avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate alinbaltag

Activitate alinbaltag

Discuție Reclamatie OPC
Am si eu o rugaminte la dvs. am achizitionat o pereche de ghete dintr-un showroom al unui magazin online. In momentul in care le-am primit am probat gheata picior dreapt, am achitat si am plecat. Cand am ajuns la domiciliu am observat faptul ca, gheata stanga era foarte mica (dar acelasi nr.) iar cea dreapta avea urme destul de vizibile de purtare (mai corect probat mai des) iar in interior avea o bucata de material dezlipit.
M-am dus inapoi la magazin dar vanzatorul a refuzat sa imi schimbe cu un nr. mai mare pe motiv ca au fost purtati. I-am spus aceastuia ca nu au fost purtati iar urmele pe care aceasta pretinde ca le are perechea de ghete sunt datorate probarii din magazin.
Mentionez ca in momentul probarii vanzatorul mi-a spus ca pot sa merg cu ei prin magazin iar pe deaspura se poate observa ca pantoful drept este mult mai uzat ca cel stang (in cazul in care au fost purtati de mine nu puteam sa merg intr-un picior).
De asemenea pe camera de supraveghere se poate observa ca atat eu cat si alti cumparatori merg incaltati cu produsele prin magazin (unde intram cu incaltarille de afara) iar eu am probat doar gheata dreapta si am plecat, neobservand bucata de material dezlipita intrucat se afla in interior.
Precizez faptul ca au fost achizitionati si platiti in magazin , nu online.
Cum imi recomandati sa procedez intrucat mi se pare un abuz din partea acestora.
V-am detaliat putin ca sa va dati seama de modul lor de operare.
Va multumesc si astept un raspuns.
In urma cu mai mult timp mi-am facut un cont pe o platforma filme online.
In prezent nu mai sunt multumit de serviciile ce mi se ofera si am dorit sa sterg contul creat, sa solicit sa imi sterga toate datele detinute aferente contului si sa ma dezabonez de la abonamentul de informatii (newsletter) dar cand am constatat ca nu am aceasta posibilitate prin intermediul site-ului. Am incercat sa accesez rubrica ``raportare abuz`` dar am constatat ca nici aceasta rubrica nu functioneaza. Am intrat pe rubrica ``notificari`` si nici aceasta nu functioneaza. Am ajuns la concluzia ca utilizatorii sunt impiedicati de administratori site-ului sa stearga conturile.
Din punctul meu de vedere este un abuz foarte mare si suntr hotarat sa reclam acest eveniment pentru a putea sa-mi sterg contul.
Va multumesc si astept indicatiile dvs.
Buna ziua,
In anul 2007 am vandut o motocicleta, am radiat-o de la circa financiara, am facut contract de vanzare cumparare si personal m-am dus cu noul cumparator cand a inregistrat-o la circa financiara de unde apartine dupa care i-am inmanat actele in original, dar pana in prezent acesta nu a perfectat actele la politie.
Va rog sa imi spuneti care este procedura pentru a radia motocicleta din evidentele politiei intrucat este posibil sa apara probleme tip rovinieta sau asigurare (fiind obligatiile proprietarului).
Ma intereseaza catre ce instanta trebuie sa ma adresez eu fiind domiciliat in sectorul 6 Bucuresti iar el in momentul incheierii contractului locuia in sectorul 1.
De asemenea care este procedura ? ma adresez direct instantei ? ce trebuie sa solicit in plangere ?
Pot aparea neplaceri de tipul sanctionarii mele (amenzile pentru rovinieta si asigurare se dau proprietarului) pana sa dovedesc eu ca nu mai sunt proprietar in evidenta politiei inca mai apar si decat sa astept sa ma plimb mai tarziu prin instante mai bine acum.
Va multumesc
La primaria din localitate/sector, la biroul informatii primiti tot ce va intereseaza intrucat cerintele sunt diferite in functie de localitate/sector.
Cand am depus eu dosarul se facea un calcul in functie de cerintele lor, prin care am primit un punctaj si in functie de punctaj se face o lista de prioritati. (de ex. eu am primit punctaj maxim la rubrica unde era stipulat ca domiciliez in sectorul 6 de mai mult de 10 ani ) va avantajeaza daca aveti copii, studii superioare, cate persoane domicliaza in momentul de fata la adresa de domiciliu, de cat timp etc .
Ca o sugestie incercati unde sunt mai multe locuri, ANL sau locuinta sociala.(legea 114/1996).
In momentul in care am depus dosarul am gasit cerintele si pe siteul primariei.
O seara placuta
Buna seara,
Am avut un proces cu Politia Locala Sector 6 Bucuresti pe motiv ca mi-au ridicat autoturismul, proces pe care l-am castigat pe fond si recurs inclusiv daunele materiale aferente.
Unul din motivele ridicate de juristul Pol. Locale pe Recurs a fost ca nu am contestat dipozitia de ridicare conf. Lg. 554/2004 pe Contencios administrativ si ca am facut-o in contextul aceleasi plangeri si au sustinut in scris ca este act distinct (am solicitat in contestatie si anularea disp. de ridicare).
In acest sens am facut o petitie catre DGPL 6 prin care le-am solicitat sa imi comunice baza legala prin care dispozitia de ridicare au considerat-o act distinc si trebuie contestata separat conf. Lg. 554/2004, intrucat art. 97 si 180 alin. 1 din Reg. OUG 195/02 R ``In cazul in care constata incalcari ale normelor rutiere agentul constatator incheie un pv de constatare a contraventiei care va cuprinde in mod obligatoriu ...masura tehnico administrativa dispusa.
In acest sens am primit un raspuns vag pe 8-9 randuri in care imi spune ca citez``1. masura ridicarii poate fi aplicata de politistul local conf. HCLS6 nr. 4/2010 si OUG 195/02 si 2. Disp. de ridicare poate fi contestata conf. Lg 554/2004.
In opinia mea pe langa faptul ca nu mi-au raspuns la cele solicitate si anume sa imi comunice baza legala, o hotarare a consiliului(HCLS 6) nu modifica o ordonanta de urgenta (OUG 195/02) in cazul in care se stipuleaza in HCLS6 (nu am gasit pe internet hotararea.) In opinia mea acest lucru sa facut intentionat pentru ca noi cetatenii sa stam cu doua procese in instanta si sa ne faca sa renuntam.
Va rog respectos sa ma indrumati si sa imi spuneti ce as putea sa fac in continuare sa scapam de aceste abuzuri facute de institutii.
Precizez ca am mai trimis o a doua petitie adresata domnului director, prin care i-am adus la cunostinta acest aspect si am solicitat sa ia masuri sa imi raspunda in termenul legal conf. art 5 si 13 din OG 27/2001, la solicitarea facuta anterior.
suspendarea dreptului de a conduce incepe din momentul in care a expirat dovada (cele 15 zile) dupa care numarati 30 zile calendaristice si a 31 zi va duceti sa ridicati permisul de conducere fara examen
O opinie persoanala
Potrivit dispoziţiilor pct. 3.1.1 lit. c din Norma de metrologie legală NML 021-05/23.11.2005, aprobată prin Ordinul nr.301/2005 al Biroului Român de Metrologie Legală, în condiţii normale de trafic, pentru cinemometrele care funcţionează atât în regim staţionar cât şi în regim de deplasare, pentru măsurarea vitezei eroarea maximă tolerată este de +/-4% din valoarea convenţional adevărată pentru viteze egale sau mai mari decât 100 Km/h..
(din cate imi aduc aminte radarele noi au 3% in stationare)

Asta inseamna ca ai toate sansele sa castigi partea de viteza (la calculare va fi 59,17 km/h viteza ce nu este sanctionata de OUG 195/02 R), cat despre faptul ca ai aflat ca politistul nu avea ce sa caute acolo, banuiesc ca au fost vorbe si nimic scris pe hartie, ceea ce inseamna ca in instanta reprezentantii institutiei or sa prezinte un raport detaliat al agentului prin care va motiva ca sa deplasat in locul acela la dipozitia verbala prin statia radio emisie/receptie a unui superior (sef schimb) si asta nu il impiedica sa constate si alte abateri decat pentru ceea care ai fost oprit.
In opinia mea ar merge contestat in ideea ca instanta poate anuleaza amenda pentru radar si eventual amenda ITP sa o transforme in avertisment in cazul in care va fi de acord ca politistul nu avea ce sa caute acolo sau pentru alte motive consemnate in plangere (daca se solicita in contestatie).
Este o parere proprie eu de exemplu mi-am pus ambitia si am castigat cu politia comunitara pentru ridicare auto