avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1594 soluții astăzi
Forum Activitate alina3552

Activitate alina3552

Buna ziua,

Am o intrebare putin mai complexa.In 2008 am luat impreuna cu sora mea un apartament in rate de la banca, ajutand-o cu veniturile mele. Din pacate la acel moment nu intelegeam ce presupune sa fi codebitor intr-un contract ipotecar, iar acum as fi vrut sa cumpar la randul meu un apartament prin prima casa. Banca la care am facut credit refuza sa ma scoata de pe contract solicitand in locul meu o alta ipoteca si rambursarea unei sume minime de 8000 euro anticipat.Fara sa ma scoata de pe acest contract, banca nu imi acorda niciun ban deoarece iau in considerare rata intreaga desi eu nu platesc nimic. Chiar nu exista nicio solutie sa pot cumpara un apartament? Rate la dezvoltator sau altceva?


Va multumesc,
Alins
Buna ziua,

Am o intrebare referitor la achizitionarea unui apartament cu iubitul meu, mai exact apartamentul parintilor lui, la un pret de 2 ori sub pretul pietei.Avand in vedere ca iubitul mai are o sora, aceasta poate ataca actul de vz-cump pe motiv de donatie ascunsa?

Multumesc frumos!
Multumesc frumos pt raspuns. Asa mi s-ar parea si mie normal, numai ca m-au atentionat rudele si am citit pe internet mai multe situatii in care se imparteau bunurile achizitionate in concubinaj in functie de contributia fiecaruia, dovedita prin martori sau chitante/facturi. Ma gandesc ca atata vreme cat eu platesc ratele la banca din salariul meu (fac rata la banca unde mi se vireaza salariul si imi retrag ei automat banii), este clar cine plateste ratele. Se complica putin situatia deoarece el ma va ajuta sa achit cei 5 % avans pt prima casa si presupun ca in cazul unei despartiri, este normal sa ii returnez. Vreau sa ma asigur ca in cazul in care ma ajuta cu cei 5%, nu ii da lui dreptul la casa, ci doar sa ii returnez suma de bani "imprumutata".

Va multumesc!
Buna seara,

Locuiesc de 3 ani de zile cu iubitul meu si doresc sa imi cumpar un apartament prin prima casa numai eu deoarece ma incadrez cu salariul singura iar el nu realizeaza venituri momentan.
Am inteles ca exista legea concubinajului prin care se impart bunurile achizitionate pe parcursul relatiei. El are dreptul la casa respectiva atata vreme cat este pe ipoteca pe numele meu?

Multumesc!
Multumesc frumos!
Declaratiile sunt date pe vremea cand erau in viata bunicii. In final, al 3lea nepot poate ataca actul de donatie?

Multumesc frumos pentru ajutor!!
Multumesc frumos pentru raspuns. Cei doi bunici au murit acum o luna de zile. Din cate am inteles fiul bunicilor si nepotul al carui tata a decedat, au dat o declaratie ca renunta la dreptul la mostenire asupra bunului respectiv. Nu stiu daca se poate face asa ceva....
Buna ziua,
M-ar interesa sa stiu daca se poate ataca o donatie facuta de bunici catre unul din nepoti, in conditiile in care sunt 2 nepoti din partea unui fiu si un nepot din partea unui alt fiu (care a decedat). Pentru 2 dintre ei au lasat ca donatie cate o casa:frantic: insa pt al 3lea nimic. Vreau sa precizez ca toate rudele implicate au declarat ca renunta la acele proprietati, mai putin al 3lea nepot care nu a fost chemat la notar. Se poate face ceva in acest sens?