avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate missli

Activitate missli

Produsul este al meu. Nu am cum sa inchei contract cu mine pentru a-i face publicitate.
Ca sa intelegeti la ce ma refer:

"mpozite şi taxe locale - cap. VI - Codul fiscal 2012 actualizat

Taxa pentru serviciile de reclamã şi publicitate
ART. 270

(1) Orice persoanã, care beneficiazã de servicii de reclamã şi publicitate în România în baza unui contract sau a unui alt fel de înţelegere încheiatã cu altã persoanã, datoreazã plata taxei prevãzute în prezentul articol, cu excepţia serviciilor de reclamã şi publicitate realizate prin mijloacele de informare în masã scrise şi audiovizuale. "
Buna seara,

As dori sa stiu daca trebuie platit ceva, undeva pentru un autocolant publicitar pe masina mea personala. Sau daca trebuie sa il declar pe undeva.
Mentionez ca produsul in cauza este al meu, nu am incheiat nici un contract cu nimeni.

Va multumesc!
Buna ziua.

Locuim intr-un bloc in imediata apropiere de un restaurant. Patronul localului obisnuieste sa tina petreceri dupa orele 22. Bineinteles, cu muzica data tare si basii imposibil de ignorat.
In afara restaurantului (care este club noaptea sau in weekend-uri) se aude la fel de tare ca in interior.
Am chemat politia care a venit, "i-a sanctionat" pe proprietari si a plecat, lasand totul exact cum era cand au venit, daca nu mai rau (sa ne faca in ciuda, au dat muzica si mai tare si au inchis-o abia la 4:30 am). Apoi, cand am sunat din nou la politie sa intrebam de ce nu s-a rezolvat nimic, ni s-a spus ca vom lua noi amenda pentru abuzul de serviciul de urgenta si ca ei si-au facut treaba, adica i-au sanctionat conform legii pe proprietari. Amenda este chiar singura masura pe care o poate lua politia in cazuri de genul asta??
In cazul asta, chiar nu mai stim ce sa facem sa scapam de problema care tine din vara anului trecut, cand s-a intamplat exact la fel cu piscina din spatele restaurantului, piscina in aer liber, cu muzica data pe tot timpul zilei la fel de tare ca in cluburile de noapte.
Care este valoarea de zgomot admisa in decibeli?
Si ce am putea face sa rezolvam cumva situatia asta?

Multumim mult!!
Răspuns la discuția Tulburarea linistii publice
Buna ziua,

Ne aflam in aceeasi situatie si politia a venit, "i-a sanctionat" pe proprietari si a plecat, lasand localul in exact aceeasi situatie.
Deci nu mai stim ce sa facem sa scapam de problema asta care tine din vara.

Multumim!
Răspuns la discuția Cine plateste concediul prenatal?
Multumesc mult!!
Răspuns la discuția Cine plateste concediul prenatal?
Buna ziua,

Am o nelamurire:
Eu am avut un contract pe perioada determinata care s-a incheiat in 18 sept 2013 iar pe 25 sept am nascut.
Angajatorul mi-a platit concediul prenatal insa nu stiu de unde primesc acum banii pentru concediul postnatal. Cum anume procedez? Cu indemnizatia de crestere copil am rezolvat insa nu am idee unde trebuie sa merg pentru restul de zile de concediu maternal.

Multumesc mult!
Răspuns la discuția Cine plateste concediul prenatal?
Buna ziua,

O intrebare:
Daca contractul de munca expira cu 2 saptamani inainte de nastere, cum se procedeaza cu indemnizatia de maternitate? Voi primi numai cat sunt angajata? Si daca nu mai sunt angajata la momentul nasterii, se considera ca nu mai sunt eligibila pentru indemnizatia de crestere copil? Din ce am inteles, cand am sunat la Agentia pentru Prestatii Sociale a Municipiului Bucuresti, singura conditie pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil este sa am cele 12 luni lucrate inainte de nastere, deci m-as incadra.

Multumesc!
in final, deci, se iau in calcul cu valoarea lor totala sau cum? multumesc!
Răspuns la discuția plata indemnizatie crestere copil
Buna ziua,

Intervin si eu cu cateva nelamuriri:
Tatal copilului trebuie sa-si ia o luna de ccc obligatoriu?
Si daca da, cum anume se procedeaza cu salariul lui in acea luna?
Mama in acel timp revine la servici?

Multumesc!
Buna ziua,

Si in acea perioada, cea de crestere copil, angajatorul ce anume plateste statului?

Multumesc!