avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Activitate anamd25

Activitate anamd25

Am primit o factura de la Ryanair pentru bilete de avion pe ruta Italia - Italia, iar aceasta contine TVA de 10%. Imi puteti spune, aceasta factura o declar in 300 si 390, sau doar in 300 la rd 26, respectiv 26.1?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc frumos pentru raspuns, dar mai am unele neclaritati referitoare la unele prevederi din Legea societatilor comerciale, pe care le expun mai jos.

Conform Legii 31/1990 actualizata se prevede la Cap. 6 Societatile cu raspundere limitata:
"ART. 191
(1) Hotărârile asociaţilor se iau în adunarea generală.
(2) Prin actul constitutiv se va putea stabili că votarea se poate face şi prin
corespondenţă."

Se poate ca asociatul unic sa voteze prin corespondenta, daca da, la sediul social din Romania al SRL-ului cine semneaza hotararea AGA? (la societatile pe actiuni exista presedinte si secretar de sedinta care consemneaza voturile si semneaza hotararea)

"ART. 195
(1) Administratorii sunt obligaţi să convoace adunarea asociaţilor la sediul
social, cel puţin o dată pe an sau de câte ori este necesar."

Acest articol nu obliga ca sedintele adunarii generale ale SRL sa aiba loc la sediul social, adica in Romania?

La societatile pe actiuni este prevazut la ART. 110
(1) Adunările generale sunt ordinare şi extraordinare.
(2) Când actul constitutiv nu dispune altfel, ele se vor ţine la sediul societăţii
şi în localul ce se va indica în convocare. (aceasta prevedere nu se regaseste la SRL)

Am urmatoarea situatie:
SRL cu asociat unic persoana juridica straina SA doreste repartizarea dividendelor din anii anteriori.
Se intocmeste decizia asociatului unic prin care se delega un reprezentant al asociatului unic in vederea participarii la AGA SRL-ului.
Reprezentantul asociatului unic doreste sa nu fie prezent fizic in Romania pentru semnarea AGA, ci aceasta sa se realizeze prin mijloace electronice la distanta sau prin corespondenta.
In actul constitutiv al SRL-ului nu este precizat nimic in acest sens.
Imi puteti spune, va rog, daca i se poate indeplini doleanta si daca necesita modicare in actul constitutiv al SRL-ului?
Nu ma poate ajuta nimeni, va rog frumos!
Va rog sa-mi spuneti ce tratament fiscal va trebui sa aplic in cazul in care dorim sa acordam administratorului nerezident o indemnizatie anuala?
Mentionez ca administratorul nerezident obtine venituri de natura salariala in Italia, unde se retin si contributiile sociale.
In vederea acordarii acestei indemnizatii anuale trebuie intocmit un contract de administrare sau este suficienta o hotarare AGA in care se decide suma acordata anual?
Trebuie sa obtinem NIF-ul pentru acesta? chiar daca nu se depaseste perioada de 183 de zile de sedere intr-un an
Daca obtine venituri din salarii in Italia trebuie sa-mi prezinte formularul A1 pentru a nu-i retine contributii sociale?
Impozitul este de 16% sau 0?
Ce obligatii declarative avem? 112 + 205 sau declaratie informativa nerezidenti
Răspuns la discuția Mijloc fix din UE cu valoare 0
Va multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Mijloc fix din UE cu valoare 0
Da, am inteles ca fiind 0 ca valoare nu exista baza de impozitare, dar la aceste mijloace fixe complet amortizate de furnizor sa inteleg ca trebuie sa le stabilesc o valoare justa (de piata) pentru a le inregistra in contabilitate?
2132 = 4753 cu valoarea justa stabilita de comisia responsabila cu inventarierea
6811 = 28132 valoarea amortizarii lunare
4753 = 7582 se transfera lunar suma amortizarii
Ar trebui sa intocmesc un contract de donatie cu partenerul din UE + proces verbal de receptie?
Am primit din UE o factura care contine mijloace fixe, dar valoarea acestora este 0 si mai exista si precizarea cum ca sunt complet amortizate.
V-as ruga sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile si totodata ce documente sunt necesare (proces verbal de receptie?) si daca trebuie declarate.