avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate dorintent

Activitate dorintent

Discuție Caine la bloc
Buna ziua,stau in Oradea intr-un bloc cu 20 de apartamente,problema mea nu este asa mare ,dar totusi deranjeaza,si consta in faptul ca vecinul de deasupra are un caine pe care din pacate de multe ori il inchide singur in casa si atunci latra toata ziua,sau il apuca joaca cu el de multe ori seara dupa ora 22,mama mea e cardiaca,nu se poate odihni seara,i-am atras atentia de cateva ori ,dar este nepasator,nici eu nu sunt absurd si iubesc animalele,dar as vrea sa ma indrumati spre ceva lege care reglementeaza detineterea cainilor in apartamente de bloc,si in plus daca au obligatia a fi inclusi la cheltuielile de la asociatie.Va multumesc
Buna ziua,as dori sa intreb ce modalitate este sa radiez de pe mine o masina pe care am vanduto acum 2 ani,respectivul cump nu a trecut-o pe el din cauza taxei,era o dacie mai veche am dat-o cu 18 mil ,taxa era mai mare ca si val masinii,a zis ca o baga la rabla,dar a dat-o mai departe,am platit imp,e ok ,am primit banii,dar tot nu sunt linistit stiind ca e tot pe mine,lucrez ca sofer la o institutie bugetara si nu vreau sa am surprize de gen amenzi radar rivignete etc,cum as putea sa ma scap de povara asta?
Discuție Accident
Buna ziua,as dori sa stiu cum functioneaza RCA (asigurarea obligatorie) in cazul unui accident pe drum judetean cu un tractor neinmatriculat,tractorist fara permis,nu sunt in cauza,e un var de al meu,nu stiu detalii cum s-a produs accidentul,doar ca in depasire s-a acrosat tractorul.Persoana cu autoturismul isi repara masina pe cheltuiala lui,dar acuma vine batranul cu tractorul cu pretentii si amenintarii sai suporte cheltuiala cu reparatia tractorului pe motiv ca RCA-ul nu funcioneaza la tractoare.Intrebarea mea este ;ce e de facut?cum se procedeaza in astfel de situatii?Va multumesc

Buna ziua ,as dori sa fiu lamurit pe cat se poate ,locuiesc intr-un bloc in oradea cu 20 de apartamente din care 8 sunt cu 3 camere si 12 cu 2 camere,azi vara sa motat interfon cu 2800 ron.Mie mi sa parut normal sa fie impartit la 20 de ap si anume 140 ron pe ap,dar seful de scara a zis ca legea zice ca cei de la 3 cam trebuie sa platesca mai mult ,la fel a facut si cand sa schimbat coloanele orizontale comune de apa din beci,schimbarea usi de la intrare.La noi la asociatie se aduna fond de reparatii 50 ron la ap cu 3 cam si 40 ron la 2 cam.Nu mi se pare normal ca aceste servicii de cara beneficiaza fiecare locatar sau apartament in mod egal(interfon ,usa intrare)sa fie platite diferentiat,in scimb cu reparat acoperis ,termoizolat asta in functie de suprapata fiecaruia e ceva normal.Este ceva lege unde spune concret ce si cum se plateste?Va multumesc
Sant din oradea ,locuiesc la bloc,in vecinatatea blocului sant doar case.As dori sa intreb cum e posibil ca vecinul de langa bloc sa poata sa-si mute gardul mai aproape de bloc?la cadastru,la arhitectul sef am primit raspuns ca blocul are doar 1 m imprejur,restul e domeniu public,vecinul isi mareste curtea pe domeniul public luind din locul de joaca al copiilor?avem schite cu parcelele cu numere topo ,terenul acela nu are nici un numar,e o bucata pe lateralul blocului