avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate symonika_m

Activitate symonika_m

Discuție Sistem buy back
Buna ziua..Va rog ajutati-ma cu urm problema.
Se cumpara un utilaj in valoare de 4000 de euro.Se primeste factura si se efectueaza plata. La interval de o luna se achizitioneaza de la acelasi furnizor un alt utilaj cu valoarea de 12000 euro. Pe contract scrie ca totul se face in sistem de buy back...adica utilajul achizitionat initial se schimba cu acesta de 12000 la care se va plati diferenta de 8000 de euro respectiv 2 rate..Furnizorul imi face o factura de 8000 de euro in care sunt incluse doar ratele utilajului.conform contractului. Cum ma scad eu in contabilitate de vechiul utilaj?..Trebuie sa le facturez lor vechiul utilaj? Ce inregistrari contabile fac.?
Va multumesc anticipat
Buna ziua..Va rof frumos sa ma ajutati.
M-am apucat sa fac bilantul pe anul 2013,,in balanta am pe contul 711 pe credit o valoare de -253400.il trec asa in bilant??
De ce imi apare asa?..mentionez ca am preluat de curand societatea pentru a tine evidenta contabila..
Răspuns la discuția Factura masina second hand
Va multumec frumos pentru raspuns
buna ziua...va rog mult daca ma puteti ajuta ..am achizitionat o masina second hand de la o firma din romania...am primit prima data o factura de avans in valoare de 5000 de lei (tva inclus)...pe care am platit-o prin casa ..a urmat factura proforma in valoare de 10000 de euro pe care scria regimul marjei bunuri second-hand ,tva inclusa si nedeductibila cf art 152(2) din legea 571/2003...pe care am platit-o la cursul euro de4.5505 din ziua respectiva..in zilele urmatoare primesc factura de storno la avans de -5000..si dupa primesc factura fiscala in valoare de 45505 de lei..
1.cum fac inregistrarile in contabilitate
2.eu am platit un avans de 5000 de lei +suma de pe proforma de 45505 de lei..de ce pe factura finala nu mi-au scazut plata efectuata in avans...?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua!Am facut rectificativa la 101 pentru anul 2011.Am incercat sa depun formularul online, dar mi-a generat erori. Am incercat, de asemenea, sa-l depun la fisc in format electronic..raspunsul : fisierul nu poate fi deschis datorita versiunii declaratiei. Am folosit aceeasi versiune de 101 gasita pe ANAF pentru anul de raportare 2011. Ce sa fac??? Am impozit de recuperat..atat pentru anul 2011 cat si pentru anul 2012. Ce ma sfatuiti sa fac?