avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate HugoM

Activitate HugoM

Discuție 392B
O I.F. trebuie sa depuna 392B ( neplatitoare de tva ) ? Daca da la cifra de afaceri ce se completeaza mai exact ? Valoarea incasarilor din registru jurnal incasari si plati ?

Multumesc mult !
care este termenul la 220? 31 ianuarie?
Multumesc mult pentru raspuns.
Ce declaratii trebuie sa depun la o I.I. -neplatitoare de tva pe care am infiintat-o in 2013-2014..am citit undeva ca trebuie sa depun 010 si 070 inafara de 220 si 200?

Multumesc mult!
Tin evidenta contabila la un I.I platitor de TVA, pana pe 31 decembrie 2012 am inregistrat in RJIP in ordine cronologica atat incasarile cat si documentele in functie de data acestora. Incepand cu 1 ianuarie 2013 aplicand sistemul TVA la incasare am procedat la fel.

Intrebarea mea este, este corect ca am procedat asa ? sau trebuia sa trec documentul in RJIP in momentul platii ?
Răspuns la discuția Calcul concediu medical
Multumesc mult pentru raspuns!
Cel cel doilea concediu medical , 4 zile calendaristice trebuie suportate de catre angajator si restul zilelor, in numar de 6, sunt suportate din CCI, sau tot concediul (cod 01) este suportat de CCI??
Ceea ce ma framanta pe mine, este cum recapt eu banii din CCI, pe care ii platesc conform declaratiei 112 pe care o fac?
Trebuie sa ma prezint la Casa de Sanatate cu ce documente?
Multumesc pentru timpul acordat!
La o Intreprindere Individuala, un angajat are doua concedii medicale (0-6, 0-1) initial si in continuare, cu acelasi diagnostic :

- primul concediu medical ( 0.6 ) este de la 0.5.06.13 pana la 10.06.13

- al doilea concediu medical ( 0.1 ) este incepand de la 11.06.13 pana la 24.06.13

Avand in vedere ca in programu saga am concediu suportat din :

- FS,CCI,FAAMBP, din ce fond sunt suportate concediile si cum se calculeaza astfel de concedii, inclusiv procentul de plata ?
Am cumparat un produs cu un anumit pret si vreau sa aiba doua preturi diferite la vanzare. De ex. la bauturile racoritoare din frigider vreau sa adaug in + la pret fata de cele care stau pe raft.

Este legal acest lucru ?