avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Activitate wemilia

Activitate wemilia

Discuție eliberare acte
Buna seara, in 2006 am absolvit colegiul pedagogic , I.D.D., durata 4 ani, am promovat si modulul de invatamant prescolar in urma caruia am primit doar o adeverinta , ni s-a spus la vremea aceea ca tine loc de certificat, pana acum nu am intampinat probleme in depunerea dosarului de titularizare (am mai depus tot cu aceasta adeverinta de 3 ori la dosar). Saptamana aceasta mi s-a cerut certificatul de modul prescolar, m-am intors la universitatea unde am absolvit si mi s-a spus ca ei nu sunt in masura sa imi elibereze acest certificat deoarece acea facultate , colegiu, nu mai exista X-(desi adeverinta are semnatura decanului din acea vreme si stampila universitatii, refuza sa imi elibereze certificatul !Mi s-a spus dealtfel ca as putea sa il primesc la prelungire de studii:frantic: ce ar trebui sa fac pentru ca exista posibilitatea ca la validare sa mi se spuna ca nu pot intra in examen !
buna ziua! am un "vecin" la bloc de toata groaza, pe langa ca e scandalagiu si nesimtit mai are si restante la intretinere vreo 5000 de lei, nu avem asociatie de locatari doar o familie se ocupa de strangerea cheltuielilor pe bloc si plata facturilor la ape-canal. Marea problema e ca ar trebui sa renovam blocul dar banii astia sunt blocati in restantele astui vecin si a altora care au restante mai mici. Politia si Primaria zic ca nu au ce sa ii faca...Cum am putea recupera banii ? pe cale amiabila e imposibil#-o. Multumesc!
am cumparat terenul in suprafata de 400 mp, in realitate sunt 1400 mp, masuratori cadastrale la primarie nu s-au gasit decat acei 400 mp din acte, pe vremuri suprafata a fost de 2800 mp, vecinul a cumparat jumate iar jumate e al nostru ,si la vecin apare diferenta asta in acte...cealalta suprafata e trecuta in proprietatea CAP-ului (reiese din actele vecinului)..imi dau seama ca s-ar putea sa existe un singur cf de CAP. Acuma intrebarea mea este cum fac sa fiu cu toate actele in regula ?Peste o saptamana urmeaza sa primesc de la notar cf-ul pe numele nostru.Am nevoie sa scot masuratori? Care este demersul? Multumesc!
vreau sa cumpar un teren iar in cf suprafata este mai mica ca cea reala si ca cea inscrisa in actul de proprietate, mentionez ca terenul nu a suferit alte modificari iar terenurile invecinate sunt delimitate. Ce as putea sa fac sa imi apara pe contractul de vanzare- cumparare toata suprafata?