avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Activitate calind83

Activitate calind83

..sunt nou in bloc, m-am mutat de cateva luni, nu stiu exact ce regulament intern exista sau daca exista. Dar se pot vota "amenzi" , adica totusi nu trebuie sa exisyte o lege care sa dea dreptul pt asa ceva? A pus presedintele un anunt in care specifica ca cei are fac inclusiv lucrari in apartament intre orele 13 si 14 vor fi amendati cu amenzi intre 500 de lei si 5000 de lei dar credeam ca politia e organ constatator nu presedintele. Adica daca lui "i se pune pata" pe un vecin poate sa il tina tot intr-o amenda pt ca lui i se pare ca ascultya muzica prea tare ziua de ex. Am un copilas de 2 ani care a aruncat pe geam niste acatatori de rufe si m-am trezit cu presedintele la usa care m-a amenintat ca ma amendeaza in cazul in care se mai repeta. Acatatorile au picat intr-un spatiu verde necirculat. Eu stiam ca presedintele poate impune penalitati pt neplata cheltuielilor dar nu ca e serif care imparte amenzi.
Buna ziua.
Va rog frumos sa imi spuneti daca conducerea unei asociatii de proprietari (in special presedintele) are dreptul sa de amenzi la proprietari?
Ma refer la amenzi pt ca asculta muzica sau fac mizerie. Si daca da, care ar fi temeiul legal?

Multumesc.
Răspuns la discuția Divort de comun acord judecatorie
..inteleg si ce se stabilete acolo legat de vizite e juridic, adica nu mai trebuie sa o dau din nou in judecata daca nu respecta zilele cand trebuie sa fie la mine copilul? Multumesc.
Buna ziua,
daca sotia a intentat divort exclusiv din vina mea eu am facut cerere reconventionala cerand divort exclusiv din vina ei, putem la primul temen sa divortam de comun acord, daca amandoi vrem acest lucru, deci fara vina cuiva? Putem stabili tot in acest proces de comun acord custodia comuna a minorului+programul de vizita iar aceste lucruri au valoare juridica la fel cum era daca se pronunta judecatorul dupa un divort mai lung? Multumesc.
Răspuns la discuția Divort la notar
certificatul de casatorie in original nu e depus, e la sotie.
Buna ziua,
sotia mea a depus cerere de divort in luna martie anul acesta , eu am facut intampinare+cerere reconventionala. Ulterior ea a facut cerere de retragere a cererii de divort dar dupa 1 saptamana a plecat de acasa cu copilul fara sa ma anunte iar eu am depus in urma cu 2 zile COMPLETARE /MODIFICARE LA CEREREA RECONVENTIONALA prin care am solicitat ca desfacerea casatoriei sa fie din vina ei.
Termenul de judecata este Marti 25.05. Ea acum ar vrea sa divortam dar la notar si sa oprim procesul Marti. Se mai poate acest lucru avand in vedere ca eu am depus acum 2 zile completare la cererea reconventionala?
Multumesc.
Răspuns la discuția Divort la notar
..sotia sustine intruna ca s-a consultat cu un avocat si daca sa zicem este un termen de 3 luni pana la urmatoarea infatisare la , se poate divorta de comun acord la notar intre timp.
Discuție Divort la notar
Buna ziua. In timpul in care un divort se judeca la tribunal, se poate divorta mai repede la notar? Multumesc.
..dar daca poate veni, mai poate beneficia de 2 zile in weekend, daca el se cazeaza la hotel iar copilul ar sta in noaptea cat e la el acolo si nu intr-un imobil propriu?
Buna ziua,
in cazul unui divort daca tata este intr-un oras diferit fata de cel in care locuieste mama, mai poate obrine drept de vizita in weekend? Sau e obligatoriu sa fie in acelasi oras? Multumesc.