunt unic asociat detine un spatiu comercial pe care l-am inchiriat in 2011 unui SRL. Nu a mai platit chiria de 2 luni, neplata a 2 luni fiind clauza de reziliere in contractul de inchiriere dintre noi. Ba mai mult, mi-au trimis prin executor judecatoresc o notificare prin care imi pretind o suma imensa ca si investitie facuta in spatiu, chiar daca in contractul de inchiriere se precizeaza ca toate imbunatatirile facute de catre chirias nu sunt izvoratoare de creante. Care este cea mai simpla metoda de evacuare? Si la ce ma pot astepta? Multumesc!!

Va multumesc!
Multumesc pentru raspuns!
Cum ar trebui sa procedez daca am ratacit statutul? Unde ar trebui sa ma adresez?
Aceasta ar fi problema: fundatia a fost infiintata in 2005 si vreau sa o activez, sa functioneze, iar eu nu mai stiu ce contine Statutul. Scuze pentru incoerenta!