avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Activitate iony23

Activitate iony23

am lucrat la o firma 9 luni de zile in momentul in care am plecat am anuntat angajatorul prin telefon ca renunt la locul de munca fara sa respect preavizul,am facut acest lucru deoarece miam gasit un alt loc de munca si acum dupa 60 de zile am primit o decizie prin posta prin care ma instiinteaza ca mia incheiat contactul disciplinar deoarece am lipsit nemotivat.as vrea sa stiu cu ce ma afecteaza acest lucru la noul loc de munca daca eu am contract aici cu data la care mi sa incheiat contactul la cealalta firma.
Discuție Poprire salariu
buna ziua,am primit o instiintare infiintare poprire si am inteles ca mi se va opri 33,33% din salariu as vrea sa stiu daca voi mai primi si o alta poprire de la un alt executor pentru ca am avut si un card de credit si sunt contracte diferite se va retine 50% din salariu ca am inteles ca sa modificat codul de procedura civila.
Răspuns la discuția revenire in somaj
da stiu e foarte simplu dar eu din aceasta cauza am ramas fara nici un venit,greseala a fost a mea ca miam cautat loc de munca pentru ca am vrut sa muncesc nu sa iau somaj de la stat iar acum sa inteleg ca nu este nici o lege pentru acest caz trebuie sa ma resemnez si sami caut de munca in continuare.multumesc de raspuns
Răspuns la discuția revenire in somaj
nu stiu de ce mau angajat ideea este ca eu am pierdut somajul,am ramas fara nici un venit din cauza lor ce as putea sa fac asta este rugamintea mea sa_mi oferiti o solutie concreta.multumesc
buna ziua,ma confrunt cu urmatoarea problema in luna februarie am intrat in somaj pentru o perioada de 9 luni in luna aprilie pe data de 15 m-am angajat cu contract pe perioada nedeterminata cu o perioada de proba de 90 de zile dupa aproximativ 15 zile anajatorul mia incetat contractul deoarece nu am corespuns cu postul pentru care m-au angajat( postul de casier eu am absolvit ciclul inferior al liceului iar ei cereau 12 clase ) mi-au incetat contractul cu art 31 aln 3 printr-o notificare in care specifica ca ei renunta la mine ca anajat.as vrea sa stiu daca mai pot reveni in somaj deoarece cei de la A.L.O.F.M mi-au spus ca nu se mai poate.
Răspuns la discuția Abandon de familie
sa divortez asta vreau dar pana depun eu actele de divort mam gandit k poate ar trebui sa merg la politie sal reclam de exemplu poate el maine,poimaine da in cap la cineva sau face ceva eu ce fac stau cu politia pe la usa k al cauta pe el si nu mi se pare ceva corect a plecat ma lasat cu un copil de un an jumate pur si simplu sa ma descurc pe el nul intereseaza
Răspuns la discuția Divort
Nu am venitul necesar pentru a-mi plati un avocat
Discuție Divort
Buna ziua,am un copil de 1 an jumate sotul nea parasit si as vrea sa depun actele de divort pot sa fac acest lucru fara un avocat si daca da cat mar costa taxele?Multumesc
ce trebuie sa fac in cazul in care sotul meu a abandonat domiciliul unde locuim si avem un copil minor unde trebuie sa ma adresez?
Răspuns la discuția Blocare indemnizatie
Multumesc pentru raspuns! in cazul in care imi suspenda indemnizatia unde ma pot adresa deoarece am primit prin posta un plic de la primarie inca nu am fost sal ridic dar eu cred ca de asta mi l-au trimis deoarece nu detin nimic pentru care ar trebui sa platesc impozit