avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate blue_wings

Activitate blue_wings

Bună ziua. Tatăl meu are vârsta de 57 de ani și 7 luni, cu stagiul de cotizare de 33 de ani și 8 luni cu posibilitate de completare până la 34 de ani până la sfârșitul anului în curs. Are grupa 1 de munca 12 ani, 9 luni și 6 zile, grupa 2 de 4 ani , 3 luni și 18 zile.Poate să iasă acum la pensie sau trebuie sa mai aștepte până la sfârșitul anului?
Plangerea a fost depusa,fostul sot urmeaza maine sa se duca la politie. Am vorbit telefonic cu el, dar nu vrea sa recunoasca nimic, spune ca nu a facut nimic nimanui si ca nu i se pare ceva grav ceea ce s-a intamplat.
Sotul meu are un mic atelier. Ne facem griji ca pe viitor spatiul comercial si afacerea in sine pot avea de suferit din cauza lui( geamuri sparte , incendiere etc). La discutia telefonica el ne-a spus ca numai are de gand sa se intalneasca cu noi niciodata si ca vrea sa se uite orice problema care a fost intre noi.
Exista vreo posibilitate legala de a retrage plangerea dar totodata sa ni se garanteze ca i se va interzice sa ia contact cu noi, sa fie obligat sa pastreze distanta? Intrebam acest lucru pentru ca oricand este posibil sa aiba ganduri ascunse si daca i s-ar interzice cumva sa se apropie de noi, sa avem un temei legal in a anunta politia.
Ne gandim ca la felul in care se misca lucrurile in justitia romana nu o sa reusim decat sa il lasam sa tergiverseze situatia si ii vom crea un precedent favorabil sau poate il vom inrai in a incerca sa ne faca rau si pe viitor.
Buna ziua
Sunt divortata si mama a unui copil. Motivul divortului este violenta aplicata asupra mea cat si a copilului de catre fostul sot . Mentionez ca in actele de la judecatorie nu este specificat nicaieri programul de vizita al copilului . Fostul sot plateste la ora actuala 200 ron pensie alimentara.In 2010
in temeiul art.81 cod penal s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe durata termenului de încercare prev. de art.82 cod penal – 3 ani ( pedeapsa + 2 ani) pentru un ultraj si agresiune a unui vecin
In momentul de fata sunt de 3 ani de zile cu un domn.
La cererea fostului sot de a vedea copilul am mers la un local cu totii. Acolo fostul sot a cerut permanent chelnerilor bautura grabindu-l pe concubin sa bea, pana s-au "cherchelit" amandoi.La plecare fostul sot l-a rugat pe concubinul meu sa ii rapare calculatorul(el avand un atelier de reparatii IT). Am mers cu totii pana in fata domiciliului meu, eu am urcat sus cu copilul, iar ei doi au plecat la domiciliul fostului sa faca laptopul. Ajungand acolo concubinul meu a constatat ca laptopul nu avea nimic, iar fostul sot devenise agresiv si instabil in compartament. Concubinul meu a reusit sa plece de la domiciliul fostului sot sa mearga intr-un peco de unde a cerut vanzatoarei sa cheme un taxi(nu mai avea baterie la telefon). Fostul sot a venit dupa el spunandu-i sa nu i-a facut bine laptopul si sa mai vina o data la el. Cand a ajuns din nou la domiciliul fostului, concubinul s-a asezat pe scaun sa se uite la laptop, moment in care fostul l-a lovin in cap din spate, a luat apoi un cutit si l-a intepat in frunte pe concubin, apoi a vrut sa ii taie gatul acestuia. Concubinul a prins lama cutitului cu incheietura degetului mare. A fost amenintat de fostul sot sa nu cumva sa plece ca il taie . Dupa cateva ore concubinul meu a reusit sa fuga si-a conectat tel la laptopul lui si m-a sunat pe mine si apoi la politie. Am fost dusi la sectie, s-au luat declaratii concubinului.
Ce ne sfatuiti sa facem pentru a ne apara legal de aceasta persoana si cum sa procedam pentru ca acesta sa fie pedepsit.
Discuție TVA la vama
Am primit 5 colete cu diferite produse din China. La oficiul postal mi s-a cerut sa declar o valoare totala a coletelor si sa platesc TVA pentru acestea cu toate ca nici un colet nu depasea valoare de 10 $. Este corect ?
In cazul in care sunt titularul unui PFA sau II, catre stat se vireaza cotizatiile pentru sanatate, vechime etc. in functie de veniturile mele declarate? Ce fel de societate ar trebui sa deschid pentru ca atat eu sa pot avea un domeniu de activitate, cat si sotul meu un alt domeniu de activitate, putand achita aceste cotizatii ca angajati sau titulari? Avand in vedere ca veniturile pe care le putem obtine fiecare dintre noi sunt comparabile cu un salariu de nivel mediu in Romania, ce societate ne recomandati sa dechidem? Ar fi mai avantajos sa dechidem fiecare dintre noi o societate gen PFA sau exista alternative mai convenabile in care putem sa ne inscriem amandoi?

Răspuns la discuția PFA sau II ?
In cazul in care sunt titularul unui PFA sau II, catre stat se vireaza cotizatiile pentru sanatate, vechime etc. in functie de veniturile mele declarate? Ce fel de societate ar trebui sa deschid pentru ca atat eu sa pot avea un domeniu de activitate, cat si sotul meu un alt domeniu de activitate, putand achita aceste cotizatii ca angajati sau titulari? Avand in vedere ca veniturile pe care le putem obtine fiecare dintre noi sunt comparabile cu un salariu de nivel mediu in Romania, ce societate ne recomandati sa dechidem? Ar fi mai avantajos sa dechidem fiecare dintre noi o societate gen PFA sau exista alternative mai convenabile in care putem sa ne inscriem amandoi?
Discuție PFA sau II ?
Buna ziua
Vreau sa imi deschid o firma la domiciliul meu unde sa aplic unghii cu gel.
Se poate sa fiu si titular si angajat in cadrul unei societati PFA sau II si care m-ar avantaja mai mult ?

Ce costuri implica aceasta plangere si ce sanse am sa imi recuperez banii ?
Am comandat de pe net 2 stick-uri si am primit 2 capace de pix
Am facut plangere la politie iar dupa luni de asteptare am primit o comunicare prin care reiese ca nu se incepe urmarirea penala a respectivului (infractiunea de inselaciune , prev. si ped. de art.215 alin. (1) si (3) C. pen .), intrucat fapta nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni .
Respectivului i s-a aplicat o amenda de 700 ron
Menzionez ca am achitat coletul cu o suma de 200 ron si se pare ca pe mine nu ma despagubeste nimeni