avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate vanichi

Activitate vanichi

Despre ce vorbim aici?Despre legi sau despre niste pareri pe care ne place sa le consideram juste,numai pentru faptul ca sunt ale noastre sau pentru ca cunoastem noi niste cazuri,si dom-le ce bine merge treaba acolo.....Si cand te gandesti cati si-au batut capul sa scoata legea asta, si apoi sa scoata si normele metodologice,sa mai dea si guvernul HG 1588/2007 [EDIT = atac la persoana si incalcarea Regulamentului forumului - art.2.12]

Răspuns la discuția Membru in comitetul executiv?
Cunosc si eu un tip care conduce autoturismul foarte bine desi este minor si nu are permis de conducere.Eu gandesc ca legea este lege si trebuie respectata in litera si spiritul ei.Daca faci o concesie,vei mai face si altele;garantat
Răspuns la discuția Membru in comitetul executiv?
Ma gandeam la un raspuns serios,nu de la bere.....
Răspuns la discuția Membru in comitetul executiv?
Apropos,de ce nu-mi raspundeti la a doua intrebare?Tin mult la parerea Dvs.
Răspuns la discuția Membru in comitetul executiv?
De data asta suntem pe aceiasi lungime de unda.Daca mi-ai putea cita vreun articol de lege as fi chiar incantat.Dar daca te casatoresti cu un proprietar,membru al asociatiei si-l reprezinti in adunarea generala,poti candida si sa fi aleasa in comitetul executiv?
Răspuns la discuția majoritatea decide?
Daca inlocuirea tevilor a fost propusa si votata in adunarea generala este ordin pentru toata lumea si se face platind-se din fondul de reparatii acumulat pentru aceasta lucrare de reparatie sau modernizare.Daca insa se face prin acord scris pe baza de tabel nominal (asa cum obisnuiesc unii presedinti) dar lucrarea nu a fost hotarata de adunarea generala si nici prevazuta in bugetul de venituri si cheltuieli aprobat,atunci contravaloarea nu se poate supune obligatiei de plata si nici penalitatilor,fiind platita doar de semnatarii tabelului,indiferent daca sunt sau nu, majoritari
Dca o persoana beneficiaza de "uzufruct"pana la sfarsitul vietii poate fi considerata "proprietar si membru al asociatiei de proprietari", putand sa candideze si sa fie aleasa in structura de conducere a asociatiei de proprietari? Va intreb.
Nu mi se pare concludent raspunsul Dvs de aceea va intreb,daca la "reconvocata"se prezinta doar 5 membri,avand fiecare intre 10-20 de imputerniciri,chiar se considera ca pot reprezenta 100 de alti membri?Unde sunt cei 95 de membri?Chiar sunt toti in imposibilitatea sa participe?Dar daca li s-au oferit bani?Este normal ca o imputernicire data pentru primul termen,sa fie valabila si la "reconvocata"? Eventual,si la "extraordinara",ca daca ai 20 de imputerniciri din cei 100 de membri,poti sa o si convoci,nu?Cine mai poate verifica autenticitatea acestora si cand?Poate dupa adunare,dar mai conteaza?Eu zic ca daca legea spune "prin votul majoritatii celor prezenti",atunci asa trebuie sa fie; altfel ar fi spus ca la primul termen.Deci cineva a ga
Răspuns la discuția Sa vezi si sa nu crezi !
Nu este nimic amuzant.Este chiar tragic daca te gandesti ca mai trebuie sa si platesc astfel de perso
Avem doua conduceri de asociatie,ambele in totala incompatibilitate.Prima aleasa in 2006,conform statutului pentru 4 ani,deci in 2010 ar fi trebuit sa aiba loc alegeri dar presedintele refuza acest lucru chiar si in acest an.Adoua luand fraiele adunarii generale reconvocate,a votat un C.E. dintr-un numar par?!? nu au parcurs punctele din O.Z.,obligatorii pentru descarcarea de gestiune a vechii conduceri dar au pus inca un lacat pe sediul asociatiei(implicit casierie) astfel ca la aceasta data este paralzata.Totodata atat presedintele nou cat si vicepresedintele imputernicit printr-o hartie fara nici un fel de antet si stampila,intrucat a plecat pe durata nedeterminata,nu sunt " proprietari,membri ai asociatiei"comform acordului de asociere care nu are anexat nici un act aditional,dar continua sa ceara,inclusiv la parchet sa ia in primire asociatia si stampilele. Vechiul presedinte,nedescarcat de gestiune,a convocat adunarea generala (re-reconvocata)pentru a discuta Darea de seama,raportul cenzorului,executia bugetara 2012,bugetul de venituri si cheltuieli,discutii si propuneri,nici un cuvant despre alegeri. Ce sa intelegi? Cine are dreptate?Personal cred ca nimeni,in acest caz.Cum vedeti continuarea?Ce este de facut? V-am dat de lucru, nu?