avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1066 soluții astăzi
Forum Activitate elenaandra

Activitate elenaandra

Pot recupera cheltuielile direct de la institutie, fara mediere, pe baza de factura si chitanta?
Buna ziua,

Am castigat un proces cu o institutie a statului,dar avocatul meu nu a solicitat cheltuilile de judecata.
Acum se pot recupera cu o simpla actiune introdusa sau este nevoie de mediere(pot recupera cheltuielile in urma medierii,fara sa am o hatarare in acest sens?)?
Care este pretul cu aproximatie al medierii si daca poate fii recuperat.
Multumesc.
Si daca litigiul s-a incheiat in favoarea mea, ei nu pot fii obligati sa mi dea dreptul castigat?
Buna ziua,
Am o hatarare judecatoreasca definitiva sa primesc o locuinta anl cu chirie.
Primaria spune ca nu o poate pune in aplicare deoarece nu mai are case libere.Au incheiat contrascte de inchiriere pentru toate chiar daca stiau ca i am actionat in instanta.
Acum in urma unui control efectuat de catre ei au constatat ca intr un apartamanet statea altcineva decit cel care a incheiat contractul.
Va rog sa mi spuneti daca ei pot pune in aplicare hotararea mea si daca chiriasul respectiv poate fii evacuat fara hotarare judecatoreasca,daca nu este de buna credinta si dupa cat timp.
Mentionez ca in contractul de inchiriere scrie foarte clar ca nu ai voie sa subinchiriezi altei persoane si trebuie sa locuiesti acolo personal.

Multumesc.
Buna ziua,


Se poate rezilia un contract de inchiriere al unei locuinte sociale contruite prin anl(legea 114/1996 si legea 152),daca locuinta respectiva se afla in litigiu in momentul inchieierii contractului,iar primaria a fost informata si somata la momentul respectiv cu privire la litigiul din instanta?
Care este baza legala?Executarea silita va avea rezultat sau plangerea penala?Ce ma sfatuiti sa fac?
Mentionez ca am hotarare judecatoresca irevocabila care mi a dat dreptul de atribuire a unei astfel de locuinte,dar organele abilitate spun ca nu au baza legala ,ca toate locuintele au fost deja inchiriate unor alte persoane si nu pot rezilia contractul.
Si mai exista un aspect care cred ca poate duce la rezilierea contractului:exista persoane care nu au folosit locuintele de aproximativ doi ani.
Răspuns la discuția Valabilitate proces verbal
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Valabilitate proces verbal
Primaria a fost partea parata.V-am intrebat deoarece nu sunt multumit cum s-a incheiat acest proces verbal,respectiv de continutul sau.Au trecut 4 luni de la data incheierii si inca nu a fost pus in aplicare,de aceea ma gandeam ca poate nu mai este valabil.
Va rog sa mi spuneti cat dureaza cu aproximatie procedura de executare silita in cazul unei locuinte(de la primarie) castigate in instanta.Mentionez ca institutia respectiva a folosit deja toate caile de atac(recurs,apel),in nici unul dintre cazuri neavand castig de cauza.
Buna ziua,

Va rog sa mi spuneti cata valabilitate are un proces verbal prin care o institutie publica(primarie) isi ia angajamentul sa atribuie o locuinta castigata in instanta.Si in ce conditii este lovit de nulitate.
Daca se poate, va rog, sa mi mai raspundeti la o intrebare: in afara de cererile de urgentare ce alte solutii exista pentru urgentarea obtinerii deciziei de la Curtea de Apel.Deja au trecut 5 luni si imi este teama sa nu prind din nou vacanta judecatoreasca(procesul a durat 2 ani :( .