avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate masso

Activitate masso

buna ziua; am un teren proprietate si o parte din el am vandut unor persoane care au construit o cladire pe terenul vandut; problema este ca pe sub terenul ramas in proprietate, conform unui aviz de la Retele Electrice Muntenia, figureaza un conductor electric care alimenteaza cladirea, fara ca eu sa stiu, sa fiu informat sau sa mi se ceara acordul ! Cum pot afla cine este constructorul, cum a obtinut avizul si cine i l-a dat ? Stiu ca se poate reloca conductorul dar pe cheltuiala celui afectat !
Oricum este o piedica in vanzarea proprietatii mele si va rog sa ma ajutati cu un sfat, ce pot face in acest caz; va multumesc
a-ti inteles gresit! nu-mi trebuie fotocopie dupa contract ci dupa livret ca sa pot face contractul impreuna cu alte acte!
buna ziua! pur si simplu nu-mi mai gasesc livretul militar! ma apropii de pensie si imi trebuie sa depun cel putin o copie la camera de munca pentru contract; ma poate sfatui cineva ce trebuie facut ? multumesc
si daca nu se mai intruneste nici com.ex. si nici ad.gen.?
multumesc ; trebuie totusi o deplasare la Casa de asigurari pentru un raspuns de la ""origine""; de cele mai multe ori nu sunt corelate dispozitiile si legile intre ministerele sanatatii si finantelor
chiar astazi au venit la Asociatie pentru propunerea unui contract in vederea montarii unei antene GSM pe bloc; este un subiect vechi de discutie chiar si aici pe avocatnet.ro, subiect dezbatut dar fara ca sa se intaleaga nocivitatea radiatiilor unei asemenea antene, deoarece suntem tinuti "in ceata" in interesul firmelor de telefonie mobila si a unor institutii statale si locale si chiar a asociatiilor de proprietari sau locatari, momite cu sume maricele sa fie de acord cu montarea unor astfel de instalatii; nu o sa gasiti usor, sau chiar deloc raspunsuri in legatura cu nocivitatea acestui fel de radiatii, pentru ca interesele sunt uriase iar coruptia la acelasi nivel; personal am gasit un site ''[ link extern ] "
este adevarat in limba franceza , foarte edificator pentru a "" iesi din ceata""! - daca nu cumva a fost si acesta eliminat!
buna ziua! rog a mi se raspunde la urmatoarea problema: sotia are venituri numai din inchirieri si este singura intretinatoare de familie, fiul fiind student iar sotul nu are venituri; poate sotia sa-l ia pe sot coasigurat la sanatate? multumesc
nu este vorba de teapa din moment ce trebuie si dovedita... dovedire care se face cu expertiza sau verificare autorizata in eventualitatea cel putin a unui proces de recuperare a banilor care nu se mai gasesc si expertiza este act doveditor in justitie; asta pe langa faptul ca si-a dat demisia inainte de a preda actele, iar in acte nu se pricepe oricine sa aprecieze eventualele lipsuri, iar unele acte (registre) nu sunt intocmite conform legii sau nu corespund cifrele cu cele deja stiute; cred ca este gresit mentionat in lege pecum ca membrii comitetului pot face ce face un cenzor! astept inca un raspuns (multumesc utilizatorului "ynocentta") mai la obiect avand in vedere ca suma pretinsa si acceptata de comitet pentru expertiza este contestata de gică-contra, destui asa cum se gasesc peste tot, adica exact de cei care te ameninta ca "vor aduce ei ... si vor face reclamatii la ..... "; pentru 8 (opt) ani care trebuiesc verificati, si cu plata in rate - cat vrem noi - a sumei de 80lei/apt. ma astept chiar sa mi se ceara recomandari pentru respectiva firma!
buna ziua! la asociatia de proprietari a fost angajata o femeie de serviciu (ingrijitoare de bloc) cu 2 ore/zi cu contract raportat pe REVISAL, la ITM ; dupa vreo 3 luni, dupa ce preda si o adeverinta de unde mai lucreaza 8 ore si de asemenea adeverinta medicala ca este sanatoasa si apta de munca, informeaza verbal ca este gravida in 6 luni!! va rog a ne sfatui ce sa facem in continuare,, noi, comitetul de bloc, considerand ca ar trebui sa ii intrerupem contractul de munca in conditiile aratate! ce urmeaza sa facem in continuare in mod legal si in avantajul asociatiei? multumesc
buna ziua! in urma demisiei ad-torului, comitetul a hotarat ca predarea gestiunii si actelor sa se faca unei firme specializate care sa verifice acestea inainte de preluarea de catre un alt ad-tor; in urma acestei hotarari a fost discutata si aprobata si oferta respectivei firme si totodata si suma care trebuie platita in urma actiunii; in afara faptului ca unii proprietari au fost revoltati ca trebuie sa plateasca pentru aceasta verificare autorizata ,considerand ca ad-torul demisionat trebuia sa-si faca treaba pana la capat, se pune intrebarea daca, comitetul a actionat legal sau trebuia sa se intruneasca o adunare generala pentru aceasta actiune! ad-torul demisionat a predat comitetului actele si banii pe care ii considera el dar credem ca trebuie si verificate acestea (cenzorul isi daduse si el demisia acum cateva luni); va multumesc